IKSA FIGHTER LINE LEV.1 17-19.9

madman01

Pajunlahden urheiluopisto 17-19.9.2010


Aika : perjantai klo.17.00-21.00. Lauantai- sunnuntai klo.09.00-17.00

IKSA FIGHTER LINE, taso 1


Tule mukaan kokemaan ja oppimaan uutta. Hyvä fyysinen ja henkinen kunto on kaikkien kamppailulajien perusta.
Kamppailu-urheilijan fyysisen harjoittelun on oltava monipuolista ja lajinomaista, jotta siitä saadaan mahdollisimman suuri hyöty.
Yllättävän usein on niin, että fyysisten ja henkisten ominaisuuksien kehittäminen nähdään vain oman lajin sivujuonteena, joiden kehittämiseen ei panosteta samaan tapaan kun itse lajiharjoitteluun.

Tästä seuraa se, että kangistutaan kaavoihin ja tehdään vain sitä mitä aina ennenkin on tehty. Toisaalta fyysinen harjoittelu jää usein myös harrastajan omille harteille ja käsitykset siitä mikä on todella hyödyllistä ja mikä ei saattaa jäädä arvailujen ja turhauttavien kokeilujen varaan. Mikä todella toimii, mikä ei ? Miksi ystäväni kehittyy samalla ohjelmalla, jolla minä vain väsyn ? Miksi minulla on samoja vaivoja vuodesta toiseen ? Miksi kehitykseni on pysähtynyt ?

Vahvojen fyysisten ja henkisten ominaisuuksien kehittämiseen tulisi panostaa aivan samaan tapaan kun itse lajiin.
Mitä kovakuntoisempia olemme sitä enemmän pystymme myös harjoittelemaan ja sitä nopeammin palaudumme.
Mitä nopeampia, ketterämpiä ja vahvempia olemme, sitä voimakkaampia ovat otteemme ja kovempia lyöntimme, ja sitä paremmin pystymme liikkumaan.

Kun vahva fysiikka yhdistetään hyvään pelisilmään ja periksiantamattomiin henkisiin ominaisuuksiin saadaan yhdistelmä, joka jyrää alleen teknisemmänkin vastustajan.
On hyvä tiedostaa, että fysiikan harjoittelu ei ole vain armottoman kovaa puurtamista. Ei ole konsti eikä mikään puuduttaa henkilö tajunnan rajamaille muutamassa minuutissa.
Hyvä ja tuloksellinen fyysinen harjoittelu muodostuu monesta eri osa-alueesta, joiden ymmärtäminen on ensisijaisen tärkeää kokonaiskuvan kannalta. Miten fyysinen, tekninen ja henkinen harjoittelu nivoutuu yhteen on yksi kurssin avainteemoista.

Lisätietoa kurssista:

http://www.harjoittelu.net/cgi-bin/webiokauppa?Kurssit/FIGHTER_LINE_KURSSI__NASTOLA&naytasivu=301&id=129&saitti=mbn

0

349

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

        Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
        Ikävä
        77
        4642
      2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

        Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
        Ikävä
        180
        1947
      3. Ei sua pysty unohtamaan

        Ei vaan yksinkertaisesti pysty
        Ikävä
        124
        1630
      4. Kerro todelliset motiivit

        kaivattuasi kohtaan?
        Ikävä
        132
        1186
      5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

        Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
        Ikävä
        16
        1121
      6. Hei, huomenta komistus

        Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
        Ikävä
        35
        1056
      7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

        Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
        Ikävä
        78
        953
      8. Miks et tahtonut

        Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
        Ikävä
        52
        916
      9. Hyvää huomenta!

        Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
        Ikävä
        78
        882
      10. Mulla on tarkat korvat

        Kuulin sun äänen ihan selvästi.
        Ikävä
        4
        848
      Aihe