Vauva tulossa,isä sivari, äiti työtön ja rahaton

Äiti20

Meillä on melko takkuinen tilanne. Vauva tuli yllätyksenä, mutta hyvänä sellaisena :) laskettu aika ensi keväänä. Olemme 20-vuotiaita, toinen amiksesta valmistunut ja itse olen ylioppilas.

Miehellä alkoi siviilipalvelus vähän aikaa sitten, saimme asunnon (3h keittiö) suht. halpaan vuokrahintaan kaupungilta.

Itselläni ei ole töitä, enkä suoraan sanottuna edes tiedä mistä hakea, sillä uskoni ei oikein riitä siihen, että joku palkkaisi raskaanaolevan ylioppilaan, jolla ei ole juurikaan työkokemusta eikä ammattia. Ja kuitenkin rahaa pitäisi jostain saada.

Kela maksaa kaikista kuluista puolet, eli miehen osuuden. Minua ei katsota hänen omaisekseen ennen kuin lapsi on syntynyt; ja ilmeisesti silloin Kela maksa molempien asumis- yms. kulut.

Kuitenkin tässä on nyt puolisen vuotta edessä, ilman töitä, ilman rahaa ja näköjään ilman tukia. En ole oikeutettu ilmeisesti (jos ymmärsin oikein) mihinkään tukiin Kelalta raskaanaoloni aikana, koska mies suorittaa sivaria ja hänelle korvataan jo kaikki kulut.

En ole tottunut istumaan kotona tekemättä mitään, ja pelkään että tulen seinähulluksi jos tähän tilanteeseen ei tule helpotusta.

Emme varmasti ole ainoa pari, jolle on sattunut samantyyppinen tilanne.
Apua!

3

936

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 39+2

      .

      • ratkaisu.

        Olet asiasta avannut jo yhden keskustelun http://keskustelu.suomi24.fi/node/9214937 ja vastauksia siellä saanut. Ilmeisesti vastaukset eivät sinua miellytä, mutta muita vaihtoehtoja ei vaan ole.

        Yritä nyt ottaa itseäsi niskasta kiinni ja pistä asiasi kuntoon ennen lapsen syntymää.


      • jostakin apua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      91
      1497
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1032
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      67
      927
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      361
      871
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      173
      856
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      92
      783
    7. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      605
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      63
      576
    9. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      36
      531
    10. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      128
      517
    Aihe