Tehdäänkö neulakinnastyö lituskana kuten ohjeen kuva näyttää vai peukaloa apuna käyttäen. Ja kummalla on jälki siistimpää.
Neulakinnastekniikka
Neulax
6739
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Peukaloa apuna käyttäen. Hyvät neuvot kuvan kera löytyy
http://www.vajanto.net/gradu/
Kiitos neuvosta. Kirjasta kun olen ensimmäiset ohjeet katsonut vuosia sitten niin peukalosta ei puhuttu silloin mitään.
http://kaspaikka.fi/koti/kleinone/neulakinnas/historia.html#alku
Kylläpä oli monenlaista tehty kinnasneulalla. Kiitos!
Nyt sitten on höyrypäällä tähän tekemiseen kun ohjeita löysin. olen löytänyt jopa lapasen aloituksen kärjestä ja se harjoitus on menossa. Onko villalanka ainoa oikea lanka vai voiko ottaa sitä mitä kaapista löytyy. Niin ja meneekö lapasiin saman verran lankaa kuin kutomalla vai enemmän. Tämä on ihana harrastus ja menee pieneen tilaan.
Villalanka (huopuva) on parasta, koska langan jatkaminen on silloin helpompaa. Lankaa menee huomattavasti enemmän kuin kutoen.