johti siihen, että en enää aikuisiällä halua kuulua mihinkään uskontokuntaan.
En edes Ev.lut kirkkoon.
Minulta eivät saa sentin senttiä, se on varma.
Tätä teidän palstaa kun käy toisinaan lukemassa, tosiaankin tulee mieleen, voiko jotkut olla 2000 - luvulla ajatuksineen pimeällä keskiajalla;D)
En edes Ev.lut kirkkoon.
Minulta eivät saa sentin senttiä, se on varma.
Tätä teidän palstaa kun käy toisinaan lukemassa, tosiaankin tulee mieleen, voiko jotkut olla 2000 - luvulla ajatuksineen pimeällä keskiajalla;D)
Vastaukset 19
Vanhimmat
Kyllä kasvatus saa ihmeitä aikaan. Luulisin, että hyvin monet vl:t ovat niin "vammautettuja" henkisesti, että eivät osaa muuta, kuin kuulua ns. laumaan, vaikka säännöt olisivat kuinka keskiajalta.
Ei ole senvartaa itsetunto kehittynyt, että uskaltaisi irrottautua, vaikka huomaa, että lähes kaikki on muitten keksimää kyykytystä:)
Kyllä ovat melkoisia papukaijoja VL:nuoret ja vanhemmatkin, samoja latuja mennään.
Eipä tuo sinun vähättely oikein osu. Kyllä usko kelpaa viisaillekkin tosin ehkä harvemmalle. Mutta on korkeasti koulutettuja ja älykkö vl:iä. Opettajjia ja insinöörejä on, ja esim. kirjailija Antti Hyry, Finlandialla palkittu. Helsingin Sanomien päätoimittaja Mikael Pentikäinen. Usko kelpaa viisaillekkin jotka haluaa ellää jumalanlapsena.
Pikemminkin sanoisin niin, että ihmiset ovat onnistuneet hyödyntämään älynsä HUOLIMATTA siitä, ett'ä ovat uskonnollisia.
Sen älynsähän toki saa jopa lestadiolainenkin käyttää, kunhan ei vain sitä "vääriin" tarkoituksiin käyt'ä, eikö niin?
mm. lääkärit ja opettajat antavat teidän opeilla kusettaa itseään.
Luulisi lääkäreiden olevan hyvin tietoisia suurperheiden äitien jatkuvasta rasituksesta raskaana olosta ja monien burn outista. Ja silti ehkäisyä ei hyväksytä.
Naisen paikka on vl:ssa suurinpiirtein orjan ja hellan välimaastossa.
Paljon vl nuorisoa on syrjäytynyt ja mm. alkoholisoitunut.
Lapsena eivät ole saaneet suurperheen takia tarpeeksi HENKILÖKOHTAISTA huolenpitoa ja ohjausta vanhemmiltaan.
Olette varsinaisia idiootteja pakkosyöttäessä oppianne lapsille ja murrosikäisille.
Jokaisella yksilöllä, myös lapsilla, on oikeus päättää, lähteekö seuroihin vai ei.
Kun murrosikäinen sanoo, että ei lähde ja haluaa kuulua muuhun seurakuntaan, teillä ei ole siihen mitään sanomista.
Samoin kun perheenäiti sanoo, että ei enää yhtään lasta perheeseen (mm. väsymys jatkuvasti) niin silti niitä pitää jatkuvasti siittää.
Huh huh kun on sairasta meininkiä:D) LOL
Kirjoitit:
"Luulisi lääkäreiden olevan hyvin tietoisia suurperheiden äitien jatkuvasta rasituksesta raskaana olosta ja monien burn outista."
Tuo on sun omia luulotteluja. Tutkimusten mukaan suurperheidne äidit ovat terveempiä kuin muut naiset. Ei sulla ole näyttöä luuloissesi. Kunhan mustamaalaat täällä uskovaisia. Mikä sulla on omassa elämässä vialla kun tulet tänne uskovaisia haukkumaan?
sukulaiset, kun eivät itse jaksa.
Tiedän lähipiiristäni monta vl - perhettä, missä äiti (ja isäkin) on aivan burn out lapsimäärästä ja koventuneista paineista työmarkkinoilla.
Ja lisää pitää vaan siittää:D
em. asiat vl:n omia asioita, vaan niistä on olleet kiinnostuneita sosiaalityöntekijät ja mm. sosiaali- ja terveysministeri.
Kuule, korjaappa tietojasi. Sosiaali- ja terveysihmiset ja ministeri on puuttuneet vain lasten seksuaaliseen hyväksikäyttöön Rauhanyhdistyksissä. Ei muuhun.
Ei suuri lasten määrä tee automaattisesti terveemmäksi. Äiditkin ovat yksilöitä fyysisten ja psyykkisten voimiensa osalta. Perusteettoman opin seurauksena monet äidit näyttävät enemmän Volgan lauttureilta kuin hyvinvoivilta ihmisiltä
No olihan se yksikin 14 lapsen äiti joka menni joka aamu kuntosalille ja oli kropaltaan kuin missi.
ja perheiden jaksamiseen. Mm. Paula Risikko.
että perheissä joissa on sairautta paljon lapsilla ja vanhemmilla ei saisi käyttää ehkäisyä.
Tai saatu vammaisia lapsia ja riski päällä koko ajan.
Lestadiolaistenko mielestä siitettävä lapsia niinkauan, kunnes vanhempien selkäranka katkeaa.
Pidätte jotain vl:n johtajia jumalananne, heh heh, eikö teillä ole omia aivoja millä ajatella.
Tai teidän mielestäkö kieltäydyttävä sukupuolielämästä kokonaan. Lääkäreiden mielestä seksi on erittäin terveellistä, mutta ei se tarkoita sitä, että ehkäisyä ei tarvitsisi ja saisi käyttää.
Huh huh on teillä pimeitä ajatuksia:)
Katoppa peiliin, eiköhän se pimeus "loista" sieltä takaisin.
Minun ei tarvitse väittää yhtään mitään, koska tiedän sen omasta yli 30 vuoden kokemuksesta, mitä vl kaikkein kurjimmillaan on. Et saa harrastaa mitään ja toiset sanoo, mikä on syntiä ja mitä saat tehdä:)))
No nykyäänhän näyttää olevan lähes kaikki sallittua, joten olen onnellinen, että olen päässyt irti tuosta huru-ukkojen kyykytysuskosta. Saavat minun puolesta kehitellä sääntöjään ihan mielin määrin, mutta uskon kanssa niillä ei ole mitään tekemistä!
Laitahan virallista tietoa esille!
Kerroit totuuden vl-uskosta.
Vl-usko perustuu elititisyyteen.
"anttihyrykin kuuluu liikkeeseen" sanonta kertoo kaiken.
Tärkeää on, että on muutama "älykkö", joihin voidaan vedota, hekin kuuluu liikkeeseen.
Näin rahvas saadaan pysymään mukana.
Elitiillä on aina ollut omat säännöt, eivät he ole noudattaneet sitä linjaa, mitä rahvaat ovat laitettu noudattamaan.
Taavetti Pakkulakin on käynyt partiossa, mikä on ollut syntiä rivi-vl:lle.
Pentikäinen käy urheilukilpailuissa jne.
Kyllä ja voisi loputtomiin luetella esimerkkejä eri paikkakunnilta:)
Muuten tuo Antti Hyryn saama palkinto on kirjakauppiaitten kikka saada aina myyntiä virkistettyä ja senhän valitsee vain yksi ainut ihminen. Sivumennen sanottuna minäkin luen kirjoja, mutta en kertakaikkiaan jaksanut lukea tätä Uunia.
vl-äitiä ukko meni hässimään synnytyssairaalaan. Hoitajat ajoivat miehen pois.
ole sallittua. Muuten olen monessa asiassa - mitä tuossa toit esille - samaa mieltä.
Tosin tuota et kommentoinut mitenkään:
"että perheissä joissa on sairautta paljon lapsilla ja vanhemmilla ei saisi käyttää ehkäisyä.
Tai saatu vammaisia lapsia ja riski päällä koko ajan.
Lestadiolaistenko mielestä siitettävä lapsia niinkauan, kunnes vanhempien selkäranka katkeaa.
Pidätte jotain vl:n johtajia jumalananne, heh heh, eikö teillä ole omia aivoja millä ajatella.
Tai teidän mielestäkö kieltäydyttävä sukupuolielämästä kokonaan. Lääkäreiden mielestä seksi on erittäin terveellistä, mutta ei se tarkoita sitä, että ehkäisyä ei tarvitsisi ja saisi käyttää. "