Vakoilua taloyhtiön sisällä?

mäntsälä mielessäin

Taloyhtiössä on käytössä Talonetti-niminen yhteyden tarjoaja, joka mahdollistaa mm. sen että oma IP-osoitteeni on kaikkien muidenkin taloyhtiön asukkaiden käytössä.

Palveluntarjoajan sivustolla väitetään että samainen palveluntarjoaja hyödyntää tarvittaessa VLAN-teknologiaa, jotta seinänaapurit eivät voisi seurata naapuruston tietoliikennettä. Tietääkseni VLAN ei kuitenkaan ole pakollinen järjestelmä taloyhtiöissä, joten on täysin mahdollista että naapurini taloyhtiön sisällä voisivat täysin vapaasti seurata nettiliikennettäni. VLAN:in käyttöön ottamisesta ei ollut talonetin asentamisen yhteydessä mitään mainintaa, eikä meillä ainakaan tehty mitään muutoksia koneeseen tai kaapeliin.

Samainen naapuri jolle myös talonetin reititin on asennettu; näyttää tietävän aivan kaiken mitä netissä teen, vaikka en ole ikinä ollut hänen kanssaan missään tekemisissä. Hän jopa onnistuu seuraamaan minua palstalta toiselle sitä mukaa kun surffailen esim. Suomi24-keskustelu palstan foorumeilla. Toisinaan saan vihjailevia viestejä eri foorumeilla liittyen esim. missä asun ja mitä milloinkin teen.

Tein pari testiä, jotka voisin mainita tässä ohessa. Ensinnäkin loin täysin keksityn nettisivun, jonne lisäsin kävijälaskuri-ohjelman joka laskee kävijät ja ilmoittaa milloin sivulla on viimeksi vierailtu. Sivuston osoite oli aika pitkä numero-koodi, eli sitä ei käytännössä olisi vahingossa kukaan onnistunut avaamaan ihan heti. Vierailin keksityllä sivullani tämän tästä ja joka kerralla vierailuni yhteydessä laskuri oli rekisteröinyt pari muutakin vierailijaa. Sivulla ei ollut muuten ketään muita vierailijoita kuin vain silloin kun itsekkin vierailin sivulla.

Toisekseen viime yönä kokeilin kolmen aikoihin yöllä surffailua sellaisilla palstoilla, joissa on kävijämäärä laskuri joka laskee kuinka moni on käynyt lukemassa viestin aivan kuten Suomi24-palstoilla. Vierailin vain sellaisilla palstoilla, joissa ei käy yleensä juuri ketään eikä uusia viestejä tule kovin usein lisää. Laitoin sivustoille jonninjoutavan viestin ja kävin jonkin ajan kuluttua katsomassa moniko oli käynyt lukemassa viestin. Vain pari minuuttia viestin lähettämisen jälkeen kaikilla sivustoilla, jonne viestini laitoin oli vieraillut lisäkseni täsmälleen saman verran vierailijoita vaikka palstojen viestejä ei ollut katsottu kertaakaan samaisena iltana. Tunnin kuluttua toistin saman testin ja tänä aikana viestejä ei ollut katsonut kukaan, eikä palstalla pitänyt olla kävijöitä. Taas odotin pari minuuttia, jonka jälkeen katsoin sivustot uudelleen läpi ja kaikilla sivustoilla oli jälleen saman verran kävijöitä viimeisen parin minuutin aikana.

Tälläinen seuraaminen ja häiriköinti alkoi samoihin aikoihin kun talonetti asennettiin meidän taloyhtiöömme. Koskaan aiemmin sitä ei vielä ole tapahtunut. Koneessani on riittävän hyvä viruksentorjuntaohjelmisto, palomuuri, virusten poistamiseen varattu ohjelmisto, haitallisten sivustojen varoitus, Firefoxnetti ja tietoturva-asetukset säädetty lähes maximiin. Viruksia koneeseeni ilmestyy todella harvoin, joten en usko että konettani olisi kukaan onnistunut kaappaamaan. Ainut mahdollisuus on että netin käyttöäni seurataan taloyhtiön sisällä.

Ajattelinpa ottaa seuraavaksi yhteyden palveluntarjoajaan ja kysyä tästä VLAN-tekniikasta, joka näköjään ei ole toiminnassa meidän taloyhtiössämme

3

1274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhakorkeapudas

      Uskoisin, että jokainen asiansa osaava operaattori käyttää vlania kyseisissä liittymissä. Voihan toki olla niin, että ko. ominaisuus on jäänyt määrittelemättä mutta en oikein usko sitä.

      "Tietääkseni VLAN ei kuitenkaan ole pakollinen järjestelmä taloyhtiöissä"
      Ainakin Talonetin nettisivuilla mainitaan, että vlan on käytössä. Vlan ei vaadi tilaajapäässä muutoksia vaan se toteutetaan reitittimessä (joka on tässä tapauksessa operaattorin vastuulla).

    • yLzAgN1SBl

      Tämä Talonettihän on toteutettu siten että talojakamon reitittimessä on jokaiselle asunnolle oma tökkeli. Liikennettä ei kaiuteta kaikkiin liittimiin ja liikenne tökkeleiden välillä on estetty.

      Mikäli epäilyksesi pitävät paikkansa on naapurisi päässyt konffaamaan reititintä halujensa mukaan. Toinen vaihtoehto on koneellasi oleva haittaohjelma. Virustentorjuntaohjelmien ilmoitukset koneen puhtaudesta ovat lähes nollan arvoisia.

      Ensimmäisessä tapauksessa ainoa keino on pyytää Talonettiä tarkistamaan laitteensa asetukset ja kytkennät. Varaudu siihen että lähettävät laskun mikäli kaikki on kunnossa.

      Käyttöjärjestelmä ja ohjelmat kannattaa asentaa uudestaan. Näin saadaan ainakin mielenrauha ja mahdollinen vakoiluohjelma katoaa. Muista pitää varmuuskopiot omista tiedostoista ajan tasalla. Niitä saatetaan tarvita muulloinkin kuin uudelleenasennuksessa.

    • Tonteero

      Turha huolestua, sun naapuri varmaankaan mikään guru näissä asioissa ole. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      197
      6861
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2026
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1678
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1380
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1064
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      977
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      944
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe