ja menettämään työttömyyskorvauksensa koska oli oleskellut työttömänä ulkomailla. Mikä työ vaatii olemaan 24 tunnin valmiudessa tulemaan työpaikalle?. Esim. Australiasta tulee Suomeen vuorokaudessa. Työpaikkoja ei tule enempää vaikka työttömät jonottaisivat vuorokaudet läpeensä "työnvälitystoimistojen" edessä. Kansanedustajat lomailevat vuodessa n.20 viikkoa täydellä palkalla ja lisäksi maanantait ovat vapaat istunnoista. Sallitakoon vähätuloisille työttömille matkustaa vaikka Somaliaan kylmistä mökeistään.
TYÖTÖN TUOMITTIIN
PETOKSESTA
3500
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Noinhan tuo homma ikävä kyllä menee. Olet ilmeisesti ollut Kelan asiakas. Työttömyyskassa olisi lyhyemmän matkan ajalta tyytynyt vain erottamaan ja takaisinperimään, pidemmältä ajalta sitten olisi kyllä ollut lisäksi käräjät tiedossa.
Pelleilyä koko homma, kun ottaa huomioon, että niitä työpaikkoja ei todellakaan ole saatavissa.
Tuota ulkomaillaolokieltoa ei voida perustella millään asiaperusteella eli se on silkkaa simputusta niin kun moni muukin työvoimahallinnon säännöt.
Villi veikkaus. OIisko tässä tuomion peruste:
"Työttömyysturvalaki 30.12.2002/1290
3 § (22.12.2009/1560)
Työmarkkinoillaolon esteet
Henkilöllä ei ole oikeutta työttömyysetuuteen, jos hän on estynyt olemasta työmarkkinoilla ulkomaanmatkan, asevelvollisuuden, siviilipalveluksen, vapausrangaistuksen taikka sairaalassa tapahtuvan hoidon tai muun tähän verrattavan laitoshoidon taikka muun näihin rinnastettavan syyn johdosta.
Henkilön on kuitenkin katsottava olevan työmarkkinoilla sellaisen työ- ja elinkeinotoimistolle etukäteen ilmoittamansa, satunnaisen ja lyhyen ulkomaanmatkan ajan, jona hän on tavoitettavissa ja kykenee kohtuullisessa ja tavanomaisessa ajassa ottamaan vastaan työtä tai koulutusta."
Ei ole tainnut tyyppi ilmotella työkkärille olostaan ulkomailla.