verkot vesillä

yli vaan

tässä kun tampereella sisävesillä plotterin mukaan väylällä ajelee ihmetyttää kun sinne on ilmestynyt kasoittain verkkoja. Verkot on keskellä väylää ja monesti niitä on vielä useita pienellä alueella.

Mitens se "laki" näistä verkoista väylillä menee? Onko sallittua viritällä niitä väylille? Voiko perämoottoriveneellä jyräyttää verkkojen yli, meinaan että jääkö ropellista niihin kiinni?

13

3789

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja kyllä

      Jos ajat väylällä olevaan verkkoon, on rikkoutunut verkko täysin kalastajan vastuulla. Ikävä kyllä verkolla on ikävä taipumus kiertyä ropeliin kauniiksi nyytiksi. Lisäksi siimat saattavat vielä tärvellä akselistefoja.

    • Iso-verkkokeisari

      Samaa vaivaa tällä suunnalla.

      Nykyään olen ottanut ihan järjestelmällisesti linjan, että jos verkko on väylällä, niin ajan täysillä yli. Koneessa on toistasataa hevosvoimaa, joten eiköhän se tuollaisesta perusverkosta selviä, ainakaan en toistaiseksi ole jäänyt niihin jumiin. Siinähän selvittelevät verkkojaan perkeleet.

      • Ggsgsgs

        Eikös verkkojen siimat tuppaa kiertymään potkuriakselille ja rikkoa stefat? Sen jälkeen sulla on vettä peräöljyjen seassa ja perä ei tykkää hyvää. Joten ei kannata tahallaan verkkojen yli ajella, ongelmia niistä voi koitua pidemmän päälle.


    • 4+11

      Aika huoletta verkkojen yli voi ajella, kunhan vettä on 5 metriä. Todennäköisesti kyseessä ovat pohjaverkot, joiden merkit vain ovat pinnassa. Pintaverkot tulee merkitä muistaakseni 5 metrin välein olevalla merkillä (merkit/pallot pitävät myös verkon pinnassa)
      Verkkoja on ollut ja tulee aina olemaan väylien varrella siitä ei tulla pääsemään mihinkään. Tuntuu siltä, että kaikki plotterin omistajat ajavat vain viivaa pitkin, eivätkä uskalla poiketa siitä minnekään, vaikka joku tulisi vastaan. Käytännön järki alkaa katoamaan näköjään pikkuhiljaa.

      • oksasaha ja puukko

        Ne verkot ovat kumminin merkatulla väylällä. Saako merkatulla väylällä pitää verkkoja? No ei saa. Verkottaja voisi hieman katsella karttaa, ja laskea verkkonsa väylien ulkopuolille.


      • 39
        oksasaha ja puukko kirjoitti:

        Ne verkot ovat kumminin merkatulla väylällä. Saako merkatulla väylällä pitää verkkoja? No ei saa. Verkottaja voisi hieman katsella karttaa, ja laskea verkkonsa väylien ulkopuolille.

        kyllä siitä, että on idioottimaista laskea verkkoja väylälle. Mutta ei se kiellettyä ole. Pintaverkkoja ei saa olla, mutta pohjaverkkoja kyllä.


      • 11
        39 kirjoitti:

        kyllä siitä, että on idioottimaista laskea verkkoja väylälle. Mutta ei se kiellettyä ole. Pintaverkkoja ei saa olla, mutta pohjaverkkoja kyllä.

        Jos pyydys haittaa tai estää yleisen kulkuväylän käyttöä on se selkeästi kiellettyä. Mitään jakoa pinta- tai pohjaverkkoihin ei ole. Haitta on kriteeri.

        Lisäksi kalastuslaissa todetaan, että jos pyydykset voivat häiritä veneellä liikkumista tai muuta vesistön luvallista käyttöä, ne on varustettava selvillä merkeillä siten kuin asetuksella säädetään. Kalastusaluksissa käytettävistä valoista ja merkkikuvioista on säädetty erikseen. Mehukanisterit eivät ole oieka tapa merkita pyydyksiä.

        Yleisen kulkuväylän ulkopuolella olevan selvästi merkityn pyydyksen yli kulkeminen on kielletty, eikä konevoimalla kulkeva alus tai puutavaralautta saa tulla viittäkymmentä metriä lähemmäksi tällaista pyydystä, ellei se väylän ahtauden takia ole välttämätöntä. Tästä taas seuraa, ettei pyydyksiä saa tuoda väylän välittömään läheisyyteen.


    • 14

      Liikkumista yleisellä kulkuväyläälä ei saa estää. Väylät luetaan samaan joukkoon. Niitä ei siis saa tukkia millään esteellä. Ohjeiden mukaisesti merkityt kalapyydykset pitäisi kiertää 50m etäisyydeltä. Pyydykset eivät siis saa olla väylällä eikä sen läheisyydessä ( koska etäisyyden säilyttäminen edellyttäisi väylältä poikeamista )

      Väärässä paikassa olevat pyydykset saa siirtää.

      Ja oikeasti, kyllä Näsylläkin mahtuu hyvin kiertämään verkot...

      BTW Ruovedellä on ollut kesän aivan väylän reunassa pintaverkko. Iltojen pimentyessä on suuri riski, että joku ajaa sen yli.

      • 23

        Käytön yleiset rajoitukset
        12 §
        .
        Valtaväylää älköön, ellei tässä laissa olevista tai erikseen annetuista säännöksistä muuta johdu tai siihen ole saatu aluehallintoviraston lupaa, rakentamalla suljettako tai supistettako, älköönkä väylään myöskään asetettako sen käyttämistä vaikeuttavaa laitetta tai muuta tilapäistä estettä. (22.12.2009/1391)
        .


    • Xmappi

      Haasta plotterin valmistaja oikeuteen: kartat eivät ole ajantasalla, jos niissä ei ole merkattu nuo verkot.

    • vihreä,

      eikö se vähän kuuluu "jokamiesvelvollisuuksiin" kerätä "roskat" pois vedestä??
      jos löydän kelluvia mehupurkkeja väylältä kerään ne talteen ja vien kierrätyskeskukseen..

    • ihmetellyt samaa. Ilmeisesti nykyaikaan fisuillakin jo plotterit jotta ne tietää uida väylää pitkin. Tämän takia kalastajat joutuvat laittamaan verkot väylälle. Joskus näkee vielä kalastajia jotka eivät tiedä tätä ja laittavat verkot väylien ulkopuolelle.

    • venehullu 19

      Ajoin eilen veneelläni Loviisaan.Vähän ennen kun käännytään mereltä Loviisaan päin,niin vetolaitteeseen osui sentin paksuinen kelluva köysi.Köyden toisessa päässä ilmeisesti verkot.Merkeillä oli yli 50 metriä väliä.Verkot eivät olleet kulkuväylällä,mutta jos pinnalla on verkot tai köydet,niin ne pitää merkata vähintään 5metrin välein.Puukolla pääsin köydestä eroon.Siinähän kalastaja kiroilee omaa tyhmyyttään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      83
      998
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      922
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe