Perheemme (2 2) on lähdössä syyslomalla, lokakuun viimeisellä viikolla neljäksi päiväksi Islantiin. Majoitus koko ajaksi Reykjavikissa. Tarkoitus ei ole kieli vyön alla ravata ympäriinsä. Tarkoitus ei silti myöskään ole makoilla päiviä hotellissa. Perhematkalla ja ensikertalaisille riittänevät Reykjavik, Blue Lagoon, Thingvellir, Gullfoss ja Geysir Strokkur.
Matkaoppaita olen lukenut ja luen edelleen, mutta Islantia tuntevilta tiedustelen miten oudohko matka-ajankohtamme olisi syytä ottaa huomioon suunnittelussa? Vuokra-auto on tarkoitus hankkia kahdeksi päiväksi, mutta voiko sää jo tuolloin peräti estää Golden Circle-kierroksen? Olisiko tuossa tilanteessa ehdotuksia vaihtoehtoisiksi kohteiksi? Vai onko jopa yhtä hyviä kohteita muutenkin tarjolla lähempänä Reykjavikia? Turistiruuhkan vuoksi tuolloin tuskin on syytä noita tunnettuja kohteita väliin jättää?
Islanti lokakuussa
4
3724
Vastaukset
- Mikab
Jos haluatte kiertää lähinnä Pingvellirin, Geysirit, kiehuvat mutalähteet ja Gullfossin niin sää ei ole este, jokaiselle nähtävyydelle on hyvä asfalttitie.
Olimme itse juuri elokuussa siellä ja laitoin omaan blogiin selostuksen "Islannin ympäri 5 päivässä". Auton vuokraus oli edullista www.bbguesthouse.is kautta ja majoitus oli hinta/laatu-suhteessa kiitettävä.
Lue blogini jos saat siitä jotain ideoita. http://cid-03b1b100467c9673.spaces.live.com/blog/- kävin siellä minkää
Mikäli sää on edes kohtalainen, kannattaa käydä myös valasretkellä. Merellä on mukavaa ja valaitakin näkyy - ainakin meidän retkellä pari viikkoa sitten.
- lokakuussapa minäkin
Herätänpä henkiin vanhan ketjun, koska minullakin olisi haaveissa lähteä Islantiin, mutta pääsisin lähtemään vasta lokakuussa. Kylmä sää ei haittaa, mutta retket mietityttävät: voiko lokakuussakin käydä Kultaisella kolmiolla ja Sinisessä laguunissa? Entä onnistuvatko islanninhevosvaellukset enää siihen aikaan?
Kiitos, jos jollakin on tietoa ja/tai kokemuksia jakaa!- norraa
Vanha ketju, vastaan nyt silti. Sagamatkat ainakin tekee ympärivuotisia matkoja
http://www.sagamatkat.fi/islanti/retket/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2344512Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii752944- 472443
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451747- 781419
- 211291
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘831222PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden137939- 69918
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86884