Myy välittäjän pimennossa asuntoa

Ärsyyntynyt

Tällainen kimurantti tapaus sattui. Tänään ostotarjous jätetty, välittäjä soitti myyjille ja myyjät kertoivatkin että ovat myymässä tuttavilleen taloa pyyntihintaan. Onko myyjä rikkonut jotain välittäjän sopimusta myydessään taloaan tuttaville, informoimatta välittäjää ja muita kiinnostuneita / jo tarjouksia tekeviä?
Millainen mahdollisuus meillä nyt on ylipäätään saada taloa, hintahan nyt meidänkin puolesta nousee tietty siihen pyydettyyn.
Saako myyjä jotain sanktiota jos myykin talonsa tuttavilleen?

"!#!="#"=#)&...

3

642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bppgp'ssb

      eli siis kiinteistö. Kauppa on tiukasti määrämuotoinen eli myyjä voi vapaasti mitata käyvän arvon ostajien tarjouksilla. Esisopimuksetkin pitää käyttää kaupanvahvistajalla ennenkuin niillä on mitään arvoa.
      Välittäjä varmasti sopimuksellaan turvannut omansa eli saa palkkionsa vaikka ostaja tuleekin puskista. Tietysti jos todella haluatte ko talon niin tarjotkaa yli pyyntihinnan ja katsokaa kuinka käy. Toisaalta voi olla ettei tuota tuttavaperhettä edes ole ja koittavat vain saada hinnan hivutettua pyyntihintaan

    • ex välittäjä

      Myyjä myymässä omaa omaisuuttaan, joten tottakai saa myydä kenelle haluaa ja millä hintaan haluaa. Teillä ei oikeutta minkäänlaisiin vahingonkorvauksiin (ei ole vahinkoa syntynyt, mielipahaa ei lasketa). Se mitä välittäjän ja myyjän sopimuksessa sovittu, asia erikseen, eikä kuulu muille.

    • paljonko tarjosit

      Välittäjällä ja myyjällä on sopimus, luultavasti maksavat välittäjän palkkion vaikka hankkivatkin itse ostajan. Sinuun tuo ei vaikuta mitenkään muuten kuin että alle pyynnin annettu tarjous hylätään automaattisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      19
      3233
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      13
      2200
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      120
      1823
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1216
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1117
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1012
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      36
      833
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      54
      778
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      721
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      705
    Aihe