Työllistyminen historiasta ja valtio-opista

Ymmällään85

Onko tietoa konkreettisista, mahdollisista työpaikoista, joihin filosofian maisteri (pääaineena historia) tai yhteiskuntatieteiden maisteri (pääaineena valtio-oppi) voisi hakea/olla töissä?

Tuntuu vaikealta käsittää kaikkia konkreettisia työpaikkoja, mihin noilla soveltuvila tutkinnoilla voisi hakea.

Pedagogisia en tule vetämään, joten opettajan hommat on suljettu pois laskuista.

Mieleen juolahtaa vain esimerkiksi valtion hallinnon työmahdollisuudet.. Mutta mitä muuta vai onko sellaisia edes?

9

1510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Järejstöissä

      Ammattijärjestöissä on paljon historiaa pääaineenaan opiskelleita.

      • historiaaLukenut

        Komppaan, etenkin jos suostut tekemään tutkimusta. Järjestöt tarvitsevat välillä historioitsijoita tekemään heidän toiminnastaan historiikkeja. Hyvällä tuurilla jotain sellaista, eipä kyllä tuu muuta mieleen. Karu totuus on, että ennen pitkäaikaisia oman alan töitä joudut kokeilemaan työtä myös Mäkin tai Hesen kassalla.


    • Työtön akateeminen

      työllistyä historialla, jos opetushommat eivät kiinnosta - tosin vaikea on työllistyä opettajankaan tänä päivänä. Heikkoa on ollut ainakin minun ja monen muun tuntemani hissan opiskelijan. En todellakaan suosittele.

    • Yrjö Y

      Tuon valtio-opin osalta neuvoisin unohtamaan työllistymishaaveet. Alan töitä saa parhaassa tapauksessa vain yksi vuosikurssiltaan, joka pääsee samalle laitokselle tutkijaksi, millä on opiskellut. Muut joutuvat parhaansa mukaan omin päin keksimään, kuinka tenttikirjoista lukemansa korkealentoiset teoriat voisi muuntaa ansiotyöksi. Harvalta se onnistuu, eikä kukaan kokemukseni mukaan osaa auttaa. Eli koko monivuotinen uurastus menee hukkaan, sillä ne työt, joita valtio-opista valmistuneet viimein saavat, eivät ole lajia, joiden takia tarvitsisi ylioppilas- tai akateemista tutkintoa hankkia. Suurin osa maassamme toimivista valtio-opin laitoksista on käytännössä olemassa vain itsensä takia; siis työllistämässä verovaroin laitoksen omaa henkilökuntaa.

      • jkjjkjkj

        Tämä sama pätee myös kasvatustieteiden osalta so. verovaroin tuettua henkilöstön työllistämistä. Aivan turhaa touhua.


    • Totuus on

      Ryhdy poliitikoksi.

    • silmät.auki

      Mahdollisuuksia on. Valtionhallinto tulee ensin mieleen, sitten järjestöt ja poliittiset puolueet, vielä viestinnällä täydennettynä toimittajan työt. Kuntien kulttuuritoimi. Opintojen lomassa luulisi itselle sopivia tilaisuuksia löytyvän ja tulevan mieleen. Täytyy pitää silmät auki koko ajan ja lähteä liikkeelle vaatimattomammasta. Siitä se ura sitten alkaa avautua.

      • oleeol

        silmät.auki taitaa olla joku historian tai valtio-opin laitoksella työskentelevistä, joiden täytyy kehua omaa alaansa, ettei vaan opiskelijat katoa.

        Unohda sekä historia että valtio-oppi, jos aiot työllistyä!


      • tosiasiatesiin
        oleeol kirjoitti:

        silmät.auki taitaa olla joku historian tai valtio-opin laitoksella työskentelevistä, joiden täytyy kehua omaa alaansa, ettei vaan opiskelijat katoa.

        Unohda sekä historia että valtio-oppi, jos aiot työllistyä!

        Kyllä historiaa opiskelemaan halukkaita tunkee sisään ovista ja ikkunoista. Ei lopu opiskelijat näillä näkymin.

        Historian opiskelijan olisi viisainta hyväksyä ja nähdä itsensä tulevana historian opettajana tai ehkä kouluhallinnossa. Muuten on hankalaa. Omaksi ilokseen ja huvikseen historiaa voi opiskella ja harrastaa sitten, kun on ensin toimeentulo taattu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      72
      8925
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5594
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      128
      5050
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      17
      3900
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3480
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3379
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      40
      2731
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2701
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      55
      2667
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1747
    Aihe