.... kesäkelillä :) Perijyväskyläläiseen (keskisuomalaiseen) tapaan jokainen tainnut pitää omista "oikeuksistaan" kiinni , ajatellen "tohon väliin ET kyllä tule minun eteeni" ja varmuuden vuoksi laittanut välin mahdollisimman pieneksi edellämenevään autoon... ehkä liiankin pieneksi.... näin jälkikäteen ajateltuna ja ja karusta kokemuksesta toivottavasti viisastuneena.
No sitä saa, mitä tilaa, melko usein ainakin.
No sitä saa, mitä tilaa, melko usein ainakin.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Just noin, kyllä sitä tilaa pitää naisille antaa että pääsevät seuraavasta rampista pois, takaahan sinne EI voi missään tapauksessa mennä ;))
... "kunnostautuvat" noissa suojatiepiittaamattomuuksissa, toinen tapaus muutaman päivän aikana, kun PUHELIMEEN PUHUVA NAINEN on meinannut tehdä vainaan suojatiellä... oliskohan parempi vaan keskittyä siihen ajamiseen... joillekin naisille siinäkin on ihan tarpeeksi haastetta... paitsi omasta mielestään... esomerkkejähän on saatu lehdistä lukea.
ohitusteitä.
Ei läheskään kaikki ole matkalla Jyväskylään,mutta on pakko ja siksi on ruuhkaista.
Jyväskylä on liikenteellisesti valtakunnan persereikä.
...kaikille Jyväskylän ketjukolarin osallisille, miettikää seuraavan kerran, pitäisikö nopeuden vaatima etäisyys edellä ajavaan autoon säilyttää, SIITÄ HUOLIMATTA, vaikka siihen väliin saattaa joku ohittaja tai rampilta moottoritielle tulija ajaakin.
Kaikilla kuitenkin on oikeus liikkua noilla yleisillä teillä , siitä huolimatta, vaikka se joskus ottaakin nuppiin näitä oman navan ympärillä pyöriviä "nissankuskeja"
Parhaimmat onnittelut, toivottavasti otatte opiksi seuraavaa kertaa ajatellen.
kaksi vuotta asuneena huomannut ja on kyllä ehtinyt moneen kertaan hermostuakin, kun tullaan yleensä aina puskurissa kiinni vaikka vauhti on lain sallimissa rajoissa. tosi ärsyttävää. toista ei oteta liikenteessä huomioon, vaikka liikenne järjestelyt ovat uskomattomat esim. monet risteykset.
kehä kolmoselle tai kehä ykköselle niin huomaatte että puskurissa tullaan kiinni..
tämmöistä kylää verrata pääkaupunki seudun liikenteeseen? mielestäni ei voi.
ihmettelen vaan, että onko jyväskylän liikennesuunnittelussa onnistuttu, jos itse suunnittelijakin toteaa, että "yksityisautoilun kasvu on ollut suurempaa, kuin mihin on varauduttu" (lisää vaan markettaja samalle alueelle, kuten näyttää tapahtuvan niin "hyvä" tulee)
Mites tossa tolleesti kävi, eikös suunnittelijan kuulu ottaa huomioon tuleva liikenteen kasvu tulevaisuuteen tähtäävissä tie ja katusuunnitelmissa?
Nyt sitten on suunnittelun suhteen nostettu kädet kuvaannollisesti pystyyn ja pääkeinoko nyt sitten liikennesuunnittelun sijaan onkin yksityisautojen liikkumisen vähentäminen, kuten liikennesuunnittelija Jorma Lipponen (ksml 14.08) kertoo.
Tarvitaan melkoinen yksinvaltias, joka toteutta nuo haaveet, jotka lehdessä esitettiin, eli pyritään vaikuttamaan, että millaisia matkoja ihmiset tekee, mikä on kulkutapa ja jopa siihen, mihin aikaan ihmiset kulkevat... itse kuljen ainakin silloin, kun siihen on tarvetta, enkä kysy keltään kaupungin insinööriltä, saanko, vai en.... tietyöt on sitten asia erikseen.
Tuntuupa tietävän jopa senkin, että työnantajat maksaa pysäköinnin keskustassa ja heitti, että "mitäpä, jos työnantajat eivät enää järjestäisikään pysäköintiä, vaan sanoisi, että ostakaa parkkilippunne itse"... no kaupunki sitten voisi olla tuossa asiassa omine työntekijöineen malliesimerkkiä näyttävä yritys.... olletikin ,kun sen toiminta kustannetaan verovaroista.... eli kuuluuko veronmaksajan ottaa osaa kaupungin työntekijöiden autojen pysäköintimaksuihinkin. (en tosin tiedä, onko näin, mutta mistä muuten tietäisi noin hyvin)
No tietty liikennemäärät pienenee, kun liikkenteen sujumista saadaan heikennettyä, mutta sitten pitäisi saada jostakin bussi ja taksikaistat, tai siinä sivussa kärsii myös julkinen liikennekin sujuminen ruuhkaisilla kaduilla.
Olisikohan kaupungin aiheellista palkata myös uusi suunnittelija, saattaisi olla jotakin uusia näkökulmia ja ideoita... vanhat tahtoo vaan jäppiintyä niihin totuttuihin kaavoihin ja toteutta jääräpäisesti niitä.