Kala on terveellisempää kun jonkun mainitsemat sienet.
Tallatkaa Etanoita.
http://www.youtube.com/watch?v=oKIgFHuBP1w
Tallatkaa Etanoita.
http://www.youtube.com/watch?v=oKIgFHuBP1w
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Sienetkin ovat terveellisiä ja monikäyttöisiä. Niitä ei saa vaan kerätä ihan tienvarsilta kun imevät kaikki saasteet itseensä. Pitää jaksaa kävellä hiukan. Tosin kaloistakaan ei kannattaisi syödä kovin isoja haukia.
T. Täti Tietäväinen:)
saa harvemmin isomahaisia haukimammoja.
Sievän suloisia, virtaviivaisia, värikkäitä Tammukoita vain.
Se on Tammukka ihan aikuinen, vaikka säilyykin hoikkana ja soreana.
Net on yleisiä Kymenlaakson ja Keski-Suomen puroissa, Lapin puolessa ihan ruuhkaksi asti.
On rasvainen ja Omega3 täynnä.
:)
H.
on ihan eri juttu kuin ne ihanat limaiset nätuin väriset etanat sienen katolla :-(
profiilikuvanikin muuten on etana, jahka se tulee näkyviin .. :-&
Samaa mielipuolta. Sienet on syvältä ja muutenkin niiden olomuoto on ilkeä. Käväsin ulkona syömässä, joten duunasin tonnikalapitsan iltapalaksi. Huomenna jotain ahvenkalasta.
Itse tehty pizzapohja on jess! Kaupan valmiita joskus kokeillu, eipä tarvi enää.
pizzatkin käy, kun heittelee päälle kamaa oman maun mukaan. Sitten paljon juustoraastetta ja uuniin.
Voi olla, että nykyään. Mun kokemus valmispohjasta on parin vuoden takaa ja silloin se oli liian paksu ja limainen perhoseksi. Pohjan mun mielestä pitää olla ohut ja rapea.
Olen syönyt pizzqaa Italiassa useamman kerran ja kokemus on ollut, että pohja on hyvä mutta täytteitä vähän.
Tuli tässä mieleen eräs hauska juttu, olimme tuttavapariskunnan kanssa jo vuosia sitten jossain Italiassa syömässä pizzaa ja tämä mies ei jaksanut kaikkea syödä. No hän alkoi selostamaan kielten sekamelskalla tarjoilojalle haluavansa loput pakettiin. Ei ollut riemulla rajaa kun tarjoilija toi hänelle lautsellisen spagettia, siellä ei kai ollut tapana viedä jätteitä kotiin.
Onhan niitä, niinkutsuttuja pannupitsoja, sentin-parin paksusia pannukakkuja. Nää on maku- ja mieltymysasioita, mutta itse pidän ohuesta niukoilla täytteillä.
Toi oli hyvä juttu, toin asiakkaan koulutus pizzapaikassa. On muakin koulutettu, nykyään vähemmän.
lehdestä luin että on tutkittu että herkkusienet on ihan älyttömän terveellisiä ja siinä myös mainittiin metsäsienet jos niitä ruvettas tutkimaan kuinka terveellisiä ne oliskaan =)))))))
Näinpä. Kunpa se nautinnollisuus ja terveellisyys kohtaisiavat yhä enemmän. Suunta nykyaikana on hyvä. Kollina niillä oli vielä selkeä raja.
ja kaikella lailla valmistettuja mutta kala on siinä ja siinä ruododoton kirjolohifile savustettuna menee nippa nappa oon yrittäny vaikka millä lailla laitettuna mutta kun en vaan pidä kovin paljoa mausta enkä hajusta mutta tätä nykyä ei tarvitse enää kieltäytyä jos ei muuta ole =))) oppia ikä kaikki.
Että -tiina oli vaikeeta tälläkertaa ymmärtää sanomaasi ilman välimerkkejä. Ei niitä tarvitse osata, kunhan yrittää. Tasan en itsekään ymmärrä kuinka niitä kuuluisi käyttää, mutta ovat ne kuitenkin työkaluja muiden ymmärrystä haettaessa.
sieltä puuttu yks siinä välistä muuten eteni aika lennokkaasti kyllä mää kaikki välimerkit osaan pilkut ja pisteet oon määkin kansakoulua käyny ;))) ja muutenkin eikös elämä opeta.
kenes viesti tää sitten on ;))) en sekota enkä arvuuttelle mikä viesti kenenkä on onhan niissä yleensä nimimerkki.
eikä sieltä mitään puuttunukkaan "otappas" nyt uudestaan ja kaikessa rauhassa =)))