Ruostesuojaus?

Sisar hento valkoine

Hei, Kertokaas oletteko ruostesuojanneet autonne. Itse harkitsen vuoden 2008 Dodge Avangerin ruostesuojaamista ennen syksyä. Onko kokemuksia? Mitä mahtaa maksaa?Kannattaako tehdä?

Kiitokset asiallisista vastauksista

4

765

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kannattaa aina

      jos pidät autosta huolta jotkut sanoon että menee rahat hukkaan saat rauhan mieleesi sekä 1/2 suojauksen
      hinnasta kun myyt auton

    • dodgen kosto

      Eipä tullut suojattua ja nyt on konepelti vaihdettu kokonaan uuteen kun alkoi etureunasta kukkia. Etulokarissa myös kiven iskemistä lähtenyt ruostumaan. Amerikkalaista laatua ilmeisesti? Vuosimalli 2008 ja marraskuussa otettu käyttöön eli ei vielä edes kaksivuotias.

      • jaapaniimpä

        Mulla on 8 vuotias Chrysleri jossa ei ole tippaakaan ruostetta missään, joten huonosti on asiat jos nykyään noin äkkiä menee. Vai olisiko sittenkin huono pito tai maanantaikappale? Jenkeissä on yleensä parhaat ruostesuojaukset, eikä ruoste niissä ole muutenkaan ongelmana yleensä.


    • 10+15

      Aina suojannu ite.
      Koteloainetta muutama purkillinen ja alusta-mömmöä riittää kilon purkki, ei maksa montaakaan euroa.

      Homma on sitten sottaista ja hauskaa jos tuollaisesta tykkää, mutta mikäli asiaan ei ole vähääkään kiinnostusta niin kannattaa suojauttaa liikkeessä.

      En tiedä kannattaako mutta itselläni on 87 Ascona, uutena ostettu ja aina silloin tällöin itse suojattu, auto on vieläkin kuin uusi, ei ruostetta missään.

      Usein autoa vaihtavan ei varmaankaan tälle tielle kannata lähteä, mutta jos aiot pitää autoa 10-15 vuotta niin suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      147
      5355
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      107
      5133
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      53
      4315
    4. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3801
    5. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      63
      3732
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      33
      3640
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3383
    8. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      197
      2423
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2383
    10. HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00

      KAIKKI NUORET JA KAIKKI MUUT MYÖS TÄNÄÄN HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00!!!!!
      Hyrynsalmi
      26
      1269
    Aihe