Härkätaistelu ja turismi

härkä horoskooppi

Lyötiin vielä Espanjaan matkaaminen jäihin.
Matkakohteen valinnassa alkoi mietityttää viimeaikaiset kirjoittelut.
Kertokaa asiasta paremmin tietävät, mitä esityksissä oikein tapahtuu?

5

708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mollan

      Ai mitä "esityksissä" tapahtuu? Kidutetaan ja rääkätään eläimiä. Ei sellaista kukaan tervepäinen mene katsomaan, Espanjaan voi toki matkustaa.

      • don luis

        lähes ikiaikainen perinne,joka ehkä piankin loppuu.muutaman kerran paikallaolleena saatoin huomata,miten vakavasti paikalliset tuon kokevat.heille se on tietty perinne.monissa maissa on omat hullutuksensa,joten sen voi ymmärtää,vaikkei hyväksyä.


      • turisti ja asiakas
        don luis kirjoitti:

        lähes ikiaikainen perinne,joka ehkä piankin loppuu.muutaman kerran paikallaolleena saatoin huomata,miten vakavasti paikalliset tuon kokevat.heille se on tietty perinne.monissa maissa on omat hullutuksensa,joten sen voi ymmärtää,vaikkei hyväksyä.

        Eikös jokainen joka ostaa pääsylipun jonnekin tapautumaan kannat samalla toimintaa. Joku väitti myös että valtion tukee toimintaa. Jos näin on, jokaisen turistin viemistä rahoista osa menee myös tuohon puuhaan vaikka ei tapahtumassa kävisikään. Oikaiskaa, jos olen väärässä. Mutta joka tapauksessa turisti saa itse valita matkakohteensa ja äänestää jaloillaan.


    • E-Esteponasta

      Härät elävät hyvän elämän, poisluettuna viimeinen varttitunti. Sankarilliset härkätaitelijat ovat menettäneet kyllä aika pahasti sädekehänsä. Todellisuudessa: Härän sarvet on pyöristetty, ne kidutetaan ja väsytetään kunnes ovat niin väsyksissä, etteivät jaksa enää muuta kuin tuijottaa eteensä. Ne eivät ymmärrä mitään, mitä siinä ympärillä tapahtuu, vaan hyökkäävät vain jos niitä tarpeeksi härnätään sillä rätillä ja ihan silmien edessä. Härkätaistelijat eivät uskalla käydä tasaveroista taistelua täysissä voimissa olevan härän kanssa. Kun härkä sitten lopulta tapetaan, on se jo muutenkin väsytetty puolikuolleeksi. Useimmiten taistelija ei saa härkää kunnolla hengiltä, vaan se on sitten tapettava lyömällä piikki aivoihin.
      ...ja niistä tukirahoista: EU:n tukirahoja on käytetty tämän "perinteen" tukemiseksi.....600 miljoonaa euroa! Meidän kaikkien, ei pelkästään turistien, rahoja.
      Repikää siitä!

    • E.Esteponasta

      Härkätaistelujen vastustus on kiivastumassa myös täällä Andalusian puolella...saapahan nähdä miten tuossa käy. Oma veikkaukseni on, että kieltoon menee muutamassa vuodessa, jos ei aiemminkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1604
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1178
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe