Matkalaukut esim. RyanAirilla

Heips,
Eli varmasti monen mielestä todella typerä kysymys, mutta pitää varmistaa vielä. Eli jos varaan esim. Ryanairilta lennon tre - frankfurt - rooma ja takaisin, niin kai matkalaukut kulkevat ihan Roomaan asti automaattisesti, eikä niitä tarvitse välissä frankfurtissa odotella?

Tähän asti vain Finnairin tai SASin kautta matkustellut ja tuollahan tuo on ihan itsestäänselvyys, mutta tuo Ryanairin nettitilausthärpäke kun ei anna valita kuin lähimmän kohteen, ja sieltä sitten pitäisi jatkolento varata erikseen.. Siksipä.
8961
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Enpä olisi varma. Yleensä saman yhtiön jatkolennoilla laukku menee seuraavalle lennolle, mutta joskus esim. mannertenvälisten lentojen jälkeinen jatkolento ei saa laukkua suoraan mukaan vaan se pitää itse hakea. Kokemusta esim Air France Karibialta Pariisiin ja siitä HEVAlle (silloin kun vielä lensivät tänne).

Selvitä asia kun menet Ryanairin vastaanottotiskille. Jos olet lyhyemmän aikaa, ota mukaan vain käsimatkatavaroita. Näin minä tein käydessäni Lontoossa viikonlopun.

Äänestä
  • Ennenkuin varaat netistä yhden lennon, avaan toinen selain ja varmista että jatkolennolla on tilaa. Muuten voi käydä niin, että olet jo maksanut ensimmäisen lennon ja toiselle ei olekaan tilaa. Varmista myös paluu:)

    Äänestä

  • sama kirjoitti:

    Ennenkuin varaat netistä yhden lennon, avaan toinen selain ja varmista että jatkolennolla on tilaa. Muuten voi käydä niin, että olet jo maksanut ensimmäisen lennon ja toiselle ei olekaan tilaa. Varmista myös paluu:)

    Kiitos! Ei heti olisi kyllä tullut mieleen itsellä tuo jälkimmäinen. Huh .. Kiitos, todellakin.

    Äänestä

  • typerys kirjoitti:

    Kiitos! Ei heti olisi kyllä tullut mieleen itsellä tuo jälkimmäinen. Huh .. Kiitos, todellakin.

    itse nuo laukkujen vaihdot ryanilla hoidat. -näin ainakin minun mielestäni! mut eipä tuo ylitsepääsemättömän vaikeeta ole :)

    Äänestä

Ryanair myy vain yksittäisiä lentoja! Jatkolento on aina oma juttunsa, sinne tehdään normaali lähtöselvitys - eli laukut uudestaan hihnalle....

Äänestä
  • mainostaa kyllä jatkollisiakin yhteyksiä, mm F1 kisoihin. niihinhän on mahdoton päästä ilman jatkolentoa, ainakaan suomesta.

    Äänestä

  • sepi kirjoitti:

    mainostaa kyllä jatkollisiakin yhteyksiä, mm F1 kisoihin. niihinhän on mahdoton päästä ilman jatkolentoa, ainakaan suomesta.

    Niin mainostaakin, mutta todellakin VAIN suoria lentoja kohteisiin. Tampereelta on mahdollista päästä Ryanin sivujen mukaan vain Brittien Silverstoneen (Stansted), ei muihin osakilpailuihin...

    Tosin mainostavat Hockenheimia Lontoosta Hahniin, joten miksei tuo sopisi suomalaisillekin. Muut osakilpailut voi sivujen mukaan Suomesta tullessa unohtaa.

    Äänestä

Ryanair on point-to-point lentoyhtiö, mikä tarkoittaa sitä, ettet voi ostaa tai lentää vaihdollisia yhteyksiä, vaan jokainen lentopätkä lasketaan omaksi matkakseen.

Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että jos haluat lentää Ryanilla tmp-hhn-rom ja takaisin, ostat kahdet liput: tmp-hhn-tmp ja hhn-rom-hhn.

Matkalle lähtiessäsi Tampereella sinut ja matkatavarasi lähtöselvitetään vain ensimmäisen lipun matkalle eli Hahniin saakka. Hahnissa otat matkatavarasi ulos ja kävelet matkatavaroiden ja seuraavan lipun kanssa lähtöselvitykseen. Siellä sinut lähtöselvitetään seuraava pätkä, Hahn-Rooma.

Paluussa sama juttu. Muista, että Ryanin lähtöselvitykset suljetaan 40 minuuttia ennen lennon lähtöä, jos myöhästyt lähtöselvityksestä, et pääse koneeseen. Myös vaihtopaikassasi...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


typerys kirjoitti:

Heips,
Eli varmasti monen mielestä todella typerä kysymys, mutta pitää varmistaa vielä. Eli jos varaan esim. Ryanairilta lennon tre - frankfurt - rooma ja takaisin, niin kai matkalaukut kulkevat ihan Roomaan asti automaattisesti, eikä niitä tarvitse välissä frankfurtissa odotella?

Tähän asti vain Finnairin tai SASin kautta matkustellut ja tuollahan tuo on ihan itsestäänselvyys, mutta tuo Ryanairin nettitilausthärpäke kun ei anna valita kuin lähimmän kohteen, ja sieltä sitten pitäisi jatkolento varata erikseen.. Siksipä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu