Pilaantuuko elektrolyyttikondensaattorit käyttämättömänä?

Meneekö elektrolyyttikondensaattori huonoksi jos se seisoo käyttämättömänä pari vuotta?
3367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

nykyelkoista tiedä, mutta velipoika joka harrastaa 1940...1960 luvun putkiradioita sanoo että useimmat elkot laitteissa jotka ovat olleet kymmeniä vuosia käyttämättä ovat täysin kunnossa ja harvoin joutuu uusimaan.

Äänestä
  • En tiedä mitä kaikkia mittauksia elkon kunnon selvittämiseksi on, mutta tiedän niitä olevan. Kapasitanssin mittaaminen on vain yksi niistä. Onko nuo vanhat konkat ihan todella kunnossa muutenkin kuin kapasitanssin osalta?

    Äänestä

  • 17+11+28-6=1 T:Eniro kirjoitti:

    En tiedä mitä kaikkia mittauksia elkon kunnon selvittämiseksi on, mutta tiedän niitä olevan. Kapasitanssin mittaaminen on vain yksi niistä. Onko nuo vanhat konkat ihan todella kunnossa muutenkin kuin kapasitanssin osalta?

    olen asiaan pererehtynyt että vanhojen putkiradioiden konkkien kunto
    selvitetään korvakuulolta; jos hurisee liikaa, konkat vaihdetaan.
    Ei niitä niissä juuri muualla ole ole kuin anodijännitteen suodatuksessa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


El._Ko kirjoitti:

Meneekö elektrolyyttikondensaattori huonoksi jos se seisoo käyttämättömänä pari vuotta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu