toivottavasti toteutuu poikien idea. ja vihdoinkin tulisi vielä keilahalli harjavaltaan:)
kultakoukun huvittelukeskus
kulta koukku
211627
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Aika uskomattomalta hanke kyl tuntuu... Mutta toivottavasti yrittäjiä löytyy, olisihan se hyvä et saataisiin Harjavaltaan uusia palveluja. Kunhan vaan ei taas valittajat iske niin kuin meneillään olevan hankkeen kohdalla...
Toivossa on hyvä elää, sanoi lapamato! Niin, hanke tuntuu kyllä siis todellakin uskomattomalta ja sitähän se onkin. Jos jostain löytyy yrittäjät joilla riittää hullunrohkeutta lähteä mukaan Harjavallan pohjoispuolen liiketoimintaan, kunnei edes eteläpuolella riitä volyymia, niin nostan hattua. Realiteetit ymmärtävä ja edes jonkinlaisen bisnesvainun omaava ihminen saattaa kammoksua moista ajatusta. Mikään yritys ei pyöri ilman asiakkaita, se on selvä. Mutta toivotaan toivotaan... Olisihan se mukavaa saada lisää toimintaa harjavaltaan, vaikka sitten hetkeksi.
Elli mielestäsi ajatus on idioottimainen,mutta toivot kuitenkin sen toteutuvan!?Hankkeesta kiinnostuneet
yrittäjät hulluja,mutta toivot kuitenkin heidän lähtevän mukaan!?Hieman omituista kannustamista.
Kiitos rakentavista kommenteista ja tämän keskustelun avaamisesta. Timo Simulan kirjoitus Sydän-Satakunta lehdessä (jonka vasta sain käsiini nyt iltasella) on mielestäni varsin kohdallaan - yrittäminen ei ole yrittämistä ellei se täytä tiettyä tunnusmerkistöä ja toisinaan ideat jalostuvat joksikin konkreettiseksi.
Yrittäminen tarkoittaa sitä, sitä että ihminen yrittää. Ei sen tarvitse olla mitään sen maagisempaa. Toisilla on ideoita ja toisilla ei, ja toiset ideat ovat parempia kuin toiset. On konkursseja ja saneerauksia, taantumia ja sotia, mitä vaan. Monet ideat jäävät ainoastaan idean tasolle.
Kyllä se on selvää kun tota Tokmanni hanketta seurannut että eihän niitä lupia tule vaikka innostuneita yrittäjiä olisi.
Kaikki mitä tänne tulee on Porista pois. Ja sieltähän osa päättäjistä tulee.
Surullista mutta totta!
Ajatelkaas hieman tarkemmin. Missä asuu nuoret perheet, mihin rakentavat. Pohjoispuolel jokea. Koko ajan uutta asutusta nousee. Vinnareesta menee omakotitalot kohisten. Keskustassa asuu nykyään enemmistö vanhempaa väestöa joka on muutanut pohjoispuolelta pois. Kyllä varmaan asiakkaitakin löytyy. Eikä aina tarvis lähtä joen toiselle puolelle.
ei ole kehitetty mitään pitkään aikaan - kyllä nyt jotain täytyy tännekin saada! Vauhtia hankkeeseen! veikkauspisteestä plusaa.
http://www.harjavalta.fi/@Bin/1925680/p06-22.03.2010.pdf niin ei se ole päättäjistä kiinni, vaan niistä valittajista, jotka laittaa kapulaa rattaisiin.
sen verran kun asiaa ymmärrän niin ainakin suunnitelmat on kai ihan kaavan mukaiset. Toivottavasti onnistuu ja saadaan kauppa ja veikkauspiste!
Kuorallinen ihmisiä, siis tuo potentiaalinen ns. asiakasryhmä, on niin pieni että tuskin löytyy halukkaita yrittäjiä. Erikoistavaraliikkeet ovat tuhoon tuomittuja ja sitä rataa. Yrityksen idea on tuottaa voittoa ja sen vuoksi tuollaiseen "korpeen" ei varmastikaan tule tunkua. Nykyään keskitetään ja muu ei oikein toimi. Sen tajuamiseen saattaa moni uhrata jokusia euroja, mutta lopputulos on aina sama.
tämän näkijä - sie johat tätä siun kirjoittelua 'epävarmuuden suomalla varmuudella'- eli sie oot itse epävarmasti jottain mieltä ja sie sanot sen suurena faktana kui omistaisit kaikkien yrittäjien firmat. Miun firmaan sie et omista! Olisit siekin ennemmin iloinen että siellä jottain tapahtuu, minua se ei auta, kun asun lähempänä Nakkilaa mutta keilaamaan mie tuun! Ai perkele kun korpee sanon, tuollainen kateus.
Ei se ole mitään kateutta vaan realismia. Jos ottaisit korven poika sen pääsi pois perseestäsi niin voisit nähdä nämä asiat hieman selkeämmin. Ei tuollainen tollo ole kyllä pyörittänyt mitään yritystä muuta kuin unissaan.
toivottavasti et ole minkään luokan yrittäjä ja toivottavasti minun ei tarvitse asioida yrityksessäsi, sen verran noloa tekstiä.hoh hoijaa.Luultavasti kansakoulu jäänyt kesken.
On se sen verran Harjavaltaa muuttava juttu että luulis olevan halua mukaan meinaan einoita niin useasti tänne tule. Ite käyn aina työmatkalla kaupassa muutenki
Toivottavasti ei toteudu. Hullua mennä pilaamaan hyvä uimaranta ja kauniit maisemat jollain hiivatin ostoskeskuksella. Ostoskeskuksen voi rakentaa mihin tahansa hevon kuuseen, rauhallista rantamaisemaa ei enää saa takaisin kun sen kerran tuhoaa. Vai onko tämä sitä, että kun on koko ikä katseltu kaunista jokimaisemaa, niin sitä ei osata lainkaan arvostaa? Hullun hommaa kumminkin.
ei se toteudu. Harjavallassa ei totedu mikään muutos tai uudistus. Aina on joku kampeamassa vastaan. Sit valitetaan kunnei osteta paikkakunnalta vaan mennään muualle kaupoille. Yksi esimerkki on Harjavallan matkahuolto. Et voi hoitaa mitään asioita jossa tarvitaan rahaa. Luulisi että tälläisen pitäisi olla toimintakelpoinen yritys.
se pusikko siinä risteyksessä niin kaunis ole, kyllä siihen yksi rakennus mahtuu vai katsotko sitä jokimaisemaa maantieltä käsin, kyllä se kaunis jokimaisema siihen silti jää ja KYLLÄ kannatan sitä hanketta, että tälle puolelle jokeakin jotain saataisiin. Liikenneympyrä kyllä olis siihen risteyseen sitten saatava, kun on muutenkin kolarialtis paikka.
Todellaki! Oishan se hienoa saada keilahalli kun kaikki ei pysty luistelemaan tai haluu.
Harjavallassa tilaa johonkin vaivaiseen keilahalliin kun Turussa esim. on Jäähalli maan alla (Varissuo) kerrostalojen allal. TIetysti se raha ratkaisee aina mihin nyt yhden keilahallin saa tehtyä eikä Harjavallalla ole niin paljon valuuttaa että tuo toive toteutuu lähivuosina mutta toivoisin itsekin toivoisin keilahallia.
"eikä Harjavallalla ole niin paljon valuuttaa että tuo toive toteutuu"
Sinulla on mennyt nuo hallit aika pahasti sekaisin. Harjavallan kaupunkihan rakennuttaa siis monitoimihallin tuohon keskustaan, ja se tapahtuu suurimmaksi osaksi omilla varoilla, ja vain osa tulee tukena. Keilahalli "kultakoukussa" on sen sijaan itsenäisten yrittäjien hanke. Miten muuten kuvittelet Harkimon rakennuttaneen Hertwall-areenan? Omilla rahoillaanko muka? On olemassa sellaisia tahoja joita kutsutaan sijoittajiksi. Tämä nyt vaan huomautuksena.