Aika huolella olen tissutellut usean vuoden. Iltakännit joka toinen ehtoo.
Rupes kroppa piiputtaan ja sieluun sattumaan.
Menin lekurille ja otettiin kaikki näytteet mitä miehestä voidaan ottaa selvittääkseen missä mennään.
Kohta kuulemaan tuomio!
Olen aika varma että lopun alku tai uuden alku on edessä ihan miten sen haluaa ajatella.
Rupes kroppa piiputtaan ja sieluun sattumaan.
Menin lekurille ja otettiin kaikki näytteet mitä miehestä voidaan ottaa selvittääkseen missä mennään.
Kohta kuulemaan tuomio!
Olen aika varma että lopun alku tai uuden alku on edessä ihan miten sen haluaa ajatella.
Vastaukset 5
Vanhimmat
lääkärin lausunnolle. Vahinko vain, että lääkäri ei voi tehdä puolestasi mitään. Joudut itse ratkaisemaan, miten jatkat tuomion kuultuasi.
kroppa piiputtaa kun otan,en toki joka päivä,enkä edes joka viikko,kun otan,niin aina siinä 1-3 viikkoa menee.ja kirkasta menee sellanen 10 plo viikossa,sekä jotain olutta ja viiniä vielä.krapula kestää sellset puoltoista viikkoa,ei maistu ruuat eikä mitkään muutkaan.ei nukuta.edes lääkkeillä.tuntuu kun vatsakalut ois väärin päin.pitää niinku opetella uudestaan kävelemään.työkseni teen talonmiehen hommia,ja voin saan itse järjestää työpäiväni,niin sitä kautta mulla ei oo ongelmia.mut kyl niinpal välil vitutta tällanen touhu,että hiacen tunkilla pitäis kajauttaa itseänsä otsaan.kuin monta kertaa mäkin oon aatellu,et nyt saa riittäää,mut paskat.edellisen krapulan on jo siinä kohtaa unohtanut.veli-poika ryyppäs aikansa,kolmanella kerralla kun heräs letkuista,se lopetti,oli just tollanen kun säkin,joka toinen päivä,aluksi.nyt se on ollu ilman 14 vuotta,elämä järjestyksessä,rakensi hirsitalon,on komea vene ja perheessä 2 autoa.noh jaksamisia sulle.
elämä juovalla alkoholistilla. Kun vertaat veljesi elämää, huomaat että raittiilla menee monet asiat paremmin. Sullekin tulee halu lopettaa, kunhan olet joutunut pohjalle. Pohja on jokaisella alkoholistilla kuitenkin henkilökohtainen. Päätä jo etukäteen, mitä alemmaksi et enää halua viinalla itseäsi saattaa. Silloin voi tulla halu pyytää apua lopettamiseksi. Varmaan tiedät, mistä apua saa, sellaista että ei tarvitse syödä mömmöjä.
...koska lopettaminen perustuu silloin edelleen ns. "sitten kun" -ajattelumalliin, joka on juovan alkoholistin perusperiaate. Muita periaatteita ovat "sitten jos", "mutta jos" ja "mutta kun".
Yhteistä noille periaatteille on, että ne kuulostavat selvästä suusta lausuttuina siltä, että lopettaminen tulee MELKEIN kysymykseen. Mutta kun jonakin kauniina kohmelopäivänä alkoholisti huomaakin kauhukseen aiemmin asettamansa "pohjan" täyttyneen, hän menee tuosta pohjasta läpi, eli asettaa itselleen uuden pohjan - ja lupaa lopettaa varmasti SITTEN KUN tuo pohja on saavutettu.
Ja jos joku nyt ajattelee että edellinen on pelkkää piruilua, totean että ei ole. Pohja on olemassa, omanikin on todiste siitä. Erona "sitten kun" -pohjaan oli vain se, että lopettaminen tuli varoittamatta, kun oli sen aika - ei aiemmin. Suunnittelemalla joisin varmaan vieläkin.
ja roskaruoka vielä, vai muuttivatko näytteiden tulokset makutottumuksiasi?