Kaipaisin suosituksia hyvästä aloittelin puutyö kirjasta tälläisillä kriteereillä:
- ei idiooteille
- suomeksi tai englanniksi
- nykyaikaisia sähkötyökaluja käytetään (harrastajakin saa aika halvalla kehittyneitä vehkeitä)
- sisältäisi myös puun lisäksi puupohjaisten levyjen yms käsittelyä
- sisältäisi myös pintakäsittelyä
- ei sisällä (pelkästään) jotain yksittäisi työohjeita (ideoita on jo itsellä)
Hyvä kirja aloittelijalle
2
2550
Vastaukset
- Kirjakauppa1
Kotinikkarin Puutyökirjasta löydät aloittelijan töitä opastuksineen, sekä edistyneimmille harrastajille sopivia töitä. Useita menetelmiä mainittu myös kirjassa, sekä perus- ja erikoisten työkalujen käyttötarkoitukset myös eritelty. Kaiken kaikkiaan kattava kirja!
Encyclopedia Of Woodworking löytyy myös englanniksi (olisiko myös suomeksi?) joka on kaikenkattava puutyökirja. Valmis mallisto on tosin vähän suppea, mutta eri menetelmiä yhdistelemällä pääsee jo aika pitkälle.
Molemmat kirjat löytyy muistaakseni Suomalaisesta Kirjakaupasta, tai sitten ihan netistä tilaamallakin saa. Ja googlettamalla löytyy lisää alan kirjoja! - Toisin
Helsingin malmin kirjastossa oli joku puutöitä sähkötyökaluilla tai sinne päin. Sitten siellä oli kirja aloittelijoita varten kuvineen, mutta pintakäsittelystä ei sitten sanaakaan. Muuta kuin siis maalaa tai lakkaa tai polta. Kaikkein pahinta oli tietenkin, että yksikään esine ei ollut sellainen mitä olisin tarvinnut. Löysin lovileikkaustakin kirjastosta. Kirja oli suomeksi ja tehty 50-luvulla.
Euro publication nimisessä kirjakaupassa Helsingissä oli ainakin ennen videoita ja kirjoja jyrsimien yms muiden työkalujen käytöstä. Useimmiten englanniksi. En tiedä onko enää olemassakaan kauppaa. Annie Sloan & Kate Gwynn: Koristemaalauksen käsikirja, se on todellakin kaikenkattava pintakäsittelyn opas. Työselostuksetkin ovat ihan ymmärrettäviä. ja suht lyhyitä.
Jos lehtisahaus kiinnostaa, en suosittelea Patrick Speilmannia. KHyllyt mitä niissä tehdään ovat niin pieniä, ettei niillä ole muuta kuin koristetarkoitus. Suuri puutyökirja kertoo kaikki tavallisimmat liitokset ja työkalut. Sitä käytetään puutyön peruskurssillakin. Tai ainakin kehutaan siellä. Nikkarin aapinenkin on olemassa. Ohjeet ovat selkeät, mutta eivät ne loppujen lopuksi ole tarkoitettu sellaiselle joka näkee laudan ensikertaa.
Että hyvä kirja aloittelijalle olisi ihan hyvä kirja, jos se olisi olemassa. Sitten on brittiläinen lehti good woodworking, jossa on yleensä puutöitä ja sorvaustyöohjeita. Ainakin Stockmannin hyllyistä löytyy. Yhdysvaltalainen lehti Fine woodworking - siinä mennään yleensä siihen kuinka nykytyökaluja voi käyttää esim. rokokoohyllyn tekoon. En muista mistä ostin.
Oikeastaan kaikki nykyaikaiset työkalut ovat olleet olemassa jo höyrykoneen keksimisen jälkeen. Siis nykyaikaisimmissa puuyytyö verstaissa. Se selvisi luettuani lehtisahauksen historiaa. Ainoastaan tietokoneohjelmoidut koneet vain ovat puuttuneet.
Helpoin tapa käyttää jyrsintä lienee joku jyrsinpöytä tai ohjain. Woodrat tai sinne päin. Ohjaimia voi tehdä itsekin kun pääsee jyvälle asiasta. Advanced routing niminen kirja kävi mielessä. Timelife taisi olla julkaisija.
MDF-levyistä ei tarvitse tietää muuta kuin, että ne ovat helpoin materiaali sisäkäyttöön. Eikä vaneria suositella ulkokäyttöön missään missä on korkea ilmankosteus. Kylpyhuoneeni allaskaappi on MDF:ää. Maalattu valkoiseksi. Kestänyt vasta 16 vuotta. vedenkestävä vaneri soveltuu parvekkeille Suomessa. Niin näyttää. Kiinassa on kuulemma toisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko821635- 401279
En malta odottaa mies että tulet minuun
Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu87976Siltojen varjoissa
Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja201936- 53862
- 61853
Vanhemmalle naiselle
Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.68852Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon20840- 34784
- 37779