Näin on, sillä jo isovanhempani, nyt jo edesmenneet, asuivat aikanaan kartanossa Laatokan rannalla. No veli venäläinenhän sitten lunasti asumuksen pilkkahintaan ja Kartano palveli asumuksena näitä täisiä venakkosotureita sodan aikana. Isovanhempani majoitettiin sitten uudelle paikkakunnalle, mutta ei aikaakaan kun vaari rykäisi ok-talon pystyyn perheelleen. No vanhempani ostivat nuorina kerrostalo kolmion, hyi hel.., mutta onneksi asuivat jo ok-talossa kuin synnyin eli vuonna 1965. Nyt itsellä kolmas omistusasunto ja velaton, koska itsekin heti oman rivarikaksion ostin. Nyt asumuksena ok-talo taajamassa palveluiden ja työpaikkojen läheisyydessä ja velka 0E ja ikää 45v. Pojat asuvat molemmat omistusasunnoissa myös, eli suvussa menee ja tässähän rikastuu, vaikka ei yrittäisikään.
Omistusasuminen kulkee suvussa
Karjalan poikiiii
7112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
äkkirikkaat leveilee omaisuudellaan, varakkaat yrittävät peittää sitä!
Äkkirikkaatpa hyvinkin jos omaisuus on kulkenut jo sukupolvien ajan..
BUUUAAAAHHAHAHAHAAAAAAAAHAAA..
No, tuhnun ei tarvitse omaisuudellaan leveillä eikä varsinkaan peitellä sitä koska *rumpujen pärinää* SITÄ EI OLE!
BUUUAAAAHHAHAHAHAAAAAAAAHAAA..BUUUAAAAHHAHAHAHAAAAAAAAHAAA..
fiksusti lähtee pojat kotoa jo nuorina kun 45 kirjoitus on tota tasoa. He he he.....! Mutta eihän se omena kauas puusta putoa ja useinhan se mätä omena tulee ensin alas.
Kyllä ne molemmat kaksoset 22v omiin lähtivät asumaan tänä vuonna ja naisen kera vielä. En tiedä milloin ite olet jälkikasvusi tehnyt, vaikka 55 vuotiaana?? Mitäs ihmetystä tossa iässä on??
Hyvistä perheistä järlkikasvu tuppaa lähtemään aika aikaisin omilleen.
Räkänokkarentut asuu aikamiehinä veielä äiteensä nurkissa.
Meilläkin vanhin tytär on 16v ja itse olen 39v, tokkopa asuu toiseksivanhinkaan enään kotona kun vietän 45v synttäreitä.
Itsellänikin isoukki byggasi talon aikanaan selkänahastaan pystyyn. Ukki kuoli sodassa maataan puolustaen, mutta isäni jatkoi perinnettä ja rakensi parikin taloa josta toisessa nyt asuu. Molemmilla veljilläni on myös oma talo, kuinkas muuten.
Vaimon puolella samat kuviot.
Ja kuinka ollakaan, täällä sitä grillaillaan oman hienon omakotitalon pihassa. Velkaa totta kai on jäljellä, mutta samaan aikaan pari tuhnua asuu sijoitusasunnoissamme, jotka sitten joko jätetään lapsille ensiasunnoiksi tai jos ollaan itsekkäitä ja yhteiskunnallinen tilanne niin sallii niin ehkä lähdetään epsanjaan eläkepäiville.
Lapsilla on jo okt-nukkekoti tottakai. Kasarmielämää nähdään välillä synttäreillä, mikä on ihan riittävästi.
Suvussa siis kulkee täälläkin.
Löysin ok-talosi. Täytyy sanoa, että melkein voisi kateeksi käydä... velaton ja kaikkea...
http://www.etuovi.com/kohde/950761