Tällainen omituisuus oli s-postissa, siis ihan oikeassa ja virallisessa sähköpostissa (taas taitaa olla se viimekeväinen mikä hiton ruutuvisa vai mikä se oli se kun kaikki sadattuhannet tiedot lensi hakkereiden listoina julki)
Hyvä Email tilin omistaja,
Tämä viesti on peräisin webmail viestikeskus kaikki webmail-tili omistajille. Olemme tällä hetkellä päivitystä meidän tietokanta ja e-mail tili keskus. Olemme lopettaa kaikki käyttämättömät sähköpostitilit luoda tilaa uusia tilejä.
Voit estää tilisi lopetetaan, sinun tulee päivittää sen antamalla alla pyydetyt tiedot:
Vahvista sähköpostiosoitteesi käyttäjätietoja
Sähköposti Käyttäjätunnus: ...............
Sähköpostiosoite Salasana: ...............
Varoitus! Tilinhaltija että kieltäytyy päivitys hänen huomioon seitsemän päivän kuluessa tämän varoituksen menettää hänen huomioon pysyvästi.
Varoitus Code: VX2G99AAJ
Kiitos,
Webmail Administrator.
Juu ja lähettäjä oli museovsenivo at buenosaires.gob.ar
Niinpä niin että kerrohan nyt salasanat ja kaikki!
Webmail - no joo, joo-o! Ja hahahahaa.
Vai väitättekö että tämä on tosi juttu ja aito asia?
HUIJAUKSIAKO TAAS
9
584
Vastaukset
- f u
eli ÄLYPÄÄ!!!
Kiitos hakkerit!!!! Onnea elämäänne ja sitä rataa!! - duiduidai
omituisuus, joka ohjautui roskapostiin, eli joku Honda-lottery. No, sitä en edes lukenut, kun ei mulla ole hondan kanssa mitään tekemistä!
Seuraavaksi tulee kai mercedes benz tai bmw lottery ja päävoitto on jo tulossa. - kertoi jo...
haloo, tuo googlen tekemä paskakäännös suomeksi pitäisi jo herättää hälytyskellot päässä...
- 454544445445555
mutta ainahan niitä löytyy jotka ansaan menevät. Totta kai, huono käännös ja etenkin se, että ko. viesti lähetetään sellaiseen sähköpostiin joka ei ole varsinaisesti mikään webmail!
Mutta kiitos nyt niille älypää-hakkereille! Tällaista on ilmaantunut tämän sähköpostiin vasta niitten älypäitten toimien jälkeen. Ja itseäänkö pitää syyttää, että oli laittanut sähköpostinsa. Jaa-a.
Se oli sitä aloittelijan tyhmyyttä! 454544445445555 kirjoitti:
mutta ainahan niitä löytyy jotka ansaan menevät. Totta kai, huono käännös ja etenkin se, että ko. viesti lähetetään sellaiseen sähköpostiin joka ei ole varsinaisesti mikään webmail!
Mutta kiitos nyt niille älypää-hakkereille! Tällaista on ilmaantunut tämän sähköpostiin vasta niitten älypäitten toimien jälkeen. Ja itseäänkö pitää syyttää, että oli laittanut sähköpostinsa. Jaa-a.
Se oli sitä aloittelijan tyhmyyttä!Oho tuossa on jo vähän parempaa yritystä, mutta ei vieläkään ole se suomenkieli hallussa :D
Niin kauan kuin siinä jokin mättää sijamuodoissa niin tuskin on aito.
Miksi email kysyisi sähköpostitse salasanoja. Googlellahan on kaikki omasta takaa.- yritystä riittää....
sfinski80 kirjoitti:
Oho tuossa on jo vähän parempaa yritystä, mutta ei vieläkään ole se suomenkieli hallussa :D
Niin kauan kuin siinä jokin mättää sijamuodoissa niin tuskin on aito.
Miksi email kysyisi sähköpostitse salasanoja. Googlellahan on kaikki omasta takaa.päivityksiin tarvittaisiin salasanat ja käyttäjätunnukset - paitsi tietysti hakkerin omiin päivityksiin. Webmail - niin, jos tuollainen viesti tulee jonkun suomalaisen operaattorin ylläpitämään s-postiin, esim. Sonera, Elisa, Saunalahti, mitä niitä nyt onkaan, niin ei, ei tosiaankaan ole uskottava viesti kyseessä.
Niin, ja eihän se älypää-hakkeri murtanut kai kuin älypäähän pistetyt tiedot, eikä kai kukaan älypäähän sähköpostinsa tunnuksia ja salasanoja pistänyt - vai mitä.
Mutta siis yrityksiä riittää....
- Spam-man
Avaa uusi gmail tili, ja lähetä jotkin oma keksimäsi tunnukset ja salasant 1000 kertaa.
Spam-man strikes back!Parempi kuin heittää tuollaiset suoraan roskapostiin. Hakkeri saa muuten uuden gmail tilisi sähköpostin ja taas on uusi kohde, jota pommittaa.
huijaus kuin mesessä; haluatko tietää ketkä ovat poistaneet sinut messengeristä. klikkasin piruuttani vaikka tiesin mistä on kyse ja seuraavassa ikkunassa kysyttiinkin jo käyttäjätunnusta ja salasanaa.
moni meni tuohon halpaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä293125- 1191255
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu71132- 58981
- 70959
olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26907Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä38891Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu169889Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.66850Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75794