Tiskeissäni, "unohdettuani" ne koko kesäksi asuntoni keittiökomeron pöydällä likaisina, on ihmeellinen "liimainen" kerros, joka ei normaalilla fairylla lähde irti. Tiskiharjanikin harjakset ovat hetken hinkkauksen jälkeen tässä samassa töhnässä, ja sen jälkeen tiskiharja vain levittää liimaisuutta enemmän.
Olen liottanut astioita jo useampia vuorokausia, välillä lisäten kuumaa vettä ja fairya, mutta tuloksetta. Tiskikoneelle ei ole asuntoani varusteltu, joten käsin ne täytyisi saada jynssätyksi.
Olisiko kenelläkään hyviä ja "helppoja" (& halpoja) keinoja tiskien nopeaan puhdistukseen?
Erittäin vaikeat tiskit?
3
425
Vastaukset 3
- Hapan akka
on tässäkin asiassa tärkeä. Osta vahvasti emäksistä pesuainetta, pH yli 10. Esim. konetiskiainetta, ja liota jauhe, tabletti tai neste tosi kuumaan veteen, ja pese astiat. Kyllä muuten lähtee töhnä.
P.s Muista laittaa talouskäsineet käteen, etteivät kätesi pala ja ettet saa ihottumaa vahvasta pesuaineliuoksesta - puhdasta tuloo mummo
laittoivat välillä isoon kattilaan kiehumaan vettä ja siihen runsaasti tavallista pyykinpesujauhetta. (kupillinen ainakin) Siihen sitten mökkiastioita sun muita pinttyneitä teräslusikoita ja uunivuokia. Antoi vaan sitten olla ihan hiljakseen aikansa eikä keittäny kun vain piti tulikuumana veden. Sitten nosteltiin astiat toiseen vatiin jossa oli kuumaa huuhteluvettä ja harjattiin tavalliseen tapaan. Jos ei helposti irronnut pistivät takaisin kattilaan. Kerran vuodessa silloin ennen poistivat niitä pinttymiä sun muita muistaakseni. Pikkuplikkana vierestä seurailin niiden touhuja.
Vaatii kyllä kumihanskat ja mielellään jotkut villa- tai muut hanskat niiden alle. Ja itse nuorena rouvana kokeiltuani atulat astioiden nosteluun kattilasta ovat kätsyt. Kaikki pinttymät ja lika lähtee, en ole kyllä sellaista kakkaa vielä astiassa nähnyt ettei mummon konsti tepsi. Nyttemmin omistan tiskikoneen joten ei ole enää aikoihin edes muistunut mieleen tuo halpa mummon konsti. Varo kuitenkin, astiat ovat aikas liukkaita kun ne ovat siellä kattilassa sen pyykkiaineen kanssa lionneet, ettei tule sirpaleita samaan syssyyn.
ps. keitetty pyykiaine ei tuoksu ihan ihanimmalle, joten kannattaa valita päivä, jolloin saa akkunan auki. - seuraava x
Opiksi se on tuuli variksenpojalle. Minuutissa ne ruoka-astiat vaikka kylmällä vedellä huuhtasee ja jättää sitten vaikka tiskipöydälle röhnöttämään.
Jos lika on kuivunut ja tiukasti pinttynyt astioihin kyllä mäntysuopalios ja pata pata saa niistä vielä käyttökelpoisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53907
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64657- 55650
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli46589Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33563En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32528Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5513- 75457
- 37446
- 33435