Xsara VTS tehot?

Olisi muutama tosi edullinen Xsara VTS tarjolla. Mitkä ovat sen teholukemat? Osa on 1.8 (ilmeisesti vanhemmat 98/99???) ja osa 2.0. Entä suoritusarvot (kiihtyvyys/huippunopeus)? Eli onko paljon eroa noilla koneilla? Muita kokemuksia VTS:sistä?
610334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jos haluat urheilullisuutta ota 2.0, mutta jos löysempi alusta, hitaampi ohjaus ja perhaauton moottori eivät haittaa niin 1.8:ssa saa muuten saman auton halvemmalla.

2.0 (163hv) on ollut tarjolla koko ajan, 1.8 (noin 110km/h) vain vanhemmissa. Aivan eri koneet, 2.0 sama kuin Pösö 306GTI:ssä, 1.8 sama kuin 406 yms. perheautomalleissa. Jos intoa riittää niin koeaja molemmat. Itse kun ostin 2.0:n niin en edes harkinnut 1.8:aa.

Äänestä
  • Heh, ei siis 1.8 (noin 110km/h) vaan1.8 (noin 110hv)...

    Äänestä

TM:ssa 2,0 vts kiihtyi 0-100km/h 8,6s.
Bilsport Magazine lehdessä xsara 2,0 vts kiihtyi:
0-50km/h 2,95s, 0-70km/h 4,8s ja 0-100km/h 8,1s.
samassa testissä oli mm. volvo s40 t4 joka kyllä kiihtyi 0-100km/h 7,3s, mutta testiradalla paras aika 1,41,3 kun vts meni 1,38,0.
Itselläni ollut xsara 2,5 vuotta ja tyytyväinen olen ollut valintaani.

Äänestä
  • linkkiä tohon testiin?!
    Ois kiva ihan mielenkiinnosta lukea.

    Äänestä

Mulle toi 1.8 tuntuu jo sportilta toyota yariksen jälkeen :D. Hieno sisusta, hyvät penkit yms. Sadetunnistin vau, japanissa sellasta ei ole edes ajateltu...
Vähän vetelee urissa, ja sekoilee tyhjäkäynnin kanssa jos ei malta ootta 5 sek. ennen starttia varmaan joku bensapumpun erikoisuus?
Paras auto minkä olen omistanut (MB,nissan,Fiat,Toyo)
Saa nähdä kuinka toimii kunnon pakkasilla..:o

Äänestä

"Vanhaan" tapaan ilmoitettuna 2,0:n tehot on 167 DIN, uusi tapa 163 EEC. Tai nuo uudet lukemat kertoo vain kilowatit (120), joka on rekisteriotteessakin. Silti tehot edelleen samat. Ainakin Toyota muuttui myös 110 kW DIN -> 108 kW EEC.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sportti kiikarissa kirjoitti:

Olisi muutama tosi edullinen Xsara VTS tarjolla. Mitkä ovat sen teholukemat? Osa on 1.8 (ilmeisesti vanhemmat 98/99???) ja osa 2.0. Entä suoritusarvot (kiihtyvyys/huippunopeus)? Eli onko paljon eroa noilla koneilla? Muita kokemuksia VTS:sistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu