Harva se päivä lähiössä liikkuessa huomaa tien varrelle hylätyn polkupyrörän, jossa ei ole lukkoa tai se on auki. Joku on ottanut sen luvatta ja ajanut esimerkiksi keskustasta lähelle kotiaan ja hylännyt sitten. Pyörä lojuu aikansa tien vieressä, sitten siitä alkaa hävitä osia, kunnes lopulta on vain runko jäljellä.
Poliisilla pitäisi olla paikkakuntakohtainen nettipalvelu, jossa olisi "laatikko", jonne voisi ilmoittaa tällaisen pyörän tuntomerkit. Muut kuin poliisi ei näkisi, mitä sinne on ilmoitettu. Kun joku tulee etsimään pyörää löytötavaratoimistosta ja kertoisi pyöränsä tuntomerkit, se löytyisi helposti kun tiedoston tuntomerkit täsmäisivät. Poliisi voisi hakea ilmoitetun pyörän ohi ajaessaan löytötavaratoimistoon, koska kumminkin ajelevat ympäriinsä joka puolella.
Nytkin tiedän pyörän, joka on ollut kolme viikkoa hylättynä, tosin rauhallisessa paikassa eikä siten ole vielä joutunut riisutuksi. Poliisit ovat varmasti ajaneet usein ohi sadan metrin päästä.
Varastetut polkupyörät
2
702
Vastaukset
- että silleen
naapurini oli ottanut tuollaisen varastetun/ hylätyn polkupyörän talteen ja kuljettanut sen kotiinsa ja ilmoittanut löydöstä poliisille jotta käyvät hakemassa pyörän. Mutta ei kuulunut poliisia hakemaan pyörää ( mikä ymmärrettävää, kun on varmaan muitakin hommia). Vuosi siitä kun naapuri otti pyörän talteen eikä poliisi hakenut naapuri soitti poliisilaitokselle että onko pyörä nyt hänen kun ette hakeneet. Sanoneet että saa menetellä kuin omansa kanssa kun vuosi kulunut löydöstä.
- joku.tosite
Olikohan tuo ihan poliisin oma 'tulkinta' laista, löytäjällä ehkä pitäisi olla paperi siitä että on tietynlaisen tavaran löytänyt ja siitä ilmoittanut poliisille ja että tavara on toistaiseksi löytäjän hallussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522216
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3511485Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.971473- 2091428
- 681121
- 35988
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59960Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31959Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta29891Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46859