Hei,
Ostin Nokia 5230 Navin ja laitoin siihen oman muistikortin, jossa on musiikkis, ym. Nyt en löydä niitä mistään ja soitin näyttää näyttää, ettei yhtään kappaletta olisi, samoin galleria kuvista. Osaisiko joku neuvoa, mikä pielessä?
Ostin Nokia 5230 Navin ja laitoin siihen oman muistikortin, jossa on musiikkis, ym. Nyt en löydä niitä mistään ja soitin näyttää näyttää, ettei yhtään kappaletta olisi, samoin galleria kuvista. Osaisiko joku neuvoa, mikä pielessä?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Varmasti kaikki tiedostot olivat muistikortilla, eikä edellisen puhelimen muistissa? Havaitseeko 5230 muistikortin? (Katso ->Valikko ->Sovellukset ->Tiedoston hallinta ->Muistikortti)
Nyt sain tiedot kortilta näkymään, onneksi. Eteen tuli isompi ongelma, mukana tullut muistikortti, jonka laitoin takasin puhelimeen, kysyy salasanaa. Eikä myöskään karttoihin pääse ilmaiseksi. kävin tarkistamassa omaa saldoa, niin oli veloitettu datasiirtoa, apua..
Juu siinä navigoinnissa voi kertyä ylimääräistä laskua sen datansiirron suhteen. Listasin tänne sen miten voi navigoida ilmaiseksi:
keskustelu.suomi24.fi/node/9260125
Kiitos, tosi hyvä tietopaketti! Tein muutokset asetuksiin ja nyt pitää vaan hankkia piuha ja ladata kartta sisään..
Jos sinun koneessasi on Bluetooth, niin senkin avulla voit yhdistää kapulan Ovi suiteen, tai tietokoneeeseen.
Ei ole bluetoothia, harmi. Vieläkin jäi hieman kyllä hämäämään, onko mukana tulevalla muistikortilla valmiina jo karttoja? Vai onko tarkoitus joka tapauksessa käydä lataamassa ne?
Luulisin että niissä ei tule valmiina, mutta en ole varma. Sen näkee Ovi Suitella tai Map Loaderilla, onko ne siellä kortilla
On valmiina, kysyin liikkeestä, sain uuden muistikortin samantien mukaan. Kuinkahan paljon navigaattorissa kerryttäisi laskua tuon a-gps käyttö, kun ilman sitä näköjään hakee tooodella pitkään gps-yhteyttä? Muuten alkaa ollakin jo puhelin hallussa..kiitos vaan vastauksista!
A-gps ei vie dataa kuin noin 11 kt.
Voisiko joku kertoa että miksi minun nokia 5230 ei toimi navi? Se menee kyllä päälle mutta ei näytä karttoja vaikka olen ladannut kartat moneen kertaan..
Oletko ladannut kartat Nokia Ovi suitella? Oletko ladannut oikean maan kartat?
Minulla tekee samaa vaihdoin oman muistikortin eikä navi toiminut ja kun pistin alkuperäisen muistikortin takaisin se kysyy salasanaa??? Auttakaa!
Niin ja mukana tulevassa muistikortissa tulee kartat mukana ja puhelimessa on bluetuuth.
Uusia karttoja voi ladata ilmaiseksi Nokia Ovi suitella tietokoneelta. Oletko sinä määrittänyt salasanan muistikorttiisi?