olen vuodesta 77 korjannu kolari autoja ja voin kyllä hyvällä omallatunnolla mersua kehua.puretaan 5 vuotta vanha japsi auto ja saman ikänen MB ja ruvetaan sen jälkeen keskustelemaan laadusta ja siitä kuinka saksalainen käyttää järkeä auton valmistuksessa. 5 vuotta vanhasta Nissanista ei saa puskureita irti ilman että pultit katkeilee,ja muovinastat on huonolaatuisia ei kestä irrottaa.Japseissa on kyllä kestävä tekniikka mutta korin ja verhoilu materiaalien osalta ne on ala-arvoisia.
MB on tukevaa tekoa
peltiseppä
236208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Mersut..Kukas noita vanhoja huolii.!!
Varmasti näin onkin, kun puhut 70-80 ja vielä 90-luvun alkupuolen autoista.
Uusille mersuille ja bemareille sinun pajassasi ei peyty tekemään mitään muuta kuin tilaamaan uutta osaa.
Uusissa bemareissa etupään runko on alumiinia, niitattu teräsrunkoon kiinni.
Mene eläkkeelle, jos pääset.
Sanoi Mersun moottori
toisille asiallinen keskustelu tuottaa kohtuuttomia ponnistuksia,vai mitä Sepi Kumpulainen.BMW:een rakenne on nykyaikaa,suosittelen tutustumaan alan ammattilehtiin(ei T.M eikä T.L).esim Suomen autolehti.Minun pajassani???olen hyvän aikaa toiminut autokoripuolen kouluttajana.Ja mikäli matemaattiset taitosi ja yleissivistyksesi riittää voin kertoa että,olen syntynyt 50-luvun lopulla eli eläke-ikään on vielä aikaa,ja keväällä-77 amiksen jälkeen aloitin peltiseppänä.(en kuitenkaan Veholla). p.s sinun tyyliset kirjoittelijat kuuluu paremminkin TV:een chatti palstoille.
Oliskohan se purettu Nissan Sunny ehkäpä HIEMAN halvempi kuin paria kokoluokkaa isompi Mersu? Totta helvetissä se hintaero jossain näkyy. Taitaa nykyäänkin Maxima olla kallein henkilöauto, mitä Nissan tuo Suomeen. Sitä voisi hinnan puolesta verrata A-sarjan Mersuun, ja minä uskallan väittää, että A-sarjalainen ei pärjää korin laadussa Maximalle.
Myös japanilaiset tekevät isoja edustusautoja (esim. Nissan President), joita ei kovan verotuksen takia kannata tänne Pohjolan perukoille tuoda.
Juuri Nissan Maxima kuuluu Ruotsalaislehden tutkimuksen mukaan kaikkein ruosteherkimpiin nykyautomalleihin. (Huomattamasti ruosteherkempi, kuin esim. A-Malli)
Voit poimia Tuulilasin nettisivuilta "Vi Bilägare" lehden ruosterekisterin.
Tollasille nutipäille se A-malli on suunnattukin, jotka ei autoista mitään ymmärrä. Mercedes nappaa uskomattomat myyntikatteet ja tyhmät maksaa posketonta hintaa :)
Tässä linkki: http://www.vibilagare.se/rostregistret.asp
pelkästään mistään ruostumisesta ollut kysymys, vaikkakin Mersumiesten luulisi olevan viimeisiä ihmisiä sanomaan siihenkään asiaan yhtään mitään. W210-koriset, yli tuplasti A-sarjan hintaiset, Mersut ruostuvat nimittäin käsiin, eikä tämä ole mitään kateellisten panettelua, vaan fakta.
Nyt puhuttiin esim. korin rakenteisteista, kun irroitetaan puskuria tai sisustan materiaaleista. Silloin on otettava viivalle Nissan Maximan sisustus ja A-Mersun sisustus - tai vastaavasti E-Mersun sisustus ja Nissan Presidentin sisustus.
Taas verrataan puolen miljoonan markan mersua ja sadan tonnin Corollaa keskenään ja todetaan suureksi ihmeeksi, että puolen miljoonan markan autossa on käytetty kalliimpia rakenteita!! Vertaapas viisi vuotta vanhaa japsia ja Fordia keskenään ja tule sitten kertomaan osaako saksalainen suunnitella autoa.
on tekemistä laaduntarkkailun kanssa?
Focus on ominaisuuksiltaan japanilaisia parempi.
(Ford on kylläkin Amerikkalaisomistuksessa)
Saksalaiset / muutkin pystyvät kyllä halutessaan tekemään yhtä kestäviä autoja kuin japanilaisetkin, se nyt on aivan selvää.
(Kuten on selvää myös japanilaisten "Velmuviurusilmämäisyys")
"Saksalaiset / muutkin pystyvät kyllä halutessaan tekemään yhtä kestäviä autoja kuin japanilaisetkin, se nyt on aivan selvää."
Mutta tällä hetkellä ei vaan huvita tehdä?
Japsit ei osaa muuta kuin kopioida eurooppalaisia. Autoteollisuuden puolella Japanista ei ole tullut ikinä mitään teknisesti hyvää/uutta !
Mitä mersujen laatuun tulee kysyppä paikallisesta katsastuskonttorista. Jos katsastaja ei ole
A. Köyhä
B. Japsifani
C. kateellinen
Vastaus on aika selvä, ei voi verrata toisiin !
Näiltäkin kannattaa kysellä.
http://www.mbproblems.com/
http://www.mercedes-benz-usa.com/index.php
Aika paljon kirjoitusvirheitä, et taida kovin älykäs olla.
vai ei osaa japanilaiset muuta tehdä kuin kopioida eurooppalaisia. porschekin varmaan muuten vaan kopioi autojen kokoonpanolinjansa toyotalta. kannattaa tutustua mersun varsinaisiin kilpailijoihin eli amerikan markkinoilla vaikuttavien japanilaismerkkien mallistoon (lexus, acura, infiniti) jotka ovat jo aivan eri luokan autoja verrattuna suomessa ja muualla euroopassa myytäviin halpaversioihin ja tulla vasta sitten selittämään kun tietää asioista edes paskan vertaa.
Toyotoilla ei ole mitään tekemistä mersujen kanssa. Lexus on huono kopio mersusta corollan kojetaululla.
Jo sisätilojen haju tuo mieleen 100A datsunin.
Aina riittä kopioijia ja totuus on että kaikki hienojen eurooppalaisten autojen (MB, BMW, Jaguar, maserati, Ferrari...etc) suunnittelijat eivät ole takuulla suunnittelu pöydällä katsoneet Itään. toisin on JApanissa.
Ja jos Toyotat tehdään turkissa se ei paljoo asiaa auta!
uudet Mersut, vaikka niillä on muka 30v ruostumattomuus takuu. Se siitä korin teon osaamisesta, rakenteet on tehty tyhmästi. Esim. juuri jousilautaset korissa yms.Ruoste syönyt niitä irti jopa 5 vuotiaista.
Kaveri osti juuri taksina palvelleen väyrysen.
Vaikka autolla on ajettu jo paljon se on erittäin tukevan tuntuinen ja RUOSTEETON!
Muista tarkistaa, ettei ole oksennukset jääneet takapenkille ennenkuin meet sinne istumaan. hah hah
Suuret ovat mersun hitsauskulut.
kyllähän mersu kuskeilla on rahaa teettää pelti töitä,niitä voi sentään hitsata .Japsit ei edes hitsaamista kestä,eli korjatkaa köyhät kitillä ja lasikuidulla.
kyllähän mersu kuskeilla on fyrkkaa teettää pelti töitä,mätääkin mersua kestää hitsata.Japsit ei kestä edes hitsaamista kun migistä ei saa tehoja säädettyä niin pieneksi.Eli tehdään ruostekorjaukset kitillä ja lasikuidulla ,pysyypähän korin laadukas rakenne ennallaan.