ja se nostaa asuntojen hintoja, koska ostajalla ei ole omaa rahaa ja velalla ostaessa mieli ei ole ostajalla kirkkaimmillaan ja maksetaan mitä pyydetään ilman että järjelliset mekanismit toimisivat ostotilanteessa positiivisessa mielessä. Pienestä korosta on siis haittaa velkarahalla ostaessa. Ne kärsivät joilla on kykyä ja halua ostaa velaton asunto. Asunnonostajat siis ovat itse syypäitä asuntojen jatkuvaan korotukseen ilman että rahoille saisi edes minimaalista vastinetta. Outo ilmiö toteutui myös käytettyjen autojen kaupassa kun suomi siirtyi eurovaluuttaan. Markan aikaan ostettujen käytettyjen autojen arvo ihmeellisesti nousi eurovaluuttaan siirryttäessä. Itse en maksaisi ylihintaa vanhasta käytetystä asunnosta joka on suomen sääolosuhteissa jo parhaansa päivänsä nähnyt.
Korko liian pieni
hirveen kateellinen
6141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olet siis hirveän kateellinen ja vihainen itsellesi, kun et ymmärtänyt ostaa ajoissa.
Ajoissa ostaneet ostivat halvemmalla & nauttivat nyt olemattomista korkomenoista. Sinä & muut tuhnuttajat taas olette ainoastaan hirveän kateellisia ... ja sotkette koko ajan vaan itseänne syvemmälle suohon toistamalla saman virheen vuosi toisensa perään!
kitinää kaverilla.
"Pienestä korosta on siis haittaa velkarahalla ostaessa. Ne kärsivät joilla on kykyä ja halua ostaa velaton asunto."
Ja kykyä ja halua olisi ostaa, mutta jostain kumman syystä ei vaan osteta. Odotellaan vaan vaikka maailman tappiin, että 90-luvun laman kaltainen asuntojen hintojen syöksykierre alkaisi, vaikka totisimpienkin odottajien on jo täytynyt myöntää itselleen, että sellaista hintojen laskua ei enää tule. Siinähän se oravanpyörä onkin sitten valmis, kun katkeroidutaan ja jäädään ikuisiksi odottelijoiksi. Miltäköhän se tuntuisi, jos kuuluisi itsekin tuohon sakkiin ja miettisi, että miksei perkele mennyt ostamaan esim. vuonna 2006, kun hintataso oli nykyistä alhaisempi. Pahat olisi varmaan fiilikset :( No, nämä samat sitruunan nielleet kurttunaamat tulevat toteamaan vuonna 2015, että olisi pitänyt ostaa vuonna 2010, kun oli halvempaa...
Onko se muiden vika, että sinä et pankin mielestä ole kelvollinen saamaan asuntoluottoa?
ajavat ihmiset omistusasuntoihin. Ja vuokramarkkinat vaan jatkavat nousuaan.
Mikä vuokramarkkinoissa on järkyttävää? Ostamiseen nähden vuokralla asuminen on tällä hetkellä huomattavasti halvempaa, koska vuokrat ovat nousseet selvästi hitaammin kuin asuntojen hinnat. Lisäksi ansiotasot ovat nousussa, joten vuokralla asuminen on jatkuvasti edullisempaa ja siten houkutteleva vaihtoehto. Ainut järkyttävä asia vuokrasta on se, että halutuimmilla sijainneilla oleviin asuntoihin riittää vuokralaisehdokkaita satamäärin, joten kilpailu vuokra-asunnoista on veristä.
> Mikä vuokramarkkinoissa on järkyttävää?
No, vaikka se, että pääkaupunkiseudulla joutuvat ITSENSÄ ELÄTTÄVÄT (ei siis koskea sinua & muita sossun elättejä / vielä äitinsä nurkissa asuvia) maksamaan kaksiosta vuokraa noin 700 €/kk, mikä ei ole paljon vähemmän kuin VASTAAVAN omistusasunnon kk-menot.
> vuokralla asuminen on jatkuvasti edullisempaa
Kyllä, jos aikaperspektiivi on se vuokraluuserien 3 viikkoa. 700 € tässä kuussa on tosiaan halvempi kuin omistusasunnon ostohinta.
Me fiksummat osaamme kuitenkin huomioida sen, että seuraavien 10 vuoden aikana
- vuokran joutuu maksamaan 120 kertaa eli rahaa palaa vähintään 84 000 € ja todennäköisesti paljon enemmän, koska vuokra tuppaa nousemaan vuosittain ... eli todennäköisemmin vuokra onkin 900-1000 €/kk vuonna 2020 ja 10 vuoden asumiskulut noin 100 000 €
- omistusasujalla lainakulut esim. 700 €/kk (ja tähän EI tule inflaatiokorotuksia) = 84 000 € plus 27 500 € vastikkeeseen (nyt 200 € ja nousua 3 %/vuosi) eli rahaa palaa 111 500 €
- toisaalta omistusasunnon arvo nousee tod. näk. 130 000 -> 160 000 € ja laina lyhenee 110 000 -> 73 000 €. Varallisuutta kertyy siis 160 000 - 73 000 € = 87 000 € eli 10 vuodelle jyvitettynä keskimäärin 725 €/kk. Ei hullummin 200 €/kk lisäpanostuksella vuokralla tuhnuttamiseen verrattuna!
...tällainen 87 000 € on ihan mukava pesämuna etenkin siinä vaiheessa, kun pitäisi ruveta perheasuntoa, esim. rivarinpätkää, laittamaa. TYYPILLINEN vuokraluuserien vollutushan on, ettei asuntomarkkinat toimi, kun ei kahden normituloisen tuloilla saa, niks naks vaan, ja VAILLA SÄÄSTÖJÄ ostettua sellaista kivaa 300 k€ rivaria, vaikka 1) mieli tekisi ja 2) ajoissa ostaneillakin on.
Johtopäätös: vain köyhät (ei omarahoitusosuutta) ja umpihullut asuvat vuokralla!