1. Minkä ikäisenä sait lapsesi? - 30&43
2. Minkä nimisiä ja ikäisiä lapsesi ovat? - Minttu Maria 15v ja Eetu Elias 2v
3. Oliko synnytyksesi helppo? - Mintun synnytys oli, ei tarvinnut olla edes tipassa, muutaman kerran ilokaasua otin. Eetun synnytyksessä sitten tarvitsin jo epiduraalin.
2. Minkä nimisiä ja ikäisiä lapsesi ovat? - Minttu Maria 15v ja Eetu Elias 2v
3. Oliko synnytyksesi helppo? - Mintun synnytys oli, ei tarvinnut olla edes tipassa, muutaman kerran ilokaasua otin. Eetun synnytyksessä sitten tarvitsin jo epiduraalin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
1. 18,-19,-21,-, 22,-24,-26,-27,-29,-31,-33, - vuotiaana.
2. Matteus, Markus, Maria, Raakel, Johannes, Ruut, Johannes, Seela, Abraham ja Luukas.
3. synnytykseni olivat helppoja :)
Sinulla on paljon lapsia, ilmeisesti joku tarkoituskin nimetä raamatun mukaan? Meidän tytöllä on kanssa tuo Maria toisena nimenä, taitaa suosituin tytön nimi olla nykypäivänäkin.
1. 22, 24, 27
2. mitä väliä nimillä? Lapset nyt 16v, 14v ja 11v
3 kohtalaisen vaikeiksi koin synnytykset, kolmannen jälkeen hain striloinnin.
Ei nimillä ole väliä, laitoin huvikseen, että jos vaikka täällä samannimisiin lapsiin törmäisi. Yleensä sitä sanotaan, että jos kuukautiskipua kestää mahd. hyvin niin synnytyskään ei ole ylitse pääsemätön asia. Itse en uskaltaisi lähteä sterilisointia ottamaan vasta kun lapsia olisi neljä, kondomi on suojannut meillä ainakin ihan hyvin ei - toivotuilta raskauksilta ja siis en käytä edes e-pillereitä, koska niissä on niitä kaikkia haittoja. Tässä iässä muutenkin varmaan tuo sterilisointi olisi ihan turha, sillä kohta sitä jo viisikymppiseksi tullaan niin ei voi luonnollisestikkaan saada niitä lapsia.
1. 22 ja 24
2. 1,5 ja 4kk
3. molemmat meni hyvin
Voi teillä molemmat lapset vasta noin pieniä! Eetuahan nuorempi paljon ei tuo teidän esikoinen ole, heistä tulisi varmaan hyvät leikkikaverit. Saanko udella, että oletteko saaneet ihan pojan ja tytön vai toisin päin vai onko sitten samaa sukupuolta molemmat? Meinasitteko tulevaisuudessa vielä hankkia lisää lapsia, kun ikää teillä on vasta alle 30-vuotta?
sain lapset 36, 39 ja 42 vuotiaana. Lapset nyt 14, 11 ja 8 vuotiaat. Ensimmäinen syntyi "helposti", toiset syntyneet hätäsektiolla. Olivat keskosia ja erittäin pienikokoisia; alle kilon painoisia molemmat.