Kuvauksen perusteella mikä perenna on kyseessä.
Kukat keltaiset päivänkakkaramaiset, halk. 5-7 cm.
Lehti pajun tai omenapuun lehden mallinen.
Rungot viininpunaiset.
Pituus tällä hetkellä n.1,5 m, on hyvässä maassa ei ehkä niin korkea yleensä?
Kukkii heinä-elokuun.
Tunnistatko
outokasvi
4
763
Vastaukset
- ois lajista
Kuulostaa syyskaunosilmältä, paitsi aika aikasin rupee kukkimaan? Siitä on mataliakin lajikkeita, mutta itelläni nousee yli metriseksi joka kesä.
- outokasvi
Näytä olleenkaan syyskaunosilmältä.
Harmi kun en osaa laittaa kuvaa, varmaan sitten joku tunnistaisi.
- ???
Vuohenjuuri?
Kallionauhus? - katso googlella
Kaikki tuntomerkit viitaavat kallionauhukseen, lehtien koosta ert kertonut mitään,vain muodon. Siinä on myös punertava varsi.
Kallionauhus , Ligularia dentata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16122104Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant658596Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va616173SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1785792Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3145252Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot294816HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.784411Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm804223"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153750Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.1071633