Moi! Kannaattaako ostaa noin paljon ajettua omegaa 2.5 litran td koneella? vuosimalli on -94. Onko odotettavissa kallitta korjauksia? Mitä kannattaa tarkistaa autoa ostaessa?
-kiitos asiallisista vastauksista
-kiitos asiallisista vastauksista
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Omegalla kun ajaa, niin aina on odotettavissa kalliita korjauksia...
Alustan väljyydet, etenkin etupään koiranluut, kannattaa ainakin tarkistaa. Noi vuodet ja km:t tuo jo pelleille koettelemuksia ja valitettavasti Omegan pellit eivät ole parhaasta päästä.
Ko. kone on kyllä kestävä, mutta kyllä 370tkm on koneelle kun koneelle paljon... Td ei ole mikään halpa kone laittaa.
Mieti nyt vielä - aika halvalla pitäisi lähteä, jotta itse lähtisin ostoon... Ite ostin muutamia vuosia sitten n. 100tkm ajetun 2-litraisen bensaversion ja kieltämättä laittamista on riittänyt.
Toisaalta, silloin kun kaikki on toiminut, on ollut erittäin mukavia kilometrejä!!
Ajoin eräällä auto merkillä td koneella 500 000 km ja pidin autostani.Huollot ratkaisevat paljon auton tulevaisuudesta.
Vie kaara auto tohtorille ..siellä voivat tarkistaa auton tilanteen ja kattele sitten mitä meinaat.
Muu mietiskely on enempi arvailua :)
Ei nuo koiranluut (tai muut etunivelet) mitenkään kalliita ole ja totta on myös se, että yleensä isossa autossa (merkkiin katsomatta) ovat korjauskustannukset tukevammat kuin pienessä riisikipossa.
TM (vm 2001) testin mukaan Omega oli isoista farkuista edullisin ylläpitää (Saab 9-5, Volvo V70, Audi A6 stw)
Ei tuo 370 tkm ole oikeistaan mitään diesel-koneelle (jos autoa on huollettu säännöllisesti).
Ehkä jotain kertoo Omegan suosiosta se, että auto mahtuu hyvin 12 suosituimman yksityistuontiauton joukkkoon.
Uutenahan auto on ollut erittäin kallis mutta käytettynä saa kohtuulliseen hintaan ison ja mukavan auton.
Vuonna 1997 maksoi uusi Omega 2.5TD n. 46000 EUR (vastaava bensamalli n. 41000 EUR)