onko 150mm betonilattia liian paksu sähkölämmitteiselle lattialämmitykselle, vai mitä lämmitysmuotoa ehdotatte? Omakotitalon asuinpinta-ala158m2.
betonilattia
tyop
1193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
...siinä rajalla, että LVI-suunnittelijoiden mielipiteet menee jakoon. Toiset sanoo, ettei noin paksu laatta reagoi tarpeeksi nopeasti lämpötilan vaihteluihin, ja toiset taas kelpuuttaa. Muita esteitä en näe ja tuonkin asian osaava suunnittelija ratkaisee kelvollisesti.
Lämmitystavan valintaan vaikuttaa mielestäni ensissijaisesti energian kokonaistarve. Mitä pienempi tarve, sitä kilpailukykyisempi on suorasähkö. Sitten kuin tarve kasvaa, paranee kalliimpien järjestelmien kilpailukyky. Ja kun lämmöneristysnormit tiukkenee vuosi suodelta, yhä isommat talot ovat täydin järkevästi toteutettavissa suorasähköllä.
Periaatekaavio energian lämmityshinnasta silloin, kun laskennallisesti perustamiskustannukset upotetaan kilovattitunnin hintaan. http://www.taloapu.fi/kuvat/yhteenveto.jpg (x-akselilla energiankulutus kWh/vuosi ja y-akselilla energian hinta snt/kWh)