Monissa Mazda6:sta käsittelevissä viestiketjuissa on mainittu äänieristyskäsittely. Miten on, te jotka olette sen teettäneet kutosiinne, vaikuttiko se "mitään" ja paljonko se loppujen lopuksi maksoi? Ja missä liikkeessä sen teetitte?
Äänieristyskäsittelyn hinta ja vaikutus?
13
8314
Vastaukset
- Mazdailija
Ks. http://www.finikor.fi , niin löydät liikkeet jossa sen voi teettää. Hinta on noin 150 € ja jos otat samalla lisäturvakäsittelyn, joka on suositeltavaa, niin yhteensä noin 550 €.
Vaikutus on selvä rengasmeluun ja asvaltin pinnan vaihteluita ei enää selvästi erota kuten ennen. Ero on selvin moottoritienopeuksilla ja voi sanoa että tuulimelu ja moottorimelu tuntuu käsittelyn jälkeen häiritsevämmältä, kun ne tulee enemmän esille. Sanoisin että suositeltavin lisävaruste kuutoseen ovat nuo em. käsittelyt, vaikka niitä ei saakaan maahantuojalta oston yhteydessä. Jos tiukkaa tekee, niin itse jättäisin mieluummin jonkin muun lisävarusteen hankkimatta.- Ford Focus
Onko tuo homma niin, että uuteen Mazdaan pitää tehdä joku extra äänieristys? :)
Sitten kun sen on tehnyt niin mootorimelu käy sietämättömäksi. :))
Fordilla ovat jo ihan tehtaalla tehneet valmiiksi hiljaisia autoja. Ei tarvitse jälestäpäin fixailla. - pahvi...
Ford Focus kirjoitti:
Onko tuo homma niin, että uuteen Mazdaan pitää tehdä joku extra äänieristys? :)
Sitten kun sen on tehnyt niin mootorimelu käy sietämättömäksi. :))
Fordilla ovat jo ihan tehtaalla tehneet valmiiksi hiljaisia autoja. Ei tarvitse jälestäpäin fixailla.Ja Ford on mielestäsi hiljainen auto, etenkin Focus.
Hei herätyskello.
Jos olet tuota mieltä, niin kannattaa käydä korvalääkärissä, jossa teidät todennäköisesti todetaan kuuroksi.
Mutta eipä melu haittaa.
Terveisin keskustelua sivusta seuraava rellu-kuski...
- vinkki
Tuolla tojota osastolla on mainio vinkki saada mazdakin hiljaseksi, muutamalla kympillä...eli kotelot ym. täyteen uretaania..... metelit pysyy pihalla...
- ei-toyotisti
Ja lehmät lentää kanssa. Usko nyt kaikki mitä tänne kirjoitetaan. Tuon uretaanivinkin on varmasti joku amisviiksi vääntänyt tuonne räkä nenästä valuen, ja sitten täällä sitä yhteen ääneen ylistetään että ompa loistava idis.
Hohhoijjjjaaaaaahh!
- tekisi
Tehtaan massat on Tectyliä ja tehtaan takuut taitaa laueta, jos vetää Finikoria päälle.
- Mazdailija
Ei laukea takuut lisäturvakäsittelyssä jossa ei porata uusia reikiä. Käsittely on tehty juuri säilyttämään autojen alkuperäistakuu. Jos teettää täyskäsittelyn jossa porataan uusia reikiä, niin sitten takuu siirtyy ruostesuojausliikkeelle ja niillä takuilla on jotain katettakin.
Autojen alkuperäisillä puhkiruostumattomuustakuilla ei ole käytännössä mitään virkaa, vaan ne on lähinnä mainoslauseita. Moniko ruostuminen niistä on käytännössä korvattu, tuskin yhtäkään kun ruostumisen pitäisi alkaa sisältäpäin. Kaikki ulkoapäin kiveniskemistä yms. alkaneet ruostumiset ovat takuun ulkopuolella.
- asentaja
Tuolla Toyota osastolla keskustallaan jostain uudesta uretaani käsittelystä,jota suositellaan kaikkiin japanilaisiin.
- ovet/lattia?
Minkäslaisissa hintaluokissa ovien äänieristyksen parantaminen liikkuu autohifi- tms. liikkeissä?
Entä lattia? Takakontin lisäeristyksen voi varmaan hoitaa turvallisesti itsekin, siellä tuskin kulkee tyynyjen johdotuksia jne. Matkustamon lattian avaaminen lienee niin työlästä, että sen jättäisin mieluusti myös ammattilaisten hoteisiin.
Onkos kellään tiedossa hyvää eristyksen maailmaan opastavaa sivuston osoitetta? Mitä pitää ottaa huomioon esimerkiksi kontin omatoimisessa eristämisessä.. mitä materiaaleja käytetään jne.?- Mazdailija
Sinulla tuskin on Mazda6, kun haluat äänieristää lattiankin. Tämä näin selvennyksenä ennen kuin joku provoilija taas kehittelee tästä jotain.
Mutta asiaan. Autohifi-palstat on oikeita paikkoja löytää lisätietoja äänieristyksestä. Myös Suomi24-palstan autohifistit-osiosta löytyy paljon vanhempia kirjoituksia asiasta. Jotain perusteita löytyy oheisesta linkistä kohdasta Auton akustointi.
http://www.hut.fi/Misc/Electronics/faq/sfnet.harrastus.audio video/auto.html#akustointi
Auton oven peltien äänieristäminen on luokkaa 110 € tarvikkeet /2 ovea. Itse maksoin oman kuutosen ovien takakontin äänieristämisestä jotain 300 €:n luokkaa kaiutinten vaihdon yhteydessä. Käytetyt tarvikkeet oli lähinnä äänieristysmattoa ja jokin vaimennusmassa jota oli ruiskutettu ainakin takakontin saumoihin ja kenties oviinkin.
Kuutosen oviin ainakin kannattaa tehdä äänieristyksen parannus, sillä rengasmelu ja etenkin viereisen kaistan autojen aiheuttama liikennemelu tippuivat huomattavasti. Kuutosella ajaessa tuntui ennen siltä kuin ikkuna olisi vähän raollaan ja nyt tuntuu siltä kuin se olisi vihdoin suljettu kunnolla - noin vertauskuvallisesti sanoen. Ovet ovatkin kuutosen heikon kohta ja niissä on selvästi säästetty, mutta jälkikäteen parantelukin siis onnistuu. - ovet/lattia?
Mazdailija kirjoitti:
Sinulla tuskin on Mazda6, kun haluat äänieristää lattiankin. Tämä näin selvennyksenä ennen kuin joku provoilija taas kehittelee tästä jotain.
Mutta asiaan. Autohifi-palstat on oikeita paikkoja löytää lisätietoja äänieristyksestä. Myös Suomi24-palstan autohifistit-osiosta löytyy paljon vanhempia kirjoituksia asiasta. Jotain perusteita löytyy oheisesta linkistä kohdasta Auton akustointi.
http://www.hut.fi/Misc/Electronics/faq/sfnet.harrastus.audio video/auto.html#akustointi
Auton oven peltien äänieristäminen on luokkaa 110 € tarvikkeet /2 ovea. Itse maksoin oman kuutosen ovien takakontin äänieristämisestä jotain 300 €:n luokkaa kaiutinten vaihdon yhteydessä. Käytetyt tarvikkeet oli lähinnä äänieristysmattoa ja jokin vaimennusmassa jota oli ruiskutettu ainakin takakontin saumoihin ja kenties oviinkin.
Kuutosen oviin ainakin kannattaa tehdä äänieristyksen parannus, sillä rengasmelu ja etenkin viereisen kaistan autojen aiheuttama liikennemelu tippuivat huomattavasti. Kuutosella ajaessa tuntui ennen siltä kuin ikkuna olisi vähän raollaan ja nyt tuntuu siltä kuin se olisi vihdoin suljettu kunnolla - noin vertauskuvallisesti sanoen. Ovet ovatkin kuutosen heikon kohta ja niissä on selvästi säästetty, mutta jälkikäteen parantelukin siis onnistuu.Kyseessä on Mazda3. Lattian äänieristäminen tosin ei ole tarpeen, mikäli muut keinot vaimentavat autoa riittävästi. Lattian kanssa puuhastelu lienee se viimeinen vaihe, mikäli muut hommat eivät tuota haluttua lopputulosta (= riittävän hiljainen, ei kuitenkaan edustuluokan hiljaisuutta ;).
Kiitokset linkistä, mutta isommat kiitokset hintatiedoistasi. Olen helposti valmis maksamaan tuollaiset ~300e mainituista eristyksistä. Tosin eipä Kolmosen ovien eristys vaikuta hirmuisen huonolta (vaikkakaan en pysty vertaamaa Kuutoseen).. eniten ääntä kantautaa takapyöristä kontin kautta (Hatchback). Pitänee aloittaa kontista ja tilanteen niin vaatiessa jatkaa oviin. Moottorin ja ohjaamon väliset mahdolliset aukot pitää toki myös katsoa läpi ja tukkia tarvittaessa.
Pitänee myös harkita ruostesuojauksen yhteydessä tehtävää alustan äänieristystä josta oli jo puhettakin tässä samassa ketjussa. Sen tehosta en vain ole erityisen vakuuttunut. Toki Finikorinkin sivuilla on Corollan desibelimittaukset ennen ja jälkeen käsittelyn ja eroa olisi mittauspaikasta riippuen 120km/h nopeudessa 1-4db. 4db:n tiputus on varsin suuri (etumatkustamossa, korvankorkeudella).. joten pitänee tuotakin harkita. Ellei käppyrät sitten ole silkka kusetusta. =) - Mazdailija
ovet/lattia? kirjoitti:
Kyseessä on Mazda3. Lattian äänieristäminen tosin ei ole tarpeen, mikäli muut keinot vaimentavat autoa riittävästi. Lattian kanssa puuhastelu lienee se viimeinen vaihe, mikäli muut hommat eivät tuota haluttua lopputulosta (= riittävän hiljainen, ei kuitenkaan edustuluokan hiljaisuutta ;).
Kiitokset linkistä, mutta isommat kiitokset hintatiedoistasi. Olen helposti valmis maksamaan tuollaiset ~300e mainituista eristyksistä. Tosin eipä Kolmosen ovien eristys vaikuta hirmuisen huonolta (vaikkakaan en pysty vertaamaa Kuutoseen).. eniten ääntä kantautaa takapyöristä kontin kautta (Hatchback). Pitänee aloittaa kontista ja tilanteen niin vaatiessa jatkaa oviin. Moottorin ja ohjaamon väliset mahdolliset aukot pitää toki myös katsoa läpi ja tukkia tarvittaessa.
Pitänee myös harkita ruostesuojauksen yhteydessä tehtävää alustan äänieristystä josta oli jo puhettakin tässä samassa ketjussa. Sen tehosta en vain ole erityisen vakuuttunut. Toki Finikorinkin sivuilla on Corollan desibelimittaukset ennen ja jälkeen käsittelyn ja eroa olisi mittauspaikasta riippuen 120km/h nopeudessa 1-4db. 4db:n tiputus on varsin suuri (etumatkustamossa, korvankorkeudella).. joten pitänee tuotakin harkita. Ellei käppyrät sitten ole silkka kusetusta. =)Itse aloitin kuutosen vaimentamisen vajaa vuosi sitten juuri tuosta äänieristyskäsittelystä, jonka teetin ruostesuojauksen yhteydessä. Kirjoitin siitä jo silloin kokemukseni tälle palstalle ja jos käsittely olisi osoittautunut kusetukseksi, niin enköhän olisi vaan hiljaa harmitellut kusetetuksi tulemistani ja tyytynyt kohtalooni.
Voipa olla että kolmosen heikompaan äänieristykseen sillä on vielä suurempi vaikutus, joten itse aloittaisin kolmosenkin kanssa siitä. Ainakin ruostesuojauksen ja äänieristyskäsittelyn yhteisvaikutus puree rengasmeluun, vaikea sanoa mitä pelkkä äänieristyskäsittely tai pelkkä ruostesuojaus vaikuttaisivat.
Vertailukohde kuutosen ovista tulee edellisestä saksalaisesta autostani, jossa oli jämäkät ja hyvin eristetyt ovet. Eka vaikutelma kuutosella ajaessa oli siis vähän kuin ovi olisi raollaan, kun viereisen kaistan liikennemelu kuului niin hyvin ja ovien kautta tulee myös oman auton rengasmelua. Epäilen vahvasti samaa ominaisuutta kolmosessakin. Asian voi todeta jo siitä millä äänellä ovi sulkeutuu eli onko ääni pahvinen, ontto lämähdys. Jos vertailukohde puuttuu, niin kokeile perään jonkin saksalaisen auton tai vaikka Volvon ovia. Sama laadukas sulkeutumisääni tuli kuutosenkin oviin eristyksen jälkeen. - ovet/lattia?
Mazdailija kirjoitti:
Itse aloitin kuutosen vaimentamisen vajaa vuosi sitten juuri tuosta äänieristyskäsittelystä, jonka teetin ruostesuojauksen yhteydessä. Kirjoitin siitä jo silloin kokemukseni tälle palstalle ja jos käsittely olisi osoittautunut kusetukseksi, niin enköhän olisi vaan hiljaa harmitellut kusetetuksi tulemistani ja tyytynyt kohtalooni.
Voipa olla että kolmosen heikompaan äänieristykseen sillä on vielä suurempi vaikutus, joten itse aloittaisin kolmosenkin kanssa siitä. Ainakin ruostesuojauksen ja äänieristyskäsittelyn yhteisvaikutus puree rengasmeluun, vaikea sanoa mitä pelkkä äänieristyskäsittely tai pelkkä ruostesuojaus vaikuttaisivat.
Vertailukohde kuutosen ovista tulee edellisestä saksalaisesta autostani, jossa oli jämäkät ja hyvin eristetyt ovet. Eka vaikutelma kuutosella ajaessa oli siis vähän kuin ovi olisi raollaan, kun viereisen kaistan liikennemelu kuului niin hyvin ja ovien kautta tulee myös oman auton rengasmelua. Epäilen vahvasti samaa ominaisuutta kolmosessakin. Asian voi todeta jo siitä millä äänellä ovi sulkeutuu eli onko ääni pahvinen, ontto lämähdys. Jos vertailukohde puuttuu, niin kokeile perään jonkin saksalaisen auton tai vaikka Volvon ovia. Sama laadukas sulkeutumisääni tuli kuutosenkin oviin eristyksen jälkeen.Kyllähän tuo Finikor on silmissäni aina nauttinut luotettavan porukan mainetta, joten sinällään ei olekaan syytä epäillä noita esimerkkimittauksia. Samoin kun sinun kokemuksesi ovat hyvät, ei minulla ole nykytietojeni valossa aihetta epäillä käsittelyn vaikutusta.
Kuten totesitkin, saatta tuolla käsittelyllä olla Kuutosta suurempi vaikutus Kolmosessa.
Vaikkakin edelleen vailla todellista vertailukohtaa, voin todeta että mielestäni Kolmosen ovissa ei ole havaittavissa kuvailemaasi fiilistä ovien suhteen. Eihän ne tietenkään vastaa vaikkapa isojen Volvojen tuntua kiinni laitettaessa, mutta ei siitä kovinkaan kauaskaan jäädä. Sulkeutumisääni on enemmän raskas tussahdus kuin peltinen ja heppoinen kolahdus. No, pitääpä vertailla oikeasti jonkun sopivan auton kanssa tuota oven "käytöstä". Tosin ripä niissä silti varmasti lisäeristyksestä haittaakaan ole. :-)
Ja ainahan sitä voi halvan ja virheettömän hiljaisuuden perässä iskeä vaikka kunnon Peltorit päähän. ;-) Voihan sitä puhua apukuskin kanssa piuhojakin pitkin ralliautojen tapaan. =) (Hmm.. varmasti joku pelle taas iskee kimppuun ja nauraa, että eikö Mazdassa pärjää ilman kuulosuojaimia.. mutta pärjähään siellä, ihan siinä missä muissakin saman kokoluokan autoissa.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 861600
- 761251
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr1741147Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!53919Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46891- 47888
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38868Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9813- 46812
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35789