Uni ja Finnit?

Tämmönen jännä tapaus itselläni eli jos en nuku vähintään 10 tunnin yöunia naamalleni ilmestyy finnejä...
Kesälomalla tuli nukuttua yllinkyllin.. sellasia 12-14 tunnin unia , nytkun taas joutu lähtee opiskelemaan jää yöunet siihen 6-8 tuntiin... kesälomalla ei ollut mitään ongelmia finnien kanssa. Eli väsymys on vissiin se oikea sana joka tekee sen..

Jonkinlaista apua kaipailisin... (huom: en pysty nostamaan yöunen määrää) :)
5757
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minulla on ihan sama! Jos yöunet jäävät vähäisiksi, niin iltaan mennessä naamaan on ilmestynyt lukuisia näppyjä. En kylläkään keksi muuta parannuskeinoa kuin unen :/

Äänestä
  • Noh , toivottavasti joltain tulee neuvoja :)

    Äänestä

Toinen mikä voi vaikuttaa kesäaikaan, on auringonpaiste. Oon kuullut että monilla kesän aikana häviää finnit kokonaan, kun iho saa auringonvaloa (sillä on jossain määrin parantava vaikutus finneihin).

Tietty varmasti myös noi unen määrä ja stressittömyys vaikuttaa. Mut tuli vaan mieleen, että ehkä asiaa vois lähestyä siltäkin kannalta, että iho kaipaa jotain, mitä se saa auringosta, oisko se sitten d-vitamiinia tai jotain? :)

Äänestä
  • Näinhän se menee , aurinko auttaa kyllä naamaan.. mutta ei auringossakaan aina jaksa olla. oon syöny koko kesän vielä tabletteinakin d-vitamiinia mut ei sekään auta... ainut asia on toi unen vähyys joka tekee nämä pask*t mun naamaan! Esimerkiksi jos valvon yhen yön kokonaan etten nuku sekunttiakaan , naamani on kyllä sen mukanenki sitten... en tiiä mitä tässä pitäis tehä = /

    Äänestä

  • Haallon kirjoitti:

    Näinhän se menee , aurinko auttaa kyllä naamaan.. mutta ei auringossakaan aina jaksa olla. oon syöny koko kesän vielä tabletteinakin d-vitamiinia mut ei sekään auta... ainut asia on toi unen vähyys joka tekee nämä pask*t mun naamaan! Esimerkiksi jos valvon yhen yön kokonaan etten nuku sekunttiakaan , naamani on kyllä sen mukanenki sitten... en tiiä mitä tässä pitäis tehä = /

    No ala nukkua kunnolla? Ei ole vaiketa nukkua koulu aamunuikaan 9h? Jos pelkkä uni auttaa sinulla, nii olet päässyt vähällä...Jotkut syövät pitkiä kuureja sisältäen kauheita haittavaikutuksia..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Haallon kirjoitti:

Tämmönen jännä tapaus itselläni eli jos en nuku vähintään 10 tunnin yöunia naamalleni ilmestyy finnejä...
Kesälomalla tuli nukuttua yllinkyllin.. sellasia 12-14 tunnin unia , nytkun taas joutu lähtee opiskelemaan jää yöunet siihen 6-8 tuntiin... kesälomalla ei ollut mitään ongelmia finnien kanssa. Eli väsymys on vissiin se oikea sana joka tekee sen..

Jonkinlaista apua kaipailisin... (huom: en pysty nostamaan yöunen määrää) :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu