Mahtaako Kuopiossa olla vielä kirpputoreja?
Aiemmin Vuorikadulla oli jokin iso kirppis, onko vielä nykyisinkin?
Aiemmin Vuorikadulla oli jokin iso kirppis, onko vielä nykyisinkin?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Tämä löytyi ihan kun laitoin googleen kirpputori kuopio, ajatella miten helppoa.
http://maps.google.fi/maps?hl=fi&rlz=1T4SUNC_fiFI382FI382&um=1&ie=UTF-8&q=kuopio kirpputori&fb=1&gl=fi&hq=kirpputori&hnear=Kuopio&view=text&ei=CdBrTOegN4OlOObtsF8&sa=X&oi=local_group&ct=more-results&resnum=1&ved=0CB8QtQMwAA
Ihmisten kanssa on jotenkin mukavampi kommunikoida kuin aparaattien ;)
Jos tätä nyt kommunikoinniksi voi kutsua...
Vuorikadun kirppis eli Tavarameri meni konkkaan, eli sitä ei enää ole. Kaupungintalon takana on hyvä ja suosittu kirpputori Citypörssi. Keskustasta löytyy myös Spr:n Kontti.
muuttaa piakkoin Leväselle. Tiedoksi vaan...
Citypörssi on tosi kiva ja siisti mesta, mutta keskustaan olisi kovin tervetullut toinenkin itsepalvelukirppis.
CPörssiin on aina pitkät jonotukset ennenkuin pääsee myymään.
Tietääkö kukaan onko mitään uutta kirppistä tulossa keskustan tuntumaan?
Kunhan saadaan kaveriden kanssa putsattua kesämökkejä niin tavaraa tulee myyntiin reilusti. Kunnin Arabian kalustoa ym.
varmasti löytyy vaativallekin ostajalle aina jotain.. Tilauksiakin otetaan vastaan.
Onko keskustaan tulossa toista itsepalvelukirppistä? Jos on niin mihin?
City Pörssinhän piti avata toinen "liike", mutta eipä ole hankkeesta enää mitään kuulunut.
Ko kirpparilla oli mielestäni aiemmin parempaa tavaraa, mutta näyttää siltä että taso on laskenut. Suurin osa kaatopaikkatavaraa ja se karkottaa asiakkaat. Tavarameren anti meni myös liian huonoksi joten ostavat asiakkaat kaikkosivat...
Kunnon kirpparille olisi kysyntää. Ehkä city-kirppis on huomannut ettei enää vedä ja siksi ei uutta.
Tietysti myyjien pitää tajuta kirppis-idea. Ei rikkinäistä, liian kulunutta, vaan käyttökelpoista niin menee kaupaksi kun hinta on oikea. Mitä tulee astia ym osastolle, niin huvittavaa että kaupassa on tasan sama tuote halvempi kuin kirpparilla. Monella myyjällä puuttuu realiteetti hinnoittelussa.
Siinä samalla kadulla, missä Citypörssi on, on ikkunoissa isot mainokset että "TÄHÄN AUKEAA UUSI KIRPIS 1.2.11". Tuolla paikalla oli aijemmin matkatoimisto.
Oliskohan tuo CP:n toinen kirppis?
...joku Charlotte second hand shop näkyy lukevan ikkunoissa.
Citypörsissä on aika huonoa vaatetta ja tavaraa myynnissä nykyään. Taitaa olla sen sataan kertaa kierrätettyjä. Mutta eihän se ole yrittäjän käsissä mitä sinne myyntiin tuodaan, hän vuokraa vaan sen myyntipaikan. Täällä myyjät luulevat kaiken p*askankin menevän kaupaksi.
Ei ole yrittäjän vika millaista tavaraa myyjät myyntiin roudaavat. Meillä oli pöytä pari viikkoa sitten ja saatiin yli 300 euroa - hinnat kohtulliset ja vaatteet siistejä ja hyviä - suurin osa menee tosi halvalla, eli tappiolla, mutta kokonaisuus ratkaisee ja kierrätyshän tässä on se pääasia. Mielestäni täällä Kuopiossa on huonot kirpputorit, helluntalaisten Rihmassa vanhemman naisväen vaatetta, Ropo on pelkkää riepua ja syöpäyhdistyksen tori yllättää joskus ja joskus sitten ei mitään......
ole yrittäjän vika jos kansa rahtaa kaatopaikkatavaraa myyntiin. Mutta myyjiltä odottaisi tiukkaa pohdintaa mitä itse maksaisi ko tuotteesta jonka laittaa myyntiin.
Kirpparin idea ei olekaan suuri voitto vaan se, että saa itselleen joutavat/tarpeettomat kiertoon ja siitä saa vielä jotain tuloa. Jos haluaa lahjoittaa tavaraa niin Kontti, Pelastusarmeija ym ottavat valikoivat myyntiin ja osa mennee kaatopaikalle.
Olen myynyt muutamassa kaupungissa ja eniten ollut asiakas. Kun itse olen myynyt, olen pitänyt hinnat alhaalla ja kauppa on käynyt tuohon malliin kuten sinullakin. Kun olen ostajana/asiakkaana en maksa mistään liikaa.
Nyrkkisääntö on, että uuden tuotteen hinnasta 5-20% on maksimi ja yleisesti 10%, ja tuotteen pitää olla laadultaan hyvä.
Jos vaikka pusero maksanut uutena ( ei alehinta) 30e, niin 3-4 e on maksimihinta minkä maksan siitä kirpparilla. Ahneus kannattaa myyjänä unohtaa, tai sitten viedä ilmaiseksi Konttiin tms...
myyt, mutta etkö tajua että tavara ei käy kaupaksi jos hinnat ovat korkeat? Nimenomaan kirrpareilla. Kaupoissa on tarjouksia miltei jatkuvasti joten kirpparihinnan pitää olla tosi alhainen. Eli halpa myy ja siitä jää kuitenkin vähän käteen, jolla voi ostaa taas uutta.
jotkut yrittää myydä dvd-elokuvia selvästi kalliimmalla mitä anttilan alelaarissa sama leffa maksaa. sitten valittavat kun kauppa ei käy.
Kaikki on voittoa, mikä jää yli vuokran jälkeen. Et ole myynyt tappiolla. Kirpputori on aika tuore meillä ja noin 20 v sitten rantautui. Sitä ennen kaikki uuden ostaminen oli "tappiollista" jokaiselle.
Oikein kiva että Kuopioon aukeaa uusia kirppareita, niitä tänne kyllä mahtuu. Charlotte tosin oli suuri pettymys. Kaikki epäonnistumisen aineet on saatu samaan paikkaan ahdettua, yrittäjillä on todellakin työ saada kirppis pysymään pystyssä!
Tässäpä suurimmat viat:
-AHTAUS!! Oikeasti, käytävillä mahtuu juuri ja juuri ohittamaan vastaantulevan, jos on normaalikokoinen. Lastenvaunuja ei kannata edes haaveilla ottavansa mukaan. Kääntyä ei myöskään kannata, saattaa vahingossa tyhjentää myyntipöydän hyllyt.
-PIMEYS! Valaisu oli hoidettu pienillä spottivalaisimilla jotka valitettavasti jättivät osia pöydistä aivan pimeäksi. Ei shoppailla voi, jos ei näe ja tämä on oikeasti todella raivostuttavaa. Ja tänään tosiaan paistoi aurinko.
-Hintalaput. CP:n ja Tavarameren jälkeen, kuka oikeasti viitsii alkaa pläräämään kerättyjä hintalappuja ja laskemaan niistä tuliko tilitystä oikein vai ei. Viivakoodisysteemit on tätä päivää. Nuo on sitä paitsi paljon varmempia kuin maalarinteipit tuotteissa, kuka tahansa voi ottaa teippirullan mukaan ja hinnoitella tuotteet miten tykkää. Heillä ei kuuleman mukaan ole hinnoittelupistoolia, jolla hinnat saisi kiinnitettyä.
-Myyntipaikan kalleus. Kuka oikeasti tahtoo maksaa pienestä pimeästä paikasta 32€/6vrk? Päivittäinen myyntiaika on myös lyhyempi kuin kilpailijalla.
Henkilökunta vaikutti todella ystävälliseltä ja toivottavasti tekevät pian parannuksia, ettei kirppis alun jälkeen kuihdu kokonaan. :)
Olikos uusi paikka täyttynyt jo myyjistä?
Taisipa ikkunoissa olla mainosta provikkamyynnistäkin.
Hyvällä paikalla tuo uusi on. Toivattavasti myyjiä riittää molempiin kirppiksiin.
City Pörssissä häviää tavaraa, vaikka laittaisi niihin hälyttimetkin.
Epärehelliset ihmiset vaihtelevat hintalappuja ja /tai kun purkavat oman pöydän ottavat itselle kuulumatonta mukaan eli varastavat. Tämä pitäisi saada aisohin. Kansantorilla on aikoinaan niin tiukka valvonta, että ei tapahtunut tätä samaa tässä mittakaavassa.
Itseltäni varastettiin tosi kallis korsetti Tavaramerestä, laitoin hinnaksi 12 e, koska se oli todella hintava uutena ja en käyttänyt sit kertaakaan. Laitoin hälyttimen huolellisesti kiinni. Noh, se varastettiin silti.. Todella kaunis korsetti ja kyllä harmitti. Samoin city pörssissä minula varastettu. Nyt minulla on vaatteita myynnissa Charlotte second hand shop:ssa ja saa nähdä miten se sujuu.. Huonoja puolia kaupassa toki on, mutta toivoisin että tuo varastelu ei olisi niin kovaa siellä, koska tilat kuitenkin pienemmät ja se saattaa estää joitakin varastelijoita, koska helpompi jäädä kiinni. Innokkaimpia pitkäkyntisiä mikään tosin ei pysäytä.. Eikä mitkään hälyttimet..
tuo Charlotte second hand shop on niin kallis verrattuna paikan laatuu, että en vie sinne kuin tämän kerran vaatteita. Niillä oli tässä kuussa tarjous 25 e/6 vrk, joten sen takia vein. En hitossa maksaisi 35 e!
aamuisin jäljellä on enää törkyä, ja muutaman viikon päästä tuotteesi pääsee vitriiniin ja ihan toisella asiakas numerolla, jos kassalta kysyt kenen numero on ja voiko tuotteesta jättää tarjouksen ,niin ainakin minulle vastattiin että se on talon numeroita ja hinnasta voisi jopa keskustella. luulisi että firman bisnes on paikkojen vuokraus eikä paikoilta parhaitten tavaroitten osto ja myöhempi myynti. mutta mistä mä mitään tiedän.
Mitä korkeampi pöydän vuokra on sitä enemmän on pyydettävä tuotteista hintaa että saisi edes sen vuokran takaisin, toiveenahan on että niistä tuotteiden hinnoistakin saisi jotain takaisin. Jos saa pelkän vuokran hinnankin vain takaisin on aika tyhjänpäiväistä nähdä vaivaa viedä ne tarpeettomat tavarat kirpparille myytäväksi. Möisin ennemmin vaikka huuto.netissä.
Olen ilmoitellut joskus jotain kauppojen ilmoitustauluilla, yhtään soittoa ei koskaan tullut joten kysyntä lienee aika olematonta, siksi en usko kirppikselle vienninkään kannattavan omalla kohdallani.
voisiko joku jo tavaroitaan myynnyt kertoa oliko paikka hintansa väärti ja hävisikö mitään?
City-Pörssissä on se huono puoli, että omistaja valkkaa sulkemisajan jälkeen asiakkaiden pöydistä tavaroita ja tietenkään niitä einäy tilityksessä. Ilkesikin vielä paikallisessa lehdessä kehua, kuinka keräilee vanhoja tavaroita. Varastelu on todellakin ongelma..ei kiitos enää mielipahaa
Itse myyn jatkossa ainoastaan Kivalla kirppiksellä. :D
Sen verran houkuttelevan näköinen paikka. Siisti kun mikä, tälläistä kivaa uutta paikkaa on odotettukin tänne. Kertokaahan myyjät kokemuksia sitten tännekin...miten kauppa on käynyt.
Turhan kalliit myyntipaikat näkyis olevan Kiva kirppiksellä, se on paha. Vaikka ympäristö olisi hyvä hintavuus kaataa ko paikan vielä...
Etsiskelin netistä ja kysyinpä Enirosta Kivan kirppiksen yhteystietoja, mutta eipä löytynyt. Mistä numerosta paikkaa voi varata?. Miten firma mainostaa? En ole vielä löytänyt mitään yhteystietoja, josta tiedustella.
Citypörsissä on liikaa TOISTAISEKSI myyntipöytiä.
Useissa paikoissa on toistaiseksilaput, voihan ne tietysti olla paikan omia myyntipöytiä.
,
Millaisia kokemuksia on Kuopion alueen kirppareista ja second hand myymälöistä; missä kauppa käy? Kannattaako viedä tavaraa esim. Komeroon, saako hyvästä vaatteesta asiallisen korvauksen ostoseteleinä?
Ritoniemessä olisi tavaraa kirpparille, puinen penkki ja vanhoja jääkaappeja. Ovista saisi vanhoja saranoita. Ihan toimivia kun öljyä laittaisi ettei kitise