Tietääkö kukkaan..

..mihin kansioon tallentuu google chromen kirjanmerkkivalikko?
Windowsissa löysin tämän kansion (suosikit-kansio) ja oletan sen löytyvän myös ubuntussa.

Ideana tässä on se, että kun ajaa uudelleen käyttöjärjestelmän, voi kansion sisällön kopioida ja liittää se suoraan uuden käyttöjärjestelmän vastaavaan kansioon, niin silloin ovat kirjanmerkit valmiina! Chrome täytyy tietenkin asentaa ensin, että se kansio löytyy.

Ymmärsittekö? XP:ssä tämä toimi.
4591
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

useimpien ohjelmien asetukset sijaitsevat kansiossa:

/home/käyttäjä

jossa "käytäjä" on se käytäjänimi, jolla kirjaudutaan systeemiin tavallisena käyttäjänä. Yleensä se on itsekunkin etunimi.

Google Chromesta en tiedä, mutta Chromiumin kirjanmerkit sijaitsevat kansiossa:

~/.config/chromium/Default/bookmarks

ja FireFoxin kirjanmerkit:

~/.mozilla/firefox/xxx.default/bookmarks.html

Chromium (ja myös Google Chrome) pystyvät "ottamaan" kirjanmerkit suoraan Firefoxista, ja siitä ne taas pystyy tallentamaan "bookmarks.html" -tiedostoon, jolla voi saada kirjanmerkit myös Operaan.

Äänestä

Yleensä ohjelmien henkilökohtaiset määrittelyt löytyvät käyttäjän kotihakemiston piilohakemistoista (piste tiedostonimen edessä). Ne eivät näy oletuksena normaalissa tiedostolistauksessa. Nuo näkyvät mm. komennolla ls -l (vai olikos tuo a?) tai määrittelemällä näkymään tiedostoselaimessa. chromium:sta en tarkkaan tiedä, koska en sitä käytä.

Äänestä

Tarvinneeko häntä erikseen etsiä, kun Google Chromessa on kirjanmerkkien hallinnassa tuonti ja vienti samaan malliin, kuin Firefoxissa.
Eli vie kirjanmerkit talteen html-tiedostona, lähettää tiedoston itselleen liitteenä vaikka Gmailiin, tai tallentaa muistitikulle, ja asennuksien jälkeen tuo ne suoraan selaimeen.
Näinkin se pelaa niin XP:n kuin Ubuntun Google Chromessa ja Firefoxissa.

Äänestä
  • ..noinhan se helpointa olikin! Thank you very much.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

..mihin kansioon tallentuu google chromen kirjanmerkkivalikko?
Windowsissa löysin tämän kansion (suosikit-kansio) ja oletan sen löytyvän myös ubuntussa.

Ideana tässä on se, että kun ajaa uudelleen käyttöjärjestelmän, voi kansion sisällön kopioida ja liittää se suoraan uuden käyttöjärjestelmän vastaavaan kansioon, niin silloin ovat kirjanmerkit valmiina! Chrome täytyy tietenkin asentaa ensin, että se kansio löytyy.

Ymmärsittekö? XP:ssä tämä toimi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu