Tukehtumisen tunne

Harhaa vai totta

Mistähän voisi johtua että mieheni herää öisin tukehtumisen tunteeseen, ikään kuin palaan kurkussa lähes joka yö. Säpsähtää voimakkaasti unissaan ja tokkuraisena luulee tukehtuvansa johonkin ja on jopa hieman panikoiva. Nousee aina istumaan ja kun pääsee hereille tunne katoaa. Näin käy lähes joka yö. Muutenkin mies on levoton nukkuja ja puhuu paljon ja pomppii ylhäällä. Olen jo huolissani kun alkaa olla jokaöinen ongelma. Kyseessä 30vuotias perusterve mies, ei ylipainoa. Stressiä hänellä töidensä puolesta on mutta kun täysin stressitöntä aikaa on vähän ei oikein voi tietää lisääkö stressi tätä yösäpsähtelyä vai ei.

Miten asiassa edetä mielestäni alkaa olla kohta tutkimusten tarve. Mies on aina väsynyt eikä koe itsekään mukavana säpsähtelyä. Ei ole tietoa onko tuo pala kurkussa ihan oikeasti vai pelkkä tunne ja harha. Mies ei itsekään tiedä enkä voi sitä päältä päin päätellä vaikka olen kymmeniä säpsähdyksiä nähnyt.

Miten asiassa edetä, mistä voi olla kysymys? Suvussa on paljon vaikka mitä sairauksia diabeteksesta verenkierto-ongelmiin, astmaan ja jopa uniapneaan mutta kaikki huomattavasti liikalihavilla lähisukulaisilla.

7

8056

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ,

      se uniapnea voi olla hoikallakin, eli unitutkimuksiin!

    • nnickk

      voisi olla yksi syy tohon

    • rk

      olla vatsansisällön nousua ruokatorveen tai tihkuntaa
      keuhkojen puolelle? Ne molemmat aiheuttelee
      laryngospasmia eli henki ei kulje pariin sekuntiin= heräät
      haukoen henkeä. Refluksitautia tai satunnaista närästystä?

      Palantunne kurkussa ei ole useinkaan "harha" vaan
      ruokatorven yläsulkijan (lihas) kiristymistä, joka aiheuttelee usein
      sen "palan tunne kurkussa" ...

      Perinteiset yörefluksin helpottajat on sängyn päädyn (!) kohotus
      10-20 cm esim kirjoilla yms ja kevyenkin syömisen välttäminen
      pariin kolmeen ennen vaakatasoon menemistä. Eriasteisia närästyslääkkeitä
      voi kokeilla myös ...

      Jos olet kiinnostunut noista refluksijutuista lisää,
      vertaistukisivustolta löytyy lisää tietoa (www.refluksi.fi).

    • ...

      stressistä, ainakin mulla loppui yölliset hengenahdistukset, kun vaihdoin työpaikkaa.

    • Miehelläni juuri samanlainen ongelma. Säpsähdys herääminen on pian nukahtamisen jälkeen,tunne,että jonkonlainen karvapallo suussa, joka tukkii hengitysteitä. Säpsähdyksen jälkeen nousee paniikissa istumaan, ja sydän hakkaa. Ootteko löytäneet apua vaivaan? Itsevoon tosi huolissani :(

      • 1 + 4

        Muun muassa tällä sivulla on tietoa uniapneasta: http://www.uniapnea.fi/uafi/

        Uniapneasta näkyy tulleen marraskuussa myös Käypä hoito -suositus. Siitä löydät tietoa Diabetes-liiton sivulta.

        Helin sivulla annetaan ohjeita, joita voit näyttää puolisollesi:
        http://www.hengitysliitto.fi/uniapnea/

        Etsin näitä tietoja itseäni varten, koska olen kuulema silloin tällöin hengittämättä, mikä on puolisosta karmaisevaa. Muutam yö sitten säikähdin itsekin, sillä heräsin tukehtumisen tunteeseen. On pakko lähteä lääkäriin.

        Tsemmppiä sinulle ja puolisollesi!


    • Tukehtuva akka

      Moi! olen 27-vuotias nainen ja kärsinyt samasta n.10v ja en vieläkään tiedä mikä vaiva on. Yöllä herään että tukehdun, välillä kuvittelen jonkun tavaran olevan kurkussa ja menen monesti vessaan kakomaan...niin ärsyttävä vaiva, ja EI OLE kyllä mitään NÄRÄSTYSTÄ!!!!!! stressin huomaan lisäävän näitä ja olen tehnyt vajaa 8vuotta 3-vuorotyötä ja yövuorojen aikana pahinta kun pitäisi aamulla ja päivällä nukkua...siksi otankin nukathtamis tabletista puolet yövuorojen aikana ettei uni mene pilalle jatkuvasta säpsähtelystä ja "tukehtumisesta!! tsemppiä sinne...ei kiva vaiva...uni jää katkonaiseksi...kannattaa myös kokeille "luontaisempaa" melatoniini lääkettä nukkumiseen, ei aiheuta riippuvuutta kun on luontainen...lääkäristä saa reseptin...kaikilla ei auta mutta itse saan paremmin unen ja nukun toisaalta syvemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4288
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      135
      2976
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2322
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      37
      2164
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1863
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      90
      1753
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1576
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1519
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      147
      1367
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1188
    Aihe