Tässä olis linkki Finndomon tilaamaan raporttiin.
http://www.aamulehti.fi/extrakuvat/Finndomo_ryomintatila_raportti_1_.pdf
Talotehtaiden ahneudella ei ole ollut mitään rajaa kun suunnittelu ja valmistus on mitä sattuu.
Jokainen homehtunut talo on iso kohtalo yksittäiselle kuluttajalle, mutta ilmeisesti olankohautus
talotehtaille.
http://www.aamulehti.fi/extrakuvat/Finndomo_ryomintatila_raportti_1_.pdf
Talotehtaiden ahneudella ei ole ollut mitään rajaa kun suunnittelu ja valmistus on mitä sattuu.
Jokainen homehtunut talo on iso kohtalo yksittäiselle kuluttajalle, mutta ilmeisesti olankohautus
talotehtaille.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kun joku VTT: ltä osti talopaketin.
Ainakin yksi näkemäni "todistus" tai asiantuntijalausunto rakenteen tuulettuvuudesta on muotoa "Jos rakenne on esitetyn piirustuksen ja selityksen mukainen niin.."
Ei noin halpaa näyttöä eikä asiantuntijalausuntoakaan kukaan muu käräjille lähtijöistä voi edes uneksia saavansa: jo OMALLE lakimiehelle soittaminen saattaa maksaa satoja euroja pär puhelu ja standardin vahingonkorvaus- tai kaupanpukuvaadekäsittelyn aikana tarvitaan satoja puheluita OMALLEKIN lakimiehelle, vaikka ei todennäköisesti saa yhdelläkään niistä edes kunnon neuvoja.
Hyvää tuossa ”vuodossa” on kuitenkin se, että kohtalotoverit voivat siihen vetoamalla osoittaa, että heidän väitteissään saattaa sittenkin jotain perää olla, vaikka juuri heidän kohdettaan ei sattumalta olisikaan tutkimuskohteitten joukosta luettavissa, mutta PIIRUSTUKSET ja talotehtaan työmaapäällikkö oli tismalleen samat!
Lue hyvä ihminen edes se VTT:n raportti ennen kuin täällä huutelet!
Siinä on todettu, että syynä ongelmiin oli lumen ja jään jääminen ryömintätilaan ja kun ne keväällä sulivat ei kuivain kyennyt huolehtimaan tämän poikkeuksellisen suuren kosteuden poistamisesta, minkä seurauksena alapohja homehtui. Lumen ja jään poistaminen ryömintätilasta / perustusten suojaaminen sateelta on ASIAKKAAN VASTUULLA! Raportissa on todettu, että kun kosteus saatiin tehostetun tuuletuksen seurauksena poistumaan ja home pestiin, Finndomon ratkaisu on toiminut hyvin!
No sitten pitäisi kyllä kertoa, ketä työmaapäälliköitä ja urakoitsijoita ne oli, kun laittoivat kokonaisen talon niin kehnon paikan päälle: eihän postikaan toimita pakettia taloon, jos se on tulessa, vaikka se on postin asiakkaan vastuulla, jos talo palaa!