Tällainen kimurantti tapaus sattui. Tänään ostotarjous jätetty, välittäjä soitti myyjille ja myyjät kertoivatkin että ovat myymässä tuttavilleen taloa pyyntihintaan. Onko myyjä rikkonut jotain välittäjän sopimusta myydessään taloaan tuttaville, informoimatta välittäjää ja muita kiinnostuneita / jo tarjouksia tekeviä?
Millainen mahdollisuus meillä nyt on ylipäätään saada taloa, hintahan nyt meidänkin puolesta nousee tietty siihen pyydettyyn.
Saako myyjä jotain sanktiota jos myykin talonsa tuttavilleen?
"!#!="#"=#)&...
Myy välittäjän pimennossa asuntoa
3
620
Vastaukset
- bppgp'ssb
eli siis kiinteistö. Kauppa on tiukasti määrämuotoinen eli myyjä voi vapaasti mitata käyvän arvon ostajien tarjouksilla. Esisopimuksetkin pitää käyttää kaupanvahvistajalla ennenkuin niillä on mitään arvoa.
Välittäjä varmasti sopimuksellaan turvannut omansa eli saa palkkionsa vaikka ostaja tuleekin puskista. Tietysti jos todella haluatte ko talon niin tarjotkaa yli pyyntihinnan ja katsokaa kuinka käy. Toisaalta voi olla ettei tuota tuttavaperhettä edes ole ja koittavat vain saada hinnan hivutettua pyyntihintaan - ex välittäjä
Myyjä myymässä omaa omaisuuttaan, joten tottakai saa myydä kenelle haluaa ja millä hintaan haluaa. Teillä ei oikeutta minkäänlaisiin vahingonkorvauksiin (ei ole vahinkoa syntynyt, mielipahaa ei lasketa). Se mitä välittäjän ja myyjän sopimuksessa sovittu, asia erikseen, eikä kuulu muille.
- paljonko tarjosit
Välittäjällä ja myyjällä on sopimus, luultavasti maksavat välittäjän palkkion vaikka hankkivatkin itse ostajan. Sinuun tuo ei vaikuta mitenkään muuten kuin että alle pyynnin annettu tarjous hylätään automaattisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1714057Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1043705Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423233Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest222557- 1872302
Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu281480- 981297
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1341181Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja251174Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt691068