MORO!
Olen tässä vähitellen kasaamassa uutta konetta. Olis tarvis virtalähteelle ja kriteerit ovat 600w tai yli, jokseenkin hyvämainen merkki ja budjetti n. sata euroa.
Äkkiseltään löysin pari potentiaalista ehdokasta (varmasti löytyy muitakin)
Corsair TX650W tai Seasonic S12II-620
Kummankin hinta on postikuluineen 100 ja 105 euron välissä
Kumpi olisi parempi sijoitus. Saapi ehdottaa muitakin kunhan nuo ehdot täyttyy.
Corsair vaiko Seasonic
9
2886
Vastaukset
ollut corsairin 750 wattinen käytössä n 2 vuotta. ei mitään ongelmia. selvitin asiaa jonkin aikaa ennenkuin päädyin corsairiin joten suosittelen sitä. lähinnä käyttäjien kokemuksia sun muuta, sen paremmin en pysty perustelemaan koska en painanut mieleeni asiaa sen tarkemmin mutta tulos oli corsair. kestävyys, virran anto, takuu jne.
- 9999Tbps
Corsairilla paremmat ampeerit, eli selvä pelihän tuo TX650W>S12II-620
Ja kokemuksesta voin sanoa että Corsair on laatua kun virtalähteistä puhutaan... ainoa näre minulla TX sarjassa on kiinteät kaapelit. Tuossa hetken tuumittua taidan kääntyä Corsairiin ja korottaa hieman budjettia ja ostaa tuon HX version niin pääsee eroon niistä ylimääräsistä piuhoista.
Corsair 750w pyörii täälläkin antecin kotelolla. Hyvin on toiminut ilman ongelmia. Eikä ole äänekäs edelliseen valmispaketin koneeseen verrattuna.
Tosin Seasonicista ei ole kokemuksia.sfinski80 kirjoitti:
Corsair 750w pyörii täälläkin antecin kotelolla. Hyvin on toiminut ilman ongelmia. Eikä ole äänekäs edelliseen valmispaketin koneeseen verrattuna.
Tosin Seasonicista ei ole kokemuksia.Kestää sitten myöhemmin koneen päivitykset kun ei jää kiinni virran määrästä jos ostaa heti 750w :D vaikka tuo 600w riittää ihan yhtä hyvin vielä.
sfinski80 kirjoitti:
Kestää sitten myöhemmin koneen päivitykset kun ei jää kiinni virran määrästä jos ostaa heti 750w :D vaikka tuo 600w riittää ihan yhtä hyvin vielä.
ja jostain muistan lukeneeni , että virtalähteelle on hyvä antaa pelivaraa. eli ei huuda koko ajan täysillä.
eli se meni jotenkin näin: virrananto n 80% joten 750 wattinen on käytännössä 600 wattinen, 20% pelivaraa eli silloin päästään n 480 wattiin. calc sivulta laskee karkean arvion raudan vaatimasta virtamäärästä ja lähtee siitä.
tuo päivitysvara on hyvä pointti.harrastelijakirurgi kirjoitti:
ja jostain muistan lukeneeni , että virtalähteelle on hyvä antaa pelivaraa. eli ei huuda koko ajan täysillä.
eli se meni jotenkin näin: virrananto n 80% joten 750 wattinen on käytännössä 600 wattinen, 20% pelivaraa eli silloin päästään n 480 wattiin. calc sivulta laskee karkean arvion raudan vaatimasta virtamäärästä ja lähtee siitä.
tuo päivitysvara on hyvä pointti.Kyllä tuo 650W on vielä täysin riittävä tehokkaammallekin kokoonpanolle ilman, että sen tarvii antaa lähellekään kaikkea. Kyseinen Corsairin 650W lisäksi antaa maksimissaan 720 wattia, joten suorituskyky on taattu, joskin hyötysuhde heikkenee ja kokoonpanon kaatuminen on mahdollista ja luultavaakin, jos yli nimellisen tehon mennään. Lisäksi äänenvoimakkuus lisääntyy merkittävästi lähestyttäessä maksimitehoa.
Esimerkiksi HD 5970 i7-975 @ 3,33 GHz-kokoonpano vie rasituksen aikana noin 480 W, niin...
650 W riittää kyllä vallan mainiosti, mutta on turvallisempaa valita Corsairin 750 W, jos aiot konettasi päivitellä toisella näytönohjaimella. 650 W-mallissa kun ei ole kuin kaksi PCIe-virtajohtoa (6 2 pinniä), joten virtaa riittää vain yhteen tehokorttiin. 750W-versiossa niitä on neljä. Itselläni on HD 5850 DirectCU TOP ja se vaatii 6 8-liittimet, joten hupikokeiluni vanhan pöytäkoneen HD 4850:n kanssa crossfiressa jäivät väliin, koska minulla on juuri tuo kyseinen Corsairin 650W, mutta ei tuo niin haittaa. Viiden vuoden takuu antaa lisäksi turvaa. Harva valmistaja virtalähteilleen viiden vuoden takuuta myöntää.
Kyllä tuo Corsairin PSU on yksi parhaista tällä hetkellä tuohon hintaluokkaan, joten se on täysin turvallinen valinta.
- Töppönen.
Olet varmaan jo ehtinyt ostaa powerisi, mutta tästäkin keskustelusta huomaa, miten merkki hämää.
Corsair on toki laatumerkki, mutta tokihan Seasonic tekee vähintäänkin yhtä hyvää laatua, koska Corsairin powerit ovat Seasonicin valmistamia. - Anonyymi
Vielä vuosien kuluttua.Seasonic on samaa puljua,kun Antec.
Jotkut Corsair mallit tulevat myös samasta tehtaasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2355266Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki753423PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist983123Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma413032Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne622895Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902715Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142411Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032267- 1581714
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91370