Mulla on vanha putkiradio, joka toimii oikein erinomaisesti. Ongelma on, että ULA-taajuudet loppuvat kohdassa 100, vaikka monien asemien taajuus on tätä suurempi.
Voiko tätä jotenkin muuttaa tai korjata?
Vanhan radion viritysalue
11
1257
Vastaukset
- Transistori tilalle
Mutta nykyiset varsinkin vanhemmat radiot saa säädettyä "sivuun". Joskus näillä normiradioilla kuunneltiin lennonjohtoa ja taksiradiota. Välillä jopa ARP-kanaviakin. Kurkkaa toosan sisälle onko siellä tuommoisia trimmerin näköisiä keloja, missä on ferriittisauva keskellä ja siinä ruuvarille (muioviselle! ei metalli!) tehty säätöhahlo. Sitten vaan virittelemään. Kuulopuheiden mukaan on putkiradiot helpompia viritellä, kuin nykyradiot. Nykyradioissa voi joutua vaihtamaan jopa keloja, jotta saa haluamansa kanavat kuulumaan.
- RP68
Kurkkaamattakin on selvää, että siellä on monenlaisia säädettäviä kohteita. On antennipiiri, suurtaajuusvahvistin, paikallisoskillaattori ja välitaajuuspiirit. Niitä virittelemällä saat vastaanottimesi niin sekaisin, että ilman asianmukaisia mittalaitteita paluuta entiseen ei ole. Kuulopuheisiin ei kannata uskoa!
- taajuuksia
RP68 kirjoitti:
Kurkkaamattakin on selvää, että siellä on monenlaisia säädettäviä kohteita. On antennipiiri, suurtaajuusvahvistin, paikallisoskillaattori ja välitaajuuspiirit. Niitä virittelemällä saat vastaanottimesi niin sekaisin, että ilman asianmukaisia mittalaitteita paluuta entiseen ei ole. Kuulopuheisiin ei kannata uskoa!
aika siitä, kun ULA-alue loppui 100 Megahertsiin. Jos putkiradion aluetta lähtee siirtämään, niin vastaavasti toisesta päästä taajuudet katoavat.
- tubemanfreak
Voisitko kertoa, että minkämerkkinen , ja mikä malli tyyppi. Voisin heti auttaa. On mullakin japanilainen auto, ja niitä on aika monta tehty. Typerää kysellä neuvoja, jos ei jakseta edes kertoa kenestä on kysymys. Perkele. Neuvon, jahka käyn tupakalla. Esim mulla tuossa soi takana Nordmende, Philips-48, 54, Salora metropol-58.
St putken lähellä on kelapurkki/ konkka. Siellä on kaksi pientä "ruuvia" Eli takaa katottuna vasen. Sen putken lähellä on säätö mitä taajuuksia haluat kuunnella, saat kanavat kohilleen. Hiero ensin vaikuttaako, jos ei, niin se on se toinen.
Varo SÄHKÖISKUA, ja käytä keraamista, tai muoviviritysmeisseliä. OK. - tubemanfreak
Se on helppo homma säätää nykyalueille. Elä tapa ittiäs. Ostan aina radion,
oli se sitten ehjä tai rikki. Jussi.- Anonyymi
Ostatko Philips putkiratio. Sain 5.kanavaa kuulumaan mut hävisivät kun laitoin kiinni? Ostatko! Laitan kuvan ja mul viteotakin kun oli äänet päällä. Laitan sun puh.nmr. kuvaa jos sopii. On hyvän näkönen ja kuntoinen muuten..
- Anonyymi
Minun radiossa on onneksi etuseinässä namiska jota vääntelemällä voi vaihtaa taajuutta niin paljon kun sielu sietää. Siitä vielä mukava että hyvin harvoin siitä saa sähkö iskun. Sen varalta pitää aina olla vasen käsi taskussa.
- Anonyymi
Miksi pitäisi ottaa voimia käyttöön jos älyllä pystyy pienetkin esteet ohittamaan.
Mikähän se olikaan se vanha sanonta jostain niksistä missä viisas pääsi vähemmällä? Ei taida mahtua isoon päähän missä on vähän järkee.
Putkimiehen työ on aina haisevan viemärin aukomista ja sellanen ei kiinnosta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi pitäisi ottaa voimia käyttöön jos älyllä pystyy pienetkin esteet ohittamaan.
Mikähän se olikaan se vanha sanonta jostain niksistä missä viisas pääsi vähemmällä? Ei taida mahtua isoon päähän missä on vähän järkee.
Putkimiehen työ on aina haisevan viemärin aukomista ja sellanen ei kiinnosta.Sano se sit sille...
- Anonyymi
Vanhannostaja rantautunut palstalle.
- Anonyymi
Mihinkä ne luonnonlait on muuttuneet ajansaatossa. Nykyisinkin on
vallalla vintage-villitys. Vanhoista puuttuu yläpään kanavat joille
on kuuntelijoita tänäkin aikana. Ajankohtainen aihe.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645604Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4411349Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110961Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389775Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908618Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2776654Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti23105Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.132394Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys442350Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle22213