Auttakaas nyt mummelia, joka hankki Elisan tietoturvapalvelun koneelleen. Sen jälkeen koko kone on tullut tosi hitaaksi, ennen sivut aukenivat noin vain nopeasti, nyt kone "räksyttää" vaikka kuinka kauan, ennenkuin sivu aukeaa. Mikä neuvoksi? Laajakaistanhan pitäisi olla nopea. Hermot meinaa mennä, kun joutuu odottelemaan niin kauan.
Neuvo selkokielellä
Mummeli
7745
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Klikkaa sinistä F-kuvaketta kellon vieressä Oikealla korvalla
>Asetukset
>klikkaa siniseksi F-secure Anti-Virus 5.41...
>Ominaisuudet
>Käytön aikainen suojaus, varmista jotta pallukka on: Tiedostot joiden tunniste on, kohdan edessä. (pallukka ei saa olla Kaikki tiedostot kohdan edessä!)
>Ok
Tee myös Eheytys.
>Käynnistä
>Kaikki ohjelmat
>Apuohjelmat
>Järjestelmä työkalut
>Levyn eheytys
>Eheytä
Nuo tehtyäsi kerropa nopeutuiko?
>Käytön aikainen suojaus, varmista jotta pallukka on: Tiedostot joiden tunniste on, kohdan edessä. (pallukka ei saa olla Kaikki tiedostot kohdan edessä!)
>Ok
kun näillä sivuilla on ilmoitettu joskus ,että F-Secure löysi koneelta sieltä ja sieltä viruksen.
Kun siis pallukka on tossa ohjeessa kuvatulla tavalla niin osa viruksista sitten pääsee koneelle kun se ei tarkista KAIKKIA. Niinkö ?
Sitten kun se pallukka on Kaikki tiedostot edessä virukset ei pääse koneelle, mutta kone hidastuu huomattavasti mm. selaimen käyttössä sivut aukeavat hitaasti. Niinkö ?
Jos pallukka on: Kaikki tiedostot kohdassa, niin silloin tarkistaa aivan myös Pakatut ja Arkistoidut tiedostot aivan tarpeettomasti ja hidastaa huomattavasti konettasi.
Kun pallukka on: Tiedostot joiden tunniste on, kohdan edessä niin silloin ei kuormita eikä paljoakaan hidasta konettasi.
Pakatuista ja Arkistoiduista tiedostoissa virukset ei vielä pysty aktivoitumaan eli aiheuttamaan mitään vahinkoa koneellasi, ennen kuin Pakatut-tiedostot puretaan ja/tai Arkistoidut- tiedostot avataan ja silloin virustentorjunta ohjelma tunnistaa mahdolliset koneelle pyrkivät virukset ko.tiedostoista ja Puhdistaa,Poistaa tai nimeää ne uudestaan eli tekee lopullisesti toiminta kyvyttömäksi.
Vain manuaalisen tarkistuksen Pallukka kanattaa siirtää Kaikki tiedostot, kohtaan.
Minusta tässä f.-securen "virusturvassa" on jotain hämärää, on aina ollut, enkä siksi sitä ole hankkinut.
Minulla on elisan tietoturvapalvelun F-secure ollut jo yli 2-vuotta ja ei sen kanssa ole ollut pienimpiäkään ongelmia, päin vqastoin olen enemmän kuin tyytyväinen.
Erityisesti paljonko koneessa on RAM-muistia.
Kone hidastuu dramaattisesti siinä vaiheessa kun RAM täyttyy virusturva ja palomuuri softista ja varsinainen toiminta tapahtuu levyllä olevan virtuaalimuistin kautta.
RAM on aika halpaa ja helppo lisätä. Monesti helpoin tapa nopeuttaa konetta.
Klikkaa sinistä F-secure kuvaketta vasemmalla korvalla, klikkaa sitten KOTI, sitten Virusuojaus kohdasta MUUTA, ja valitse siihen NORMAALI ja sitten vain OK.
Jos tuolla on asetuksena KORKEA niin takuulla koneesi hidastelee.