häpyhuulissa, mikä avuksi, onko toisilla vastaavaa. En tiedä onko tää hermostollista vai hormonaalista vai mitä mutta ikävä vaiva on.
Sietämätön kutina
mitä teen
163897
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
minäkin, onko minulle puhjennut herpes vaihdevuosien alettua, ilman sukupuolikontaktia? Olen eronnut kohta kymmenen vuotta sitten, eikä minulla ole ollut sukupuolielämää sen jälkeen. Viitisen vuotta sitten, kun vaihtaritkin ilmoittelivat tulostaan, minulle ilmestyi tuo inhottava kutina ennen kuukautisia. Kuukautisten alettua ilmestyi kutiavalle alueelle jonkinmoinen patti tai rivi patteja, yleensä ulompiin häpyhuuliin, sitten niihin patteihin nousi vesirakkulat ja ne olivat järkyttävän kipeitä ja kutiavia yhtäaikaa. Luulin ensin, että olen allerginen terveyssiteille, vaan tämä kiusa on jatkunut nyt vaihtareiden aikana, vaikka ei ole kuukautisiakaan. Siitä oikeastaan aina tiedän koska paha kausi alkaa.
Kutinaan auttaa suihkuttelu kuumalla vedellä ja perusvoide lieventää sitä hetkeksi. Yleensä tuo ihottuma katoaa melko pian itsekseen. Mitä ihmettä se voisi olla?
on voinut olla oireeton vuosikymmeniä ja oireilee vasta nyt.
Jostain se herpestartunta saadaan, ei se nyt ilmasta tule. Olet voinut tosiaan saada se vaikka 30 v sitten ja se oireilee vasta nyt, saanut sen joko suuseksissä tai yhdynnässä.
Onko sinulla hulliherpestä? Jos on, olet voinut itse siirtää sen käsiesi/pyyhkeen välityksellä genitaalialueellesi jne.
Testeihin!
ja onko siihen joku lääke. En kyllä usko, että olisi Herpes, kun huuliherpes mulla puhkeaa noin kerran vuodessa tai kahdessa mutta tää vaiva on lähes jatkuvasti. Ei ole mitään rakkuloita mutta pienempiin häpyhuuliin tulee ikäänkuin turvonneita kovempia kohtia ja sitten se kutina leviää muuallekin.
Minulla oli keskikesällä tuota vaivaa. Kutisi pahimillaan öisin. Söin suun kautta otettavan hiivatabletin. Vaiva rauhoittui. En tiedä oliko kumminkaan hiivaaa.Äskettäin taas alkoi sama juttu. Jätin pikkuhousunsuojan pois ja ostin Cediral-öljyä. Nyt näyttäisi siltä, että vaiva olisi vähän helpottanut. Funtsin jo, että jos kokeilis niitä estrogenipuikkoja joita saa ilman reseptiä. Voishan sitä kokeilla jos vaiva johtuis tollaasesta jutusta. Minulla kutinan lisäksi poltteli alapäätä. Mitään sukupuolitautia ei pitäisi olla. Hiivakin taitaa olla harvinaisempi vaihdevuosi-iässä?
Mulla on ollut noita myös muutamia vuosia. Sellainen kova, hillittömän kutiava muhkura (ei mitään vesirakkoa) tulee aina samaan paikkaan. En todellakaan tiedä mitä tää on...
tai kokeillu mitään poppakonsteja.
Niin, mulla on noita samanlaisia ollut jo aiemmin muualla, esim. kasvoissa ja käsivarsien sisäsyrjällä. Pari kertaa olen näyttänyt lääkäreille, mutta eivät kuulemma ole vaarallisia. Yksi määräsi kortisonivoidetta, joka hieman hillitsi kutinaa.
Ne tosiaan nousevat aina samaan paikkaan, säännöllisen epäsäännöllisesti.
Mulla kutisee myös ajoittain. Olen käyttänyt estrogeenilaastaria vajaa 3 v. ja silloin lääkäri kyseli, että kutiseeko. Limakalvot ohentuneet. Sain Vagifem-tabletteja emättimeen, mutta tuntui että se vaan lisää polttelua ja lisäksi tuli rinnat kipeiksi. Aivan kuin olisi hiivaa, mutta ei ole. Ceridalia olen minäkin käyttänyt ja sillä on kutina helpottanut. Sitä en ole keksinyt vielä, millä logiikalla kutina tulee. Ei säännöllisesti, joskus vaan. Ilkeetä on. Kohtua ei ole eli mitään vuotoa ei ole, ei tartte siteitä käyttää. Sukupuolitautia ei voi olla kun en ole "niin lähellä" miestä käynyt vuosiin vaikean suhteen jälkeen :) Niin, ja pissatessa kirvelee varsinkin jos on vähän rapsutellut kutisevaa alapäätä :) Ceridalia vaan, minulla ainakin toimii. Toistaiseksi.
Ostin apteekista Physiogel -voidetta. Hillitsee kutinaa. Jossain toisella keskustelupalstalla oli kekattu, että tätä voi laittaa alapäähänkin. Pikku tuubi maksoi 17 euroa. Minulla auttoi. Ei tietysti poista syytä, mutta helpottaa kutinaa.
kutiavia paukamia, kuten ihokeliakian aiheuttamat esimerkiksi. Useinkaan rakkuloita ei ehditä näkemään koska ne raavitaan helposti rikki. Minullakin tuo kutiava patti ilmestyy ja jos en raavi sitä, ehdin näkemään pienen rakkulan ennen kuin se puhkeaa ja katoaa. Tuskin herpes aktivoituu juuri vaihdevuosissa, jos se ei ole ennenkään tullut esiin. Minun suvussani on monilla huuliherpes, mutta minulla ei ole ollut koskaan sellaista.
Olen koettanut etsiä netistä kuvia ja muita oireita, mikä sopisi noihin minun näppyihin, mutta mitään vastaavaa en ole löytänyt.
Ihokeliakiaakin jossain vaiheessa mietin, en muista vaan mikä siinä ei sopinut kuviin. Pitänee hakea netistä uudestaan.
Kutissut ja kirvelee, etenkin seksin jälkeen mulla häpyhuulet punoittaa ja aristaa vielä seuraavanakin päivänä. Ceridal-öljyä olen myös minä päivittäin käyttänyt ja häpyhuuliin, kun joskus ovat yhdynnästä todella ärtyneet, oon myös sipaissut haavojenkin hoitoon sopivaa Bepanthen-voidetta ja oon näillä konstein pärjännyt ilman lääkärille menoa.
Niin ja jos käytätte päivittäin pikkuhousunsuojia, niin niistä kannattaa myös hetimiten luopua. Ainakin mulla pikkuhousunsuojan käyttö vain pahensi vaivaa, kunnes tajusin luopua päivittäisestä käytöstä.
Minä olen kutinaan käyttänyt kanssa perusvoidetta ja olen sillä pärjännyt. Kannattaa myös miettiä käyttämiään pyykinpesuaineita, ettei niissä olevat hajusteet tms. ärsytä.
Jotkut pesu- ja huuhteluaineet voi todella saada aikaan ärsytystä ja kutinaa herkällä intiimialueella. Samaten miehillä (ainakin mun miehellä) on usein tapana käyttää alapesuunsa tavallista saippuaa ja olen myös muutaman kerran saanut kamalan kutinan miehen "saunapuhtaasta".
Palaampa tähän kutina-asiaan käytyäni gynekologilla vuosihuollossa.
Söin siis hiivaan tabletin ja pari kuukautta myöhemmin käytin vielä apteekista ilman reseptiä saatavan hiivalääkkeen (voide). Alapää oli herkkä ja seksin jälkeen myöskin arka, niin kuin joku toinenkin kirjoitti. Ajattelin sen johtuvan vaihdevuosien limakalvomuutoksista. Välillä laittelin öljyä ja koitin sopeutua.
Gynekologi sanoi heti, että hiiva ei ole parantunut lääkityksistä huolimatta. Sain kaksi tablettia, toinen heti naamariin ja toinen vielä viikon kuluttua, että saadaan hiiva häädettyä.
Jippii jippijaijei. Sain oman oireettoman pimsani takaisin. Ei tarvitse rasvailla enää eli hiiva osoittautui minun ongelmieni syyksi.
Onneksi olkoon:)