miinusta:
- osa väestöstä sisäänpäinlämpiävää (erityisesti ruåtsinkieliset). Oikealla ruotsilla ei pärjää
- surkea ohjelmatarjonta esim. torilla (pari hassua kertaa vuodessa joku isompi tapahtuma. Ottakaa mallia vaikka etelän iltatoreista)
- ruokapaikkoja liian naftisti (missä esim. huippusuositut pizzapuffetit, tai vaikka kreikkalainen ravintola?)
plussaa:
- ohikulkutie
- osa väestöstä sisäänpäinlämpiävää (erityisesti ruåtsinkieliset). Oikealla ruotsilla ei pärjää
- surkea ohjelmatarjonta esim. torilla (pari hassua kertaa vuodessa joku isompi tapahtuma. Ottakaa mallia vaikka etelän iltatoreista)
- ruokapaikkoja liian naftisti (missä esim. huippusuositut pizzapuffetit, tai vaikka kreikkalainen ravintola?)
plussaa:
- ohikulkutie
Vastaukset 14
Vanhimmat
Olen täsmälleen samaa mieltä.Tietysti rautatieasema ja lentokenttä on kanssa plussaa, pääsee nimittäin nopeemmin muualle...
Vaikka olen itsekkin kokkolaa täällä mollannut, niin rehellisesti sanottuna kokkola ei pahemmin eroa muista pienistä ja keskisuurista kaupungeista. Ei hyvässä tai pahassa. Ainakaan niistä missä itse olen asunut.
Se löytyykö kaupungista tekemistä riippuu paljon omasta aktiivisuudesta, mutta niinhän se on kaikkialla. On aivan turha yrittää verrata esim. kokkolan tapahtuma tarjontaa tai liikkeitä johonkin pääkaupunkiseudun tarjontaan, koska asukaspohja, ja siten potentiaaliset asiakkaat ovat aivan eri mittaluokissa.
...runoilijan sanoin.
Millainen otanta arvon Leelialla mahtaa olla pikkukaupunkien väestöistä, torien ohjelmatarjonnasta tai ruokapaikoista? Tai ei se ole edes oleellista - eiköhän tuon nyt järkikin sano, että mitä voi 35 000 asukkaan kaupungilta odottaa! Esimerkiksi kreikkalaisen ravintolan vaatimus on aika kova. Liekö Vaasassakaan moista ja se on sentään kolmanneksen suurempi kaupunki.
Ärsyttää ihmiset, jotka itkevät ketkä mitäkin asiaa, mutta eivät itse tee asian suhteen mitään; odottavat vain, että kaikki tehdään valmiiksi tai parhaassa tapauksessa muuttavat pois.
aivan samaa mieltä!
puhut asiaa!
Nyt tuli Furylta asiaa. Olen kanssasi juuri samaa mieltä. Kaikki haluavat vain valmiille eivätkä itse uskalla tehdä mitää.
...esimerkkinä etelän pienemmistä pikkukaupungeista vaikka Salo. N. 10.000 asukasta vähemmän ja mikä torielämä! Viriili toritoiminta, toritansseja keskellä viikkoa ja hyviä artisteja - ilmaiseksi, puhumattakaan torimyyjistä ja -kirppareista. Laivaravintolatkin varmaan useammin ja pidempään auki kuin tämä meidän kuivalla maalla jököttävä anniskelulaivamme.
Ja mitä tulee etnisiin ravintoloihin, niin saahan sitä aina toivoa. Ja mitäköhän minun tulisi asialle tehdä, kun tyydyn vain ruikuttamaan asiasta...avata oma ravintola? Haluaisin muuttaa Suomen verotustakin, mutta tyydyn vain kitisemään asiasta, koska tuntuu taistelulta tuulimyllyjä vastaan.
Totta puhut, osittain. Kokkolassa on vain sellainen vika että ne ihmiset jotka valittavat että mitään ei tapahdu, eikä ole hyviä ravintoloita jne. keskittyvät vain siihen valittamiseen. Eli vaikka heille yrittäisi tarjota tapahtumia ja uusia ravintoloita tai kauppoja, he eivät käytä näitä palveluita hyväkseen! Tarpeeksi monta kertaa kun yritin entisessä kotikaupungissani jotain järjestää ja näin tuttavien liikkeiden ja ravintoloiden kaatuvan asiakkaiden puutteeseen, tulin siihen tulokseen että kiitti mulle riitti. Totuus on että Kokkolalaiset valittavat vaikka heille tarjottaisiin timatteja kultalautaselta. Paitsi jos ne saa ilmaiseksi...
"eiköhän tuon nyt järkikin sano, että mitä voi 35 000 asukkaan kaupungilta odottaa"
Voi änkeröinen. Voisi sen ainakin odottaa, että olisi useampia yökerhoja, kahvipaikkoja, isompi elokuvateatteri, eri alojen erikoisliikkeitä, torielämää. Onhan Kokkolassa palveluita, mutta monissa muissa yhtä pienissä paikoissa niitä on monipuolisemmin.
Ihmisistä sen on kiinni ja olen pettynyt ja lopen kyllästynyt tähän "Liekö Vaasassakaan moista ja se on sentään kolmanneksen suurempi kaupunki" - asenteeseen. Kuvitellaan, että jos Kokkolassa joku asia ei toimi tai ei ole, niin ei sitä voi olla silloin muuallakaan.
Ja se on vaan niin hankala yksin yrittää taistella tuulimyllyjä vastaan, on olemassa niitäkin ihmisiä jotka yrittävät parantaa paikkaa ja tehdä siitä elävää.
Plussaa:
Meri lähellä.
Mielestäni hyvät ulkoilumahdollisuudet luonnon helmassa
Mielestäni sopivan kokoinen kaupunki
Lisääkin olisi, mutta nyt en jaksa miettiä. Tuossa oli muutama plussa.
Ei tule mieleen mitään moittimista.
Jos jotain haluaisin korjata, niin ehkä olisi mukavaa saada takaisin laivayhteys Ruotsiin.
plussaa
rauhallinen kaupunki, varsinkin keskustan ulkopuolella on monia hiljaisia asutusalueita
palvelut lähellä ja hyvin keskitetty, eikä oikeastaan mitään puutu (pizzabuffetti ois kiva)
suht. sujuva liikenne (jossain pääkaup. seudulla varmaan menisi hermot hetkessä)
miinusta
- baareissa (nuorten paikoissa) vaikea löytää uusia tuttavuuksia, porukka on jotenkin nihkeää (siis kun mies yrittää tutustua naisiin)
- yksi "trendikapakka" saisi olla enemmän
- vähän suuria tapahtumia, esim. joku suurempi musiikkitapahtuma olisi toivottava lisä
- mukulakivikadut ja töyssyt
Miinusta:
- baaritarjonta ala-arvoista
- "sisäpiirit" niin tavallisten ihmisten kuin päättäjienkin keskuudessa
- hyviä ruokapaikkoja vähän, palvelu tylyä
Plussaa:
- rauhallinen pikkukaupunki
- kiitettävästi kauppoja niinkin pieneksi paikkakunnaksi
- luonto lähellä, harrastusmahdollisuudet halvempia kuin etelässä
Kokkolassa ja sitä pienemmissäkin kaupungeissa/kylissä asuneena pystyn toki tiettyyn rajaan asti ymmärtämään pikkupaikkakuntalaisuutta ja sen luonnetta, mutta oikeasti tuohon laatuun ja palvelutasoon kannattaisi Kokkolassa panostaa. Vaikka paikkakuntalaiset itse pitäisivät tasoa "normaalina", käy siellä aina kuitenkin myös turisteja, joiden puolesta välillä säälittää. Älkää tulko sokeiksi palveluillenne, matkustelkaa ja vertailkaa ja ottakaa oppia!
Olisin mielläni ylpeämpikin vanhasta kotikaupungistani kuin mitä nyt olen.
Ei totta tosiaan ole ainakaan kohdalleni sattunut ikinä, ei missään?
Ehkä se johtuu sinusta, mene ja tiedä.
Baarielämä on kyllä tosi kuivaa ja ne helvetin musakortit? Ei pahemmin kiinnosta maksaa 7-8 euroa/perse että pääsee onnettomaan bailupaikkaan jossa ei mitään ole tarjota. Lähdetään ennemmin toiseen kaupunkiin bailaan.
Niinhän sitä sanotaan, että ystävällinen ihminen saa ystävällistä palvelua. Eipä se vain aina tunnu pitävän paikkaansa. En usko, että Kokkolassa käydessäni muuttuisin mitenkään vaativaksi asiakkaaksi, kun muuallakaan en sitä ole. Perus-suomalaisena olen vähään tyytyväinen enkä aina kehtaa huomauttaa asioista vaikka aihetta olisikin. Iloisena luonteena en myöskään usko, että voisin vaikuttaa hapannaamaltakaan.
Luulen pikemminkin, että kysymys ei välttämättä ole edes hyvästä mäihästä vaan ehkä ennemminkin pikkupaikkakuntalaisuudesta. Mitä tutumpi lärvi, sitä paremmin palvellaan. Huonoimman kohtelun olen nimittäin saanut baareissa, joissa esim. nämä nuoret portsarit tai baarimikot eivät enää tunne. Aikanaan kun naama oli tuttu, niin samoissa baareissa oltiin niin ystävällisiä että. Ehkä myös jostain (puhetavasta?) näkyy/kuuluu väkisin etten ole enää kymmeneen vuoteen asunut Kokkolassa? Vaikka oikeasti hyvän palvelun tason täytyisikin säilyä samana, oli asiakas kuka hyvänsä.
Toisaalta tuli mieleen, että myös edelleen Kokkolan seudulla asuva siskoni oli saanut aivan ala-arvoista kohtelua koko seurueensa kanssa eräässä kokkolalaisessa ruokaravintolassa. Vastaavaan ei todellakaan luulisi olevan varaa pienellä paikkakunnalla. Tai sitten on - luottavat siihen, että ihmiset tulevat joka tapauksessa kun vaihtareitakaan ei hirveästi ole...
Plussaa: -Kaikki lähellä,meri ja palvelut!
-Pedrinas on ihan ykkönen
-laajalahti
-chessin terassi..;)
-rauhalliset asuinalueet
Miinusta: -Lisää menomestoja!!!!
- paljon huonoja uimarantoja
-juurikin ne suppeat piirit
-suntti on niiiin ruma!