MORO!
Olen tässä vähitellen kasaamassa uutta konetta. Olis tarvis virtalähteelle ja kriteerit ovat 600w tai yli, jokseenkin hyvämainen merkki ja budjetti n. sata euroa.
Äkkiseltään löysin pari potentiaalista ehdokasta (varmasti löytyy muitakin)
Corsair TX650W tai Seasonic S12II-620
Kummankin hinta on postikuluineen 100 ja 105 euron välissä
Kumpi olisi parempi sijoitus. Saapi ehdottaa muitakin kunhan nuo ehdot täyttyy.
Corsair vaiko Seasonic
9
2776
Vastaukset
ollut corsairin 750 wattinen käytössä n 2 vuotta. ei mitään ongelmia. selvitin asiaa jonkin aikaa ennenkuin päädyin corsairiin joten suosittelen sitä. lähinnä käyttäjien kokemuksia sun muuta, sen paremmin en pysty perustelemaan koska en painanut mieleeni asiaa sen tarkemmin mutta tulos oli corsair. kestävyys, virran anto, takuu jne.
- 9999Tbps
Corsairilla paremmat ampeerit, eli selvä pelihän tuo TX650W>S12II-620
Ja kokemuksesta voin sanoa että Corsair on laatua kun virtalähteistä puhutaan... ainoa näre minulla TX sarjassa on kiinteät kaapelit. Tuossa hetken tuumittua taidan kääntyä Corsairiin ja korottaa hieman budjettia ja ostaa tuon HX version niin pääsee eroon niistä ylimääräsistä piuhoista.
Corsair 750w pyörii täälläkin antecin kotelolla. Hyvin on toiminut ilman ongelmia. Eikä ole äänekäs edelliseen valmispaketin koneeseen verrattuna.
Tosin Seasonicista ei ole kokemuksia.sfinski80 kirjoitti:
Corsair 750w pyörii täälläkin antecin kotelolla. Hyvin on toiminut ilman ongelmia. Eikä ole äänekäs edelliseen valmispaketin koneeseen verrattuna.
Tosin Seasonicista ei ole kokemuksia.Kestää sitten myöhemmin koneen päivitykset kun ei jää kiinni virran määrästä jos ostaa heti 750w :D vaikka tuo 600w riittää ihan yhtä hyvin vielä.
sfinski80 kirjoitti:
Kestää sitten myöhemmin koneen päivitykset kun ei jää kiinni virran määrästä jos ostaa heti 750w :D vaikka tuo 600w riittää ihan yhtä hyvin vielä.
ja jostain muistan lukeneeni , että virtalähteelle on hyvä antaa pelivaraa. eli ei huuda koko ajan täysillä.
eli se meni jotenkin näin: virrananto n 80% joten 750 wattinen on käytännössä 600 wattinen, 20% pelivaraa eli silloin päästään n 480 wattiin. calc sivulta laskee karkean arvion raudan vaatimasta virtamäärästä ja lähtee siitä.
tuo päivitysvara on hyvä pointti.harrastelijakirurgi kirjoitti:
ja jostain muistan lukeneeni , että virtalähteelle on hyvä antaa pelivaraa. eli ei huuda koko ajan täysillä.
eli se meni jotenkin näin: virrananto n 80% joten 750 wattinen on käytännössä 600 wattinen, 20% pelivaraa eli silloin päästään n 480 wattiin. calc sivulta laskee karkean arvion raudan vaatimasta virtamäärästä ja lähtee siitä.
tuo päivitysvara on hyvä pointti.Kyllä tuo 650W on vielä täysin riittävä tehokkaammallekin kokoonpanolle ilman, että sen tarvii antaa lähellekään kaikkea. Kyseinen Corsairin 650W lisäksi antaa maksimissaan 720 wattia, joten suorituskyky on taattu, joskin hyötysuhde heikkenee ja kokoonpanon kaatuminen on mahdollista ja luultavaakin, jos yli nimellisen tehon mennään. Lisäksi äänenvoimakkuus lisääntyy merkittävästi lähestyttäessä maksimitehoa.
Esimerkiksi HD 5970 i7-975 @ 3,33 GHz-kokoonpano vie rasituksen aikana noin 480 W, niin...
650 W riittää kyllä vallan mainiosti, mutta on turvallisempaa valita Corsairin 750 W, jos aiot konettasi päivitellä toisella näytönohjaimella. 650 W-mallissa kun ei ole kuin kaksi PCIe-virtajohtoa (6 2 pinniä), joten virtaa riittää vain yhteen tehokorttiin. 750W-versiossa niitä on neljä. Itselläni on HD 5850 DirectCU TOP ja se vaatii 6 8-liittimet, joten hupikokeiluni vanhan pöytäkoneen HD 4850:n kanssa crossfiressa jäivät väliin, koska minulla on juuri tuo kyseinen Corsairin 650W, mutta ei tuo niin haittaa. Viiden vuoden takuu antaa lisäksi turvaa. Harva valmistaja virtalähteilleen viiden vuoden takuuta myöntää.
Kyllä tuo Corsairin PSU on yksi parhaista tällä hetkellä tuohon hintaluokkaan, joten se on täysin turvallinen valinta.
- Töppönen.
Olet varmaan jo ehtinyt ostaa powerisi, mutta tästäkin keskustelusta huomaa, miten merkki hämää.
Corsair on toki laatumerkki, mutta tokihan Seasonic tekee vähintäänkin yhtä hyvää laatua, koska Corsairin powerit ovat Seasonicin valmistamia. - Anonyymi
Vielä vuosien kuluttua.Seasonic on samaa puljua,kun Antec.
Jotkut Corsair mallit tulevat myös samasta tehtaasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs481271- 1581087
- 61942
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli179747Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27746- 8742
Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51741- 11729
- 346708
Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti78665