Mitä kannattaa rakentaa kaksi uutta atomivoimalaa, kun sähkönsiirto tuottaa vaikeuksia sekä kesällä että talvella myrskyjen vuoksi.
Ensin kai pitäisi saada siirtoyhteydet kuntoon eli raivata 60 m leveät aukot sähkölinjoille etteivät myrskyissä kaatuvat puut katkoisi niitä.
Varmaan kepulaiset maanomistajat ovat valmiit lahjoittamaan maitaan linjoiksi, kun kepu on niin halukas lisäsähkön tuotantoon. Eihän sitä pystytä myymään ja siirtämään ulkomaillekaan, jos linjat ovat alvariinsa poikki. Vai kaivaako kepu-ministeri jostain sen rahatukun, jolla sähkölinjat saadaan lunastettua sähköverkon yllä pitoon? Vai kustantaako joku linjojen kaivamisen maahan?
Nyt kun paikoin linjat pitää rakentaa uudelleen pitäisi olla jo suunnitelma, vieläkö vedetään tolppiin entiseen malliin vai siirrytäänkö kehityksessä askel eteenpäin.
Joka tapauksessa kansa maksaa koko operaation muodossa tai toisessa.
Jäitä hattuun lisäsähköntuotantoon siihen saaakka kunnes siirtyhteydet ovat kunnossa.
Sähköntuotanto ja -siirto
2
336
Vastaukset
- Ohmi Amperi
ei käsittääkseni myrskyt aiheuttaneet vaurioita ja voimaloiden tuotantomuoto mikä hyvänsä niin myrskyt eivät valikoi minkä kohdalle iskee.Siirtoverkkojen kohdalla välijännitteen sekä tilaajakohtaisten kohdalla kaikkien muuttaminen maakaapeleiksi on useamman miljardin euron kysymys.Jonkinlainen sopimus siitä ettei siirtoverkon vieressä kasvatettaisi puita tukkipuuksi asti,vaan tehtäisiin hakkuut jo aiemmin.Tässähän olisi risupaketin tukiaisille mahdollisuus.Pääasia meille tavallisille kuluttajille on että meillä on käytössä sähköä ympäri vuoden.Ei lähdetä nyt politisoimaan tätä asiaa.
- ggh
asiallisesta ja asiantuntevasta vastauksesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei205313- 501371
- 11807
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58778- 46752
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52747- 46744
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49736Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom132725Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille8724