Onko täällä komisario Brunetin ystäviä? Itse olen hänen vannoutunut ihailijansa. Donna Leon kirjoittaa upeasti kriittisellä ja sivistyneellä otteella. Venetsia elää ja hengittää hänen kirjoissaan. Juonet ovat kiemuraisia ja yllättäviä. Ihailen myös sitä korkeaa moraalia, joka Leonin kirjoista heijastuu.
Donna Leonin lukijoita?
Siena
7503
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
..mutta ärsyttää se keinotekoinen italialaisuuden korostus jättämällä tekstiin italiankielisiä ilmaisuja, jotka olisi voinut yhtä hyvin kääntää. Pitää pystyä luomaan tunnelma paikasta ilman noin halpaa tehokeinoa
että Donna Leon on yhdysvaltalainen kirjailija ja on kirjoittanut kirjansa englanniksi,ja lisäillyt mausteeksi italiankieltä.Näitähän kääntäjä ei tietenkään ole suomentanut.Mielestäni ne toimivat näpsäkästi paikallisvärin tuojana ja sitäpaitsi esim.italialaisten ruokien nimet ON OLTAVA ITALIAKSI ! Silloin maun ihan tuntee...Niinpä kyse ei todellakaan ole mistään halpahintaisesta kikkailusta vaan tyylikeinosta.
Kyllä. Odotin innokkaasti kustantajalta maaliskuussa uutta kirjaa, pari kappaletta on suomentamatta. Pettymys, ei tullut, nyt sitten odotellaan ensi syksyä. Sitä paitsi Leonilla on ilmeisesti jo kolme suomentamatonta kirjaa.
Täytyy kait alkaa lukea englannin kielisiä.
Ostan pullon viiniä, jossa on jotain Venetsiaan viittaavaa ja Leonin kirja, siinä menee perjantai ilta mukavasti.
käännöksiä, lue vain uusimmat englanniksi. Ostin juuri ihan uusimman, Doctored Evidence, ja odotan vain rauhaisaa iltaa, jolloin voin uppoutua siihen.
näin
Hyviä kirjoja.Pidän myös siitä,että niissä kerrotaan elämästä Italiassa.
Juu kyllä pidän. Mulla on ne kaikki pokkareina englanniksi. Odotan aina innolla uutta.
Tuolla muuten Donna-juttua:
http://www.groveatlantic.com/leon/author.htm