Hyvä kirja aloittelijalle

vauhtiin_

Kaipaisin suosituksia hyvästä aloittelin puutyö kirjasta tälläisillä kriteereillä:
- ei idiooteille
- suomeksi tai englanniksi
- nykyaikaisia sähkötyökaluja käytetään (harrastajakin saa aika halvalla kehittyneitä vehkeitä)
- sisältäisi myös puun lisäksi puupohjaisten levyjen yms käsittelyä
- sisältäisi myös pintakäsittelyä
- ei sisällä (pelkästään) jotain yksittäisi työohjeita (ideoita on jo itsellä)

2

2766

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjakauppa1

      Kotinikkarin Puutyökirjasta löydät aloittelijan töitä opastuksineen, sekä edistyneimmille harrastajille sopivia töitä. Useita menetelmiä mainittu myös kirjassa, sekä perus- ja erikoisten työkalujen käyttötarkoitukset myös eritelty. Kaiken kaikkiaan kattava kirja!

      Encyclopedia Of Woodworking löytyy myös englanniksi (olisiko myös suomeksi?) joka on kaikenkattava puutyökirja. Valmis mallisto on tosin vähän suppea, mutta eri menetelmiä yhdistelemällä pääsee jo aika pitkälle.

      Molemmat kirjat löytyy muistaakseni Suomalaisesta Kirjakaupasta, tai sitten ihan netistä tilaamallakin saa. Ja googlettamalla löytyy lisää alan kirjoja!

    • Toisin

      Helsingin malmin kirjastossa oli joku puutöitä sähkötyökaluilla tai sinne päin. Sitten siellä oli kirja aloittelijoita varten kuvineen, mutta pintakäsittelystä ei sitten sanaakaan. Muuta kuin siis maalaa tai lakkaa tai polta. Kaikkein pahinta oli tietenkin, että yksikään esine ei ollut sellainen mitä olisin tarvinnut. Löysin lovileikkaustakin kirjastosta. Kirja oli suomeksi ja tehty 50-luvulla.

      Euro publication nimisessä kirjakaupassa Helsingissä oli ainakin ennen videoita ja kirjoja jyrsimien yms muiden työkalujen käytöstä. Useimmiten englanniksi. En tiedä onko enää olemassakaan kauppaa. Annie Sloan & Kate Gwynn: Koristemaalauksen käsikirja, se on todellakin kaikenkattava pintakäsittelyn opas. Työselostuksetkin ovat ihan ymmärrettäviä. ja suht lyhyitä.

      Jos lehtisahaus kiinnostaa, en suosittelea Patrick Speilmannia. KHyllyt mitä niissä tehdään ovat niin pieniä, ettei niillä ole muuta kuin koristetarkoitus. Suuri puutyökirja kertoo kaikki tavallisimmat liitokset ja työkalut. Sitä käytetään puutyön peruskurssillakin. Tai ainakin kehutaan siellä. Nikkarin aapinenkin on olemassa. Ohjeet ovat selkeät, mutta eivät ne loppujen lopuksi ole tarkoitettu sellaiselle joka näkee laudan ensikertaa.

      Että hyvä kirja aloittelijalle olisi ihan hyvä kirja, jos se olisi olemassa. Sitten on brittiläinen lehti good woodworking, jossa on yleensä puutöitä ja sorvaustyöohjeita. Ainakin Stockmannin hyllyistä löytyy. Yhdysvaltalainen lehti Fine woodworking - siinä mennään yleensä siihen kuinka nykytyökaluja voi käyttää esim. rokokoohyllyn tekoon. En muista mistä ostin.

      Oikeastaan kaikki nykyaikaiset työkalut ovat olleet olemassa jo höyrykoneen keksimisen jälkeen. Siis nykyaikaisimmissa puuyytyö verstaissa. Se selvisi luettuani lehtisahauksen historiaa. Ainoastaan tietokoneohjelmoidut koneet vain ovat puuttuneet.

      Helpoin tapa käyttää jyrsintä lienee joku jyrsinpöytä tai ohjain. Woodrat tai sinne päin. Ohjaimia voi tehdä itsekin kun pääsee jyvälle asiasta. Advanced routing niminen kirja kävi mielessä. Timelife taisi olla julkaisija.

      MDF-levyistä ei tarvitse tietää muuta kuin, että ne ovat helpoin materiaali sisäkäyttöön. Eikä vaneria suositella ulkokäyttöön missään missä on korkea ilmankosteus. Kylpyhuoneeni allaskaappi on MDF:ää. Maalattu valkoiseksi. Kestänyt vasta 16 vuotta. vedenkestävä vaneri soveltuu parvekkeille Suomessa. Niin näyttää. Kiinassa on kuulemma toisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      67
      861
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      832
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      538
      761
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe