Moi, täältä varmaan löytyy asiasta jotain tietäviä. Mieltäni on askarruttanut, että mitä paperia arkkitehdeillä ja muilla suunnittelijoilla (mm. Eero Aarnio) on aina rullassa työpöydällään valokuvissa? Miksi juuri tämä kyseinen paperi on suunnittelijoiden suosiossa normaalien paperiarkkien sijaan?
Arkkitehtien luonnospaperi?
5
3013
Vastaukset
- Arkkivaari
Sitä myydään nimellä -yllätys!- luonnospaperi.
Se on ohutta ja läpikuultavaa ja lyijykynälle oikein sopivaa. Muutkin kynät tietysti tarttuvat hyvin.
200 metrin rullasta riittää ensitarpeeseen ja vähän ylikin. Rullasta saa repäistyä mukavasti sopivan arkin oli tarve sitten kämmenen kokoinen tai pari metriä pitkä. Leveyksiä on 30-45-60-90-120 cm.
Läpikuultavuus on oleellista siksi, että aiemmista luonnoksista voi kopioida läpi hyvät kohdat.
Siitä saa myös teetettyä työmaan käyttöön hyvät tai ainakin asialliset normaalipaperikopiot.
Ohuuden vuoksi sen käyttöön saa aluksi hieman totutella.
Mutta mainiota tavaraa kertakaikkiaan, jopa nykyisinkin ensimmäisiin idealuonnoksiin ennen koneelle menoa. - RI
Sitä sanotaan myös skissi-paperiksi. Rullatavarana edullista ja aina sopivan kokoinen pala käytössä. Kuten edellinen vastaaja sanoikin tuo läpikuultavuus helpottaa läpipiirtämistä.
- rulllaa
Tuolla oli jotain http://eco-toimistotarvikkeet.fi/tuotelistaus/lehtiot-ja-avolehtiot Bongasin kun tulostin paperia olin itselleni tilaamassa.
- kynä
Tilasin itselleni täältä http://proficient.fi/tuotelistaus/graafiset-paperit#36 Nopeasti tuli ja samalla sai tilattua kyniä. http://proficient.fi/
- antiarkkitehti
Ei kai nykyään arkkitehdit tuollaisia käytä. CADillä tehdään suoraan mitä toimintoja kulloinenkin CAD-versio sattuu helpoiten tukemaan ja lähetetään työt arkkitehtikilpailuun.
Nykyiset CAD-versiot taitavat sisältää toimintoja epäsymmetristen ikkunajakojen tekemiseen, joten näitä sitten näkee kilpailuissa ja uusissa rakennuksissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2183174Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3002748Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.751798Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e521700Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?431570- 1221366
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,101280Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee171260- 1051249
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4171246