IP20 pesuhuoneeseen?

Heips, mielipiteitä. Voidaanko laittaa 3W:n upotettavia spottiledejä (IP20) pesuhuoneeseen? Ei joudu suoran veden kanssa tekemisiin, mutta vesihöyryn luonollisestikin. Kokemuksia tai mielipiteitä?
72205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos pesuhuoneen yhteydessä on löyöyhuone, on kotelointiluokan oltava IP21 eli tippuvedenpitävä, muutoin saa luokittelemattomalla alueella käytää kuivan tilan kalusteita.

Äänestä

Jos käyttöjännite on 50V DC tai pienempi, niin voit tunkea vaikka viemäriin ilman mitään suojaa. Huom! Käyttöjännitteen pitää tulla suojaerotetusta muuntajasta (kts. esim. Wikipediasta). Tällöin ei ole minkäänlaista sähköiskun vaaraa!

Äänestä
  • Eli siis ongelma on lähinnä sähköiskuvaarassa, eikä niinkään lamppujen kestävyydessä.
    Tällainen suunnitteilla.
    http://www.ledtek.fi/Verkkokauppa/-p-122.html
    (Tämä siis tuon puhtaan valkoisen värisävyn vuoksi, koska emme ole vielä vastaavaan vaihtoehtoiseen törmänneet.) En tiedä onko ko. valaisin kovinkaan kaunis...

    Emme juurikaan ole törmänneet IP21 luokituksen lamppuihin. Pitänee siis tutkia tarkemmin.

    Äänestä

  • on IP21 edellä kuvatulla tavalla käyttöjännitteestä riippumatta... Tuo väitteesi on kyllä tuttu halogeenivalaisinkauppiailta lukuisia kertoja kuultuna. Eräskin lupasi hoitaa minulta aikoinaan urakointioikeudet pois, kun en suostunut hänen asiakkaalleen IP20 halogeeneja suihkunurkkaukseen asentamaan alle 2,25 korkeuteen.

    Led-valojakin on olemassa tarpeeksi tiiviitä eli korroosio-ongelmatkin on niissä huomioitu. Sellaiselle voisi povata peseytymistiloissa huomattavasti pidempää käyttöikääkin.

    Äänestä

Haluatko todella tuollaisen tähtitaivaan pesuhuoneeseen? En voi ymmärtää tarvitset niitä noin 20, jotta näet vaimosi/miehesi niin tai eihän siinä tähtitaivaan alla niin valoisaa luonnossakaan ole:)

Downlight pienoisloiteputkivalaisimi 2kpl ja anoppi/appikin näkyy.

Äänestä
  • Nuo kattoledit eivät olisi huoneen ainoina valonlähteinä. Alunperin suunnitteilla oli juuri nuo loisteputkivalaisimet, mutta saatiin liikkeestä niin huonoa palvelua, eikä kukaan osannut neuvoa niiden kytkemisestä, joten pakko mennä helpoimman kautta ja suunnitella sitä mitä osaa.
    Miten oikeestaan tarkoitit noiden Downlight putkien tulevan? Uppoasentaen?
    Jos saunaan joutuu anopin ja apen kanssa, niin silloin totisesti toivoisin mahd himmeitä ledejä... ;)
    t.aloittaja

    Äänestä

  • wattiluxilumen kirjoitti:

    Nuo kattoledit eivät olisi huoneen ainoina valonlähteinä. Alunperin suunnitteilla oli juuri nuo loisteputkivalaisimet, mutta saatiin liikkeestä niin huonoa palvelua, eikä kukaan osannut neuvoa niiden kytkemisestä, joten pakko mennä helpoimman kautta ja suunnitella sitä mitä osaa.
    Miten oikeestaan tarkoitit noiden Downlight putkien tulevan? Uppoasentaen?
    Jos saunaan joutuu anopin ja apen kanssa, niin silloin totisesti toivoisin mahd himmeitä ledejä... ;)
    t.aloittaja

    Teen sinulle valaistussuunnitelman, jos niin haluat. Katso
    http://suunnittelu.eu/valaistus/Yhteyslomake.php
    Sivusto on työn alla, mutta yhteyslomakkeen pitäisi jo toimia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


wattiluxilumen kirjoitti:

Heips, mielipiteitä. Voidaanko laittaa 3W:n upotettavia spottiledejä (IP20) pesuhuoneeseen? Ei joudu suoran veden kanssa tekemisiin, mutta vesihöyryn luonollisestikin. Kokemuksia tai mielipiteitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu