Pohjoiskarjalan karhujahti haisee pahasti käytetylle ruisleivälle. Itse en mitenkään usko, että 20.8 aamupäivän aikana ammutaan 20 karhua pelkästään puhtailla ruumenilla.
Onko sitten haaskoja tai muita houkuttimia laitettu, jotta nallet pysyvät tietyillä alueilla??
Miten homma pysyi hallussa, että ylimääräisiä ei ammuta?
Toivottavasti ei tule annettua lähimmäisistä väärää todistusta, mutta itse metsämiehenä haistan palaneen käryä.
Karhujahti haisee
7
1062
Vastaukset
- enskertalainen
ite kun oot kateellinen kun et pääse mukaan. terveisin karhukytikseltä
- pläk peer
en karhuja jahtaa mutta ketä se haittaa vaikka kunnon laukauksia ammuttaisiinkin haaskaa hyväksikäyttäen. Tosin ei kai se metsästäjien vika ole jos rajalla on haaska hippiäisten kuvauskojuja muutamien kilometrien välein. Toiminnallaan nämä kuvaajat edesauttavat metsästystäkin kun karhut viihtyvät raatojen lähellä. Mutta toisaalta tilanne kertoo myös järkyttävästä karhu kannasta.
- Jättikarhumies
ennen töihin lähtöä ja kaksi karhua sain. kaikki kaadetut karhut ovat näitä erauspoikia, toisvuotisia, vähän koiraa isompia. tänäkään syksynä ei saada yhtään raavasta karhua. minä kyllä saisin, mutta kun en jouda tuohon leikkiin.
- t:¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤
Jättikarhumies kirjoitti:
ennen töihin lähtöä ja kaksi karhua sain. kaikki kaadetut karhut ovat näitä erauspoikia, toisvuotisia, vähän koiraa isompia. tänäkään syksynä ei saada yhtään raavasta karhua. minä kyllä saisin, mutta kun en jouda tuohon leikkiin.
ison karhun,ajoin range roverilla ylitse
- 30-06
että siellä pohjois-karjalassa sattuu olemaan karhuja runsaasti ,kyläläiset siellä on niitä nähny ja kun hetkikoittaa , niin pätevät karhukoirat tuoreille jälille ja hyvä-ja tarkkakätiset asemiehet passiin , ei se muuta tarvii.Haaskat on vain propakantapuhetta.
Homma pysyy siten hanskassa , että joka porukalla on nykyjään puhelimet sielläkin päin , ja joka porukka ilmoittaa yhdelle johtajalle joka on edeltäkäsin valittu , missä mennään.
Sitten kun on vimoset karhut menossa ja jahti käynnissä , siitä ilmotetaan taas johtajalle joka lyö muilta porukoilta pelin poikki siihen asti kun tilanne on selvä , ei tää mittää niin kummallista ole .
Ja jos palanneen käryä tunttuu ja liekkijä näkkyy,,soita palokunnalle....- wertyuiopä
On palaneenkäryä kaikessa mikä koskee metsästystä. Jos Espoon kokoisella alueella on 25 karhua voi jokainen miettiä millä lapsensa kouluun laittaa. Susiensuojelija Karpela vois kans muuttaa Lieksaan ja pitää niitä koiriaan irti syrjäkylillä.
- €rämies
wertyuiopä kirjoitti:
On palaneenkäryä kaikessa mikä koskee metsästystä. Jos Espoon kokoisella alueella on 25 karhua voi jokainen miettiä millä lapsensa kouluun laittaa. Susiensuojelija Karpela vois kans muuttaa Lieksaan ja pitää niitä koiriaan irti syrjäkylillä.
Varmasti siinä haisee miesten hiki se ei nimittäin ole juuri niin helppoa kuin lehdissä lukee.
Meilläpäin ei onneksi ole karhuja niin paljon kuin itäsuomessa mutta ei meillä ole vastaavasti niin paljon karhun metsästyksen taitajia ei miehiä eikä koiria.
Itse metsästys vuosi kymmeniä harrastaneena en lähti karhu jahtiin ilman viimeisen päälle hyvää karhukoiraa se on kuitenkin karhujahdin onnistumisen perus edellytys.
On surku hupaisaa seurata tällaisia kirjoituksia kuten aloittajalla.
Toivotetaan jahti lykkyä jahdin loppuun asti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2103879Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii632465Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912306- 472233
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321531Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5151295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931271- 561257
- 721186
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251136