Oi aikoja

Mitähän mahtoi miettiä se mustan Skoda Octavia farmarin kuljettaja
joka ohitti minut Pyhän Katariinantiellä juuri Piispanlähteen koulun
kohdalla nyt torstaina 12.8 siinä klo 14 maissa.
Paikalla on 40 km/h nopeusrajoitus mutta kaverilla oli liki tupla
vauhtia, senverran lennokas oli ohitus vaikka itsekin ajelin
vajaata viittäkymppiä ettei olisi ollut edes pakko ohittaa.
Ekaluokkalaiset ovat kouluteillä mutta noita riittää.
Ja Turun Sanomissa vaan valitellaan alinopeuksista!
1233
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

että ne kaikki hyvät tavat unohtuu aivan täysin ja heti kun istahdetaan sinne ratin taakse, kova meno pitää olla vaikka ei olisi minnekään kiirettä.
Huomaavaisuutta siis siihen menemiseenkin, ei ehdi ennakoida jos ajaa tuhatta ja sataa vaan onnettomuus siellä kurkistelee silloin olkapään takana ja turhaa sitten lienee muita siitä syyttää jos itsessä on vikaa.

Maantiellä ja kaduilla kulkee lapsia ja eläimiäkin joilla ei ole hajuakaan miten liikenteessä käyttäydytään, minkä tahansa puskan takaa voi tulla joku tai jotain eteen ja silloin ei ehdi edes reagoida mitenkään. jos etukäteen ennakoi tämänkin tilanteen ajamalla niin että saa pysäytettyä auton niin onnettomuus melko varmasti vältetään. Joten järki käteen, autokoulussa jo opetetaan säännöt, parasta olisi sitten noudattaa niitä myöskin, muuten kortti kokonaan pois jollei sääntöjä oikein ymmärrä ja jaksa noudattaa.

Harmittaa kyllä välillä katsella että mokomilla velliperseillä on kortti ja hieno auto mutta mitään tapoja ei. (Siis jos on kortti, aina ei oikein tunnu sille)
Jospa nämä "hullut kuskit" ovat joissain aineissa siellä, toivottavasti kukaan ei selvinpäin ainakaan tuolla tavalla sekoile.......... Harmi vaan kanssakulkijoille että niitä yleensäottaen on ollenkaan ajotiellä riesana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oi tapoja kirjoitti:

Mitähän mahtoi miettiä se mustan Skoda Octavia farmarin kuljettaja
joka ohitti minut Pyhän Katariinantiellä juuri Piispanlähteen koulun
kohdalla nyt torstaina 12.8 siinä klo 14 maissa.
Paikalla on 40 km/h nopeusrajoitus mutta kaverilla oli liki tupla
vauhtia, senverran lennokas oli ohitus vaikka itsekin ajelin
vajaata viittäkymppiä ettei olisi ollut edes pakko ohittaa.
Ekaluokkalaiset ovat kouluteillä mutta noita riittää.
Ja Turun Sanomissa vaan valitellaan alinopeuksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu