Viritys

Osaamaton...

Osaisiko joku autoista ymmärtävä kertoa kuinka virittää suht edullisesti auto 1000-2000eurolla
Autona mulla on Peugeot 206 1.6. Asiallisia vastauksia kiitos.

14

927

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jooooo

      Osta turbo auto, sitten virityksistäsi on jotain konkreettista hyötyä.
      Tai sitten putkipois, sillä ääni on voimaa ja rälläköin jousista parit kiekot pois per nurkka. Paitsi nuo ranskikset on yleensä niin hassuja, että takana voi olla vääntösauvajousitus ja sitä et voi laikata.

    • Känni Josh

      Keventämällä.

    • 19

      painelaakeri taakse ja imupaperia keulaan.

      • J8.L

        Laittaa takaluukkuun merkki missä lukee TURPO


    • autoa

      Ihan oikeasti.

      Pari tonnia on niin iso raha, että sillä kyllä saisi jo jotakin aikaiseksi. Minusta ei ole kuitenkaan mitään järkeä laittaa kahta tonnia 1.6 litraisen virittämiseen. Myy mieluummin se nykyinen pois, laita pari tonnia lisää ja osta 2.0 GTI.

      Jos sekin tuntuu liian laiskalta, niin säästä vielä vähän lisää ja osta 2.0 RC. Ja jos RC:n 177 hevosvoimakaan ei riitä, niin sitten voi alkaa harkitsemaan sitä virittämistä...

      • jeps!

        Unohda pösö... siviilimallit täynnä vikoja...


      • kokemus puhuu?
        jeps! kirjoitti:

        Unohda pösö... siviilimallit täynnä vikoja...

        Kummallakohan teistä on enemmän kokemusta Pösöstä, sinulla vai aloittajalla?


      • jeps!
        kokemus puhuu? kirjoitti:

        Kummallakohan teistä on enemmän kokemusta Pösöstä, sinulla vai aloittajalla?

        4 ollu ja yhtään ei enään tule. Sama pätee muihin ranskalaisiin. Myös italialaiset kannattaa kiertää.


      • Osaamaton..
        jeps! kirjoitti:

        4 ollu ja yhtään ei enään tule. Sama pätee muihin ranskalaisiin. Myös italialaiset kannattaa kiertää.

        itsellänihän ei ole pösössä ollut mitään vikoja... olisikohan ajajassa se vika ?


      • kaikki nimet varattu
        jeps! kirjoitti:

        4 ollu ja yhtään ei enään tule. Sama pätee muihin ranskalaisiin. Myös italialaiset kannattaa kiertää.

        Citroen c5 on mahti peli!


    • ihq pili

      Kunnon hifit, niin että basso jytisee ja sitten kaikkee kivaa koristetta mm. karvanopat.
      Muista pitää itsesi söpönä!

    • rasvasepe

      laitat vapaavirtaussuotimen ,peltipakosarja josta lähtee suoraan simonssin osista itse hitsattu 2,5" suoran putken, päätyyn tietysti kromi ulostulo, jyrkkä nokka (sen pystyy itse tekemään esim. autotallis / parkkis ), sisusta irti penkkejä lukuunottamtta vuoraat auton sisustan pelkällä bitumimatolla ( ei kuulu meteli) , spoileri auttaa pitämään auton hanskassa vielä 150km/h:n nopeudessa , sit muistat tankata shelliltä W-power bensiiniä. noilla muutoksilla peugeot pääsee varmasti moniin näyttelyihin, voitat pystejä mainetta ja kunniaa keravan laittomissa (salaisissa) katukisoissa.

    • Engineswap

      Vaparit ei oo viritysmielessä paras mahdollinen lähtökohta. Jos todella haluat kyseistä moottoria virittää niin sanoisin että vapaammin virtaavaa putkistoa ja lastua niin saat jo muutaman lisäheposen irti. Itse jos tolla 2tonnilla pitäis jotain ostaa niin hommaisin turbolla varustetun vakiomoottorin jota voi sitten myöhemmin viritellä. Esim. 306:n turbotekniikan saattais saada jo tuohon hintaan. Ja yks kans olis nissanin 1.8 litranen CA18DET -moottori, mutta epäilen sen paikalleen sopivuutta.

    • Anonyymi

      No ei täälläkään kukaan tiedä mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      37
      2051
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      179
      1457
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      94
      1401
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1199
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1088
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1040
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      15
      975
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      950
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      894
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      876
    Aihe