Eivätkö Suomalaiset arvosta omakotitalojaan vai häpeävätkö he niitä niin paljon että eivät laita kunnon pihavalaistusta. Olen useisn ajatellut että miksi on vaan yksi lamppu ovenpielessä ja piha aivan pimeä. Tehdään talo hienolle paikalle mutta unohdetaan pihan ja asuinympäristön valaistus. Tulee taas pitkä ja pimeä talvi ja valo antaa pihalle ilmettä, runsautta sekä viihtyisyyttä.
Pihavalaistus
Pihani on valaistu
4288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
..ei kysele sähkön/valaistuksen ammattilaisilta niitä pihan valaistuksen vaihtoehtoja, törmää rautakaupoissa pelkkiin käpyvalaisimiin. oma mielipide tukee tota pimeyttä, se on oikeasti parempi kuin noi koristevalaisimet, jotka valaisee just oman pylväänsä.
itellä on katu/puisto-valaisimia strategisissa paikoissa, seinillä ja ~5m pylväissä. voihan se kirpasta, jos pelkkä betonijalusta kunnon valaisimelle maksaa saman verran kun se alelaarin käpyvalaisin kokonaisuutena, mutta kai sillä rahalla pitää jotain saadakkin. siitä käpyvalosta kun ei saa kuin pahan mielen, kun kolhii uuden auton omassa pihassaan, kun ei näe mitään =D
Kyllä valoja etsivä löytää mikäli on valmis maksamaan. Se ihmetyttääkin suuresti että tehdään talo 300 000 tuhatta euroa laitetaan auto 50 000 euroa mutta ei voida sijoittaa pihavaloihin 500 euroa, jotenkin nurinkurista..
Suuri syy siihen, että kalliidenkin omakotitalojen valaistus on mitä on, on, että kukaan ei vain tajua asiasta mitään. Asuntomessutalojen luulisi olevan mallikelpoisia, mutta niissäkin on paljon surkeita valaistusratkaisuja ja jopa selviä virheitä. Esimerkiksi työpöydän eri valaisimissa saattaa olla värilämpötiloiltaan erilaisia loisteputkia, hehkulamppuja käytetty edelleen jopa ulkovalaisimissa ym.
Ulkovalaistuksessa energiatehokkuuden merkitys korostuu, koska hukkalämmöstä ei ole mitään hyötyä. Suuri merkitys on valaisimien optisella hyötysuhteella ja valonjaolla, sillä esimerkiksi taivasta ei kannata valaista. Halogeenilamput soveltuvat energiatehottomuutensa vuoksi lähinnä vain liiketunnistinkäyttöön.
ja autokatoksessa on liikkeentunnistimella. Lisäksi parvekkeella sekä etu- ja takaterassilla on omat valonsa.
Emme yksinkertaisesti tarvitse enempään.